Autor Tema: Koja je ovo ovca?  (Pročitano 838 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Koja je ovo ovca?
« poslato: 05.Apr. 2015, 23:03:11 »
Video sam ovo stado ovaca u blizini Čuruga. U strahu od ovčarskih pasa slika je ispala malo loša ali vidi se da je bilo dosta crnih i crno-belih u stadu, što je neobično, pa me je zaintrigiralo o čemu se radi. Po onome što sam dosad našao sumnja pada na istočnu sortu karakul i/ili na mađarsku rasu racka (sećam se barem jedne sa ravnim rogom, ali neobavezno vitorogu, ili isavijanog roga).

No kad sam video da ima mali milion pasmina odustao sam od dalje potrage. Može li iko da pomogne u identifikaciji?
Znam da je ovo više pitanje za poljoprivredni nego biodiv. forum, ili možda nije? (već smo imali post o autohtonim domaćim životinjama)

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Koja je ovo ovca?
« Odgovor #1 poslato: 07.Apr. 2015, 08:13:06 »
Evo jedan link o autohtonim rasama domaćih životinja http://www.cepib.org.rs/?page_id=163
Ovce na fotografiji su najverovatnije pomešane, mada je moža u pitanju mađarska autohtona rasa ovaca.
Ovako mi najviše lice na mešance bosanske ovce pramenke i domaće autohtone rase cigaje (panonske ovce). U poyadini bih rekaoi da se vidi i po koja ne mesana pramenka.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Koja je ovo ovca?
« Odgovor #2 poslato: 07.Apr. 2015, 22:08:50 »
Hvala! Pomogao si, sad mislim da su pramenke, i to više izmešanih sorti (čobani su imali bosanski akcenat :) )
Cigaje bih prepoznao, kod mene u okolini Subotice je gotovo jedina ovca u stadima.

Vezano za crnu boju sam pročitao da mađarske racke imaju dve boje, belu i crnu, stim da su crne ređa sorta, dok su jagnjad sva crna dok su mlada, a kasnije postepeno gube boju i prelaze u sivu, pa belu. Moguće da je isto i sa pramenkom. Za svaki slučaj, interesantna tema, šteta što nema Dejana (Rankovića) jedno vreme - on je "upleten" u poljoprivredu, zajedno samnom jer sam poljo-tehničar, ali ne stočarsko-veterinarski smer pa ne znam baš mnogo :)
« Poslednja izmena: 07.Apr. 2015, 22:13:07 jozi »