Autor Tema: T-drvo  (Pročitano 1361 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
T-drvo
« poslato: 31.Mar. 2015, 09:07:09 »
O ovome se jako malo kod nas još govori. U svakom slučaju mnogo manje od potrebe za trovanjem glodara.

Svi znamo kakve su posledice. U proteklom periodu Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije alarmiralo je medije u bezbroj slučajeva trovanja ptica i divljači. Iza nas je period stradanja velikog broja orlova, mišara, ali i srna.

A rešenje je 100% jeftinije i 100% efektivnije. Tj. gotovo ne košta ništa.

Gde postaviš ovakvo drvo, te godine više nema potrebe za tamanjenjem voluharica, hrčaka i dr. ;)

« Poslednja izmena: 31.Mar. 2015, 09:13:18 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: T-drvo
« Odgovor #1 poslato: 31.Mar. 2015, 11:17:27 »
najsvežiji primer je pomor srna a onda i ptica grabljivica i ko zna čega još, je u opštini nova crnja. verujem da ima mnogo takvih slučajeva koji se uopšte ne prijavljuju nadležnim organima iz straha od zakonskih posledica po vlasnika njive, odnosno onog ko ju obrađuje. pojma nemam da li je o ovom besplatnom, jednostavnom, efikasnom, višestruko korisnom itd.itd. načinu suzbijanja glodara na njivama neko govorio u emisiji za poljoprivrednike (onoj koja se prikazuje nedeljom valjda na tv b92). ne treba samo prikazivati i pričati o posledicama kod nas nekontrolisanog bacanja raznih "otrova" po njivama, voćnjacima i povrćnjacima (nekontrolisano jer naši ljudi većinom stave čep više u rastvor "za svaki slučaj" i to tako već decenijama), već bi trebalo snimati priloge o načinu postavljanju "t" drveća, snimiti grabljivice na tim postoljima, pričati, pričati... mogućnosti da ovo kod nas zaživi na većem broju parcela nisu iskorišćene. naravno da je tu problem finansiranja ovakvih priloga, međutim tu je i pitanje da li se neko udruženje i obratilo urednicima nekih emisija o poljoprivredi ili recimo jovanu memedoviću da se snimi i neki takav prilog. zašto da ne. zanimljiva je i ova sažeta publikacija riparie iz subotice.    http://www.subotica.rs/documents/zivotna_sredina/Publikacije/Ekoloski%20povoljna%20praksa%20u%20poljoprivredi.pdf

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 31.Mar. 2015, 11:44:50 »
Jedina mana ovih drva je da će eventualno neki naši neupućeni lovci pucati na lak plen na njima. :-\

Inače, čak i kad su svi organi, pa i policija i tužilaštvo i 3 inspekcije (poljoprivredna, veterinarska, ekološka) napravile zapisnik - nikada niko nije uhapšen. Jedino je gazda navodno nešto platio za one tuce ždralova kod Čoke. Evo malo jezivih priloga, kao kontrast na T-drvo

A tu knjižicu sam ja ilustrovao :D

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 31.Mar. 2015, 14:52:30 »
njih sam ovom prilikom zaboravio. postali smo gori od malte gde verovali ili ne ima preko 12 000 registrovanih lovaca koji pretežno love samo ptice.
« Poslednja izmena: 01.Apr. 2015, 23:00:26 zoran gavrilović »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 31.Mar. 2015, 15:07:54 »
nije lepo objavljivati našu diskusiju na forumu preko fb
« Poslednja izmena: 01.Apr. 2015, 23:01:07 zoran gavrilović »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 31.Mar. 2015, 20:28:21 »
 :D ;D tragikomedija

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 16.Apr. 2015, 10:27:41 »
nije lepo objavljivati našu diskusiju na forumu preko fb

Tema Ptice u okviru koje je pokrenuta prica o T stajalicama nije zatvorena, mogu da je citaju i neprijavljeni posetioci i indeksira se preko Google.
Smatrao sam da je tema zanimljiva i da zaslusuje da je vidi i siri krug ljudi, prijatelji udruzenja Protego.
Ako smatrate da sam pogresi i ako sam povredio nekoga, verujte, nije bi bila namera.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 18.Apr. 2015, 12:13:56 »
Koliko sam ja razumeo u EU postoje čak i fondovi za podsticanje ovih aktivnosti, znači poljopriverdnik dobije pare da bi pravio ovakva postolja za ptice grabljivice. Međutim mora se uzeti u obzir različit mentalitet. To su uglavnom zemlje gde ljubav i naklonost prema pticama ima vekovnu tradiciju. Ptice se hrane i čuvaju, ogromni posteri pozivaju na poštovanje mira u prirodi kada se ptice gnezde. Postoji izvesna bliskost između ljudi i životinja, čak i tradicionalno. Rezultat vidan: ptice ne beže od čoveka. Pokušajte kod nas da izađete u nedelju ujutru kad je lov i približite se nekoj ptici da je slikate. Ptice kad vide čoveka pomanhitalo beže.

Nikad neću zaboraviti scenu iz francuskog filma o pticama gde starica izlazi sa žitom u ruci i hrani divlje ždralove koji joj sleću pred kuću.