Autor Tema: Koliko je naša flora poznata van zemlje (primeri slučaja)  (Pročitano 717 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Koliko je naša flora poznata van zemlje (primeri slučaja)
« poslato: 17.Mar. 2015, 19:58:56 »
Kao što znate kao osnov naše baze BioRas-a za životinje koristili smo Fauna Europaea, a za biljke EuroMed+ liste rasprostranjenja (uglavnom). Međutim, na sve više mapa otkrivam da Srbija i dalje stoji kao prazna na botaničkoj mapi Evrope.

Server iza ovih mapa je Finski Prirodnjački Muzej koji je svojevremeno preuzeo posao mapiranja za štampane knjige Atlasa Evropske Flore. Podatke iz Srbije skupili su iz raspoložive literature, a odgovoran u njihovoj komisiji za Srbiju bio je Vladimir Stevanović (i Elez Krasniqi za Kosovo). Ne znam koliko i kojim sistemom su mape koje se preko njih provlače u EuroMed dorađene u odnosu na knjige, ali primeri pokazuju da ima nedostataka. Npr. invazivna vrsta Elodea canadensis u Panonskoj niziji prisutna je od 1870, a kod nas sigurno od oko 1920. Evo mape "poznavanja" rasprostranjenosti...

Zar nije čudno da je samo na Balkanu nema. E da smo te sreće! :)

« Poslednja izmena: 17.Mar. 2015, 20:12:52 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Koliko je naša flora poznata van zemlje (primeri slučaja)
« Odgovor #1 poslato: 17.Mar. 2015, 20:27:56 »
Sve ovo navodim iz dva razloga. Prvi je vrlo važan: GDE da čovek pogleda relevantnost rasprostranjenja vrsta?
A drugi: zbog ovog je važno to što mi radimo – naši napori na prikupljanju biogeo podataka i publikovanje na BioRas-u, pa makar i po jedan podatak o pojedinim vrstama je dokaz o prisutnosti, ako ništa drugo!

Primetio sam da tačnost detalja nije ravnomerna za sve porodice. Takođe kao da imaju manje podataka za invazivne vrste. Za razliku od EuroMed, sajt Italijanske Flore (niži po rangu) pokazuje ispravnu mapu rasprostranjenja, a evo i pogodaka iz GBIF baze (vidi se da ga ima i kod nas):

Mape su linkom uvučene sa originalnih URL-a (c) respektivnih autora
« Poslednja izmena: 17.Mar. 2015, 20:43:12 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 18.Mar. 2015, 23:48:14 »
srbija je prazna na botaničkoj mapi evrope zato što je prazna na botaničkoj mapi bioras-a. da ne govorim o nekim drugim biljkama, potražite na mapi najobičniji maslačak kog vidite na svakom koraku i bukvalno na svako mestu. ispada da ga u 99% srbije nema. ovo joži nikako nije upućeno tebi 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 19.Mar. 2015, 00:10:44 »
srbija je prazna na botaničkoj mapi evrope zato što je prazna na botaničkoj mapi bioras-a.
Naravno da je tako, ali zato ima razlike: BioRas radimo 40-ak nas potpuno za DŽ, tek 2-3 godine, a navedene projekte rade mnogo godina, sa stotinak eksperata, i ne na zadnjem mestu budžetom od stotone hijada eura! Sad su npr. izdvojili nekih 4 mili eura za zemlje u razvoju, da i oni naprave svoje mape :)

Kada bilo šta postavljam postavljam samokritički i za podstrek. Naravno za veće projekte potrebno je mnogo više ljudi i sredstava...

Opet s druge strane, neke od jačih baza sličnih BioRas-u uradili su pojedinci, nije trebalo mnogo ljudi...

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 20.Mar. 2015, 10:15:25 »
onda vam ne veruju pošto radite za dž :D nisu nikada čuli za mobu ili današnji izraz volonterstvo. šalu na stranu, ali mi se čini da je malo šta urađeno da se što više ljudi upozna sa ovim portalom i vašim radom (valjda sada mogu da kažem i mojim :) ) eto ja sam vas slučajno otkrio tražeći neke fotografije biljaka na internetu. verujem da ima mnogo volontera (naročito amatera) koji bi pomogli da ovaj portal zaživi i oživi, samo što ih treba sa tim upoznati i pogurati. to je već na vama kako to učiniti. koliko se god protivili, čini mi se da je na fb protok informacija najbrži. tražim na fb stranicu ili grupu bioras-a i nema je. pitanje je koliko je spremno 40 ljudi da se sa tim suoči.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 22.Mar. 2015, 18:24:30 »
Potpuno je tako. Činili smo sve što smo mogli, što je bilo u našoj snazi da mobilišemo. U okviru projekta bilo je prikazivanja po nekim gradovima (npr. i u Vršcu), i postoji flajer koji se deli. Naravno nema dovoljno, i ne delimo na pijaci :D pošto se ipak radi o stručnom projektu (citizen science).

S druge strane, ja lično sam godinama zagovornik omasovljavanja i umrežavanja. U nekim organizacijama kroz koje sam prošao ili imam njihove članske karte - otprilike su me smatrali ludim zbog ovoga, a drugi su rekli - pa uradi onda nešto, nemoj na nas da čekaš.

I ja sam ceo svoj vek nešto pokušavao. Ali uvek sam. Frustriran, izbezumljen, obeshrabren... Tek odnedavno je mrdnulo nešto - otišlo se od nulte tačke malo napred. U drugim zemljama radi se sa obdaništem, školama, fakultetima... Konkursi crteža, kampovi, prezentacije... Sve se to radi i kod nas, ali ne baš efektivno, ipak za to trebaju edukatori i pedagozi. Svakog leta smo na Ludaškom jezeru u eko kampu i jedva znamo šta ćemo sa desetoro dece... nemamo ljudi, sve ideje su ispucane, deca traže više od logorske vatre i izlaska u 5 na ornitološke mreže. Došao TV i moj sin im rekao "dosađujem se" (bruka živa ;D dobro padala je kiša taj dan...)

Sa Fejsom imam malo iskustva, a ostali kako vidim još manje... Možda ti možeš da pomogneš. Ponekad se osećam kao dinosaurus kad vidim šta deca rade na mobilnom i tabletima... Kad se uskoro budemo videli popričaćemo na tu temu. Izgleda da su svi biolozi preopterećeni i rade neke svoje stvari, terenišu stalno ali ih ne interesuje da to i publikuju ili podele sa drugima :(

Ne zaboravi da je ovaj Forum i BioRas jedinsten projekat, kakvih je malo, ili nisu ništa uspešniji. Niko nije motivisan nizašta. Završi se neki projekat, dok ima para nešto se radi, ali zamre sve vrlo brzo. Ni traga od njih, niti nekog merljivog rezultata... Ima nečeg bolesnog u našem ojađenom i ispaćenom društvu, ali to je stara tema...

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 23.Mar. 2015, 09:03:02 »
mi se raspričali, a stalo se kod foto br. 37 Lathyrus sphaericus Retz. od 02.03.2015. u temi "neke biljke kojih nema u bazi" neću više da te ometam da možeš na miru dalje da unosiš do foto br. 88  :D :D

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 23.Mar. 2015, 21:12:58 »
stalo se kod foto br. 37 Lathyrus sphaericus Retz.
Da nisi ti slučajno neki detektiv ili policajac? Ja napisao da je SVE uneto, al'si me ukebao ;) Nadam se večeras, nije baš išlo brzo kako sam očekivao...
« Poslednja izmena: 23.Mar. 2015, 21:17:49 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 24.Mar. 2015, 11:00:34 »
:D ma smo ti se čini