Autor Tema: Proleće ne mogu da zamislim bez Smrčaka  (Pročitano 1076 puta)

Baluban_S

• Lutka
Proleće ne mogu da zamislim bez Smrčaka
« poslato: 31.Mar. 2015, 22:48:55 »
Istina nisam se baš nešto u martu bavio njima ali u nedelju nisam odoleo da ih ne potražim. Morchella steppicola, dva komada za početak. Jedan sam ubrao a jedan sakrio i ostavio a baca spore.

Pojavili su se i u još jednom naučnom radu gde se spominje njihovo stanište na Titelskom bregu. Rad je: True morels (Morchella, Pezizales) of Europe and North America: evolutionary relationships inferred from multilocus data and a unified taxonomy.  Objavlje je u Američkom časopisu: Mycologia, 107(2), 2015, pp. 359–382. DOI: 10.3852/14-166 # 2015 by The Mycological Society of America, Lawrence, KS 66044-8897.

Do mene je tekst stigao zahvaljujući Bojanu koji se na časopis pretplatio.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Proleće ne mogu da zamislim bez Smrčaka
« Odgovor #1 poslato: 01.Apr. 2015, 00:04:27 »
Ne znam, ja baš nisam te sreće, svuda gde sam ranije u ovo doba nalazio, nema smrčaka. Sve je poranilo, ptice nagnezdile i biljke ranije procvetale, samo smrčkova nema...

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 03.Apr. 2015, 18:11:17 »
Stevane,
dobo bi bilo da nam javiš ime autora pomenutog teksta. To je važno koliko i pominjanje mesta gde stepski smrčak raste. Ili neka se Bojan javi ako ti nemaš kompletnu informaciju.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 03.Apr. 2015, 18:42:55 »
Može da se skine ovde
http://www.mycologia.org/content/early/2014/12/24/14-166.full.pdf+html

kad se otvori stranica klikne se na dugme download (strelica na dole)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #4 poslato: 03.Apr. 2015, 20:24:15 »
Evo jos jednog linka na isti članak:
http://www.mycologia.org/content/107/2/359.full.pdf+html

Nisam znao da je dotični članak objavljen kao "Open Access". :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 03.Apr. 2015, 21:37:39 »
Hvala obojici na pomoci.

bora

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 04.Apr. 2015, 08:22:48 »
Ni moje prolece nije pravo bez lova na smrcke. Nazalost jos jedna godina za redom kada se isti (steppicola), pojavljuje samo sporadicno. Nema ga, bar na mojim terenima(okolina Novog Sada, B. Palanke, Vrbasa i naravno Fruska Gora). Trazio sam ga na mojim proverenim mestima gde se godinama unazad u izobilju javlja. I nema ga, tek po koji komad. Koliko mi moje dosadasnje iskustvo govori razlog je nedostatak kisa u prvoj polovini marta. Ako je u martu suvo bez kise, smrcka nece ni biti. Ako kise kasnije i pocnu, dzaba, ne vredi, njegov trenutak je vec prosao i prespavace i ovu godinu.
Zeleno ...

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 04.Apr. 2015, 22:24:16 »
Moja iskustva kažu, svakih nekoliko godina ima smrčaka u izobilju. Ponekad se tih nekoliko godina protegnu i na 5. Između nekada samo 1-2, nekad za lep ručak i to je to.  Ali ne zaboravite da ima više vrsta smrčaka i ako parlozi omanu, tu su tereni oko Dunava. 

U prilogu jedna fotka sa ritova oko Dunava. Smrčci kad ih ima za dobar ručak 22.04.2012.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 04.Apr. 2015, 23:55:30 »
Koji si ti faca! Znam da nećeš da odaš detalje (kod ovako ukusne gljive) ali otprilike koja su staništa? Evo ja odajem moje: šuma najobičnije kanadske topole. Međutim: da bismo mi u našem kraju, na poznatim lokacijama nabrali ovu količinu morali bismo biti fanatik, kao čovek koji drži rekord od oko 20 komada za jedan dan - a taj čovek ih traži puzeći nakolence, kaže ima malo lošije oči :D
Inače, zbog važnosti teme, otvoriću novi post...

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 08.Apr. 2015, 00:29:12 »
Jozi ti smrčci koji rastu po ritovima pored Dunava su najčešće po terenima sa isečenim debelim Topolama i posađenim mladim Topolama. Dakle pre no što te mlade Topole stasaju i naprave duboku hladovinu. Tada ispod njih nema Smrčaka. Te terene onaj ko ih je posadio i održava u tom periodu trimerima. Tako trava nije preduboka u periodu kada rastu Smrčci jer je prethodne godine pokošena. Ali avaj, često Dunav poplavi ove terene pa od Smrčaka ništa. Na terenu bude i po 2 metra vode tako da se vide samo vrhovi mladih Topola. Ti smrčci pored Dunava rastu kasnije, ima ih više vrsta, ali meni je najdraža iz očiglednih razloga Morchella esculenta var. rotunda.

Par primeraka su u prilogu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 08.Apr. 2015, 00:59:50 »
Stevane, hvala!

Gle mene, u onom postu sa Vi, a ovde ladno sa Ti... hehe, nešto sam mlađi, otprilike tu kao Dragiša, ali izvini/te. :)

Ja sam ovakvu "kao rotunda" našao zajedno sa manjim esculenta-ma i mislio da je samo stariji primerak u pitanju pa je narastao veći. Imam negde sliku kako sin drži, a gljiva izgleda kao veličine mu glave, nadam se da ću da nađem.
« Poslednja izmena: 30.Apr. 2015, 15:23:41 jozi »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #11 poslato: 08.Apr. 2015, 07:44:39 »
Mislim da Morchella esculenta , barem ne u ritovima oko Beočina, nikad ne naraste kao Morchella esculenta var. rotunda. Meni se naravno čini da su to dve potpuno različite vrste mada rastu na istim staništima jedni pored drugih. Ako to nešto znači Morchella esculenta var. rotunda je uvek bila blizu, na 20cm do 1 metar od debelih panjeva topola, a Morchella esculenta mi se činilo da sa panjevima nema nikakve veze. Ako ne bude poplave obićiću i ove godine te terene pa ću skupiti uzorke.

Pozdrav,
Stevan

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 08.Apr. 2015, 08:01:33 »
Skupiti uzorke za nauku? ;)