Autor Tema: Unos monografija i flora  (Pročitano 415 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Unos monografija i flora
« poslato: 09.Apr. 2015, 15:35:03 »
Često dobijamo kritike na BioRas da su mape pojedninih vrsta prazne. To je iz više razloga.

Podjednako česti razlozi su sledeći:

1. nije bilo nikoga da unese podatak
2. vrsta je toliko obična i svakodnevna da bi se kompletno cela mapa morala ispuniti tačkama, jedino što to nema ko da uradi (podsećam iza svakog podatka/tačke mora biti minimum osnovice, znači osoba-legator, vreme-datum i mesto-toponim ili georeferenca!)
3. vrsta je toliko retka da postoji samo jedan podatak (pogledajte primere: Aldrovanda, Pisum elatius, šafranjika)

I jedna vest: primetićete da da je uneta kompletna knjiga Predraga Sučevića o biljkama Vršca. Unete su u knjizi iznete biljne zajednice, a tokom unosa otvoreno/stvoreno je preko 100 toponima za Vršački kraj. Može se reći da je uvek najteži deo posla pronaći nalaz tipa "planinski prevoj sa severoistočne strane" :)

Ovim primerom pozivam sve saradnike i apelujem na pomoći oko unosa litetarturnih podataka.

Delom su već unete neke flore (npr. za Subotičku peščaru), dok druge ne mogu da nabavim (npr. Flora Deliblatskog peska)
Unet je značajan broj važnijih podataka iz Flore Srbije, kao i novijih nalaza u publikacijama (Acta botanica Serbica, Zaštita Prirode i sl.)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Unos monografija i flora
« Odgovor #1 poslato: 09.Apr. 2015, 16:20:04 »
Jozi,
Pozdravljam tvoje napore na unosenju podataka iz monografijama o flori. Tacno znam kakav je taj posao jer sam i sam uneo podatke iz knjige Strizibube Srbije (Nastas Ilic) i deo podataka iz Tvrdokrilci Ramsko-Golubacke pescare (Jovan Stancic).

Nadam se da ce se veci broj odazvati ovom pozivu kada bude zavrsen i aktiviran modul za importovanje podataka u BioRaS bazu iz Excel tabele.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Unos monografija i flora
« Odgovor #2 poslato: 09.Apr. 2015, 16:26:38 »
modul za importovanje podataka u BioRaS bazu iz Excel tabele.

Pa da, možda najgori deo unosa je internet konekcija, koja stagnira, a zapazio sam i izvesnu opterećenost servera. Ako nas nekoliko uzastopno postavlja, sistem se drastično uspori.

Zaista bi bilo najlakše ako bi po zadatim kriterijumima podatke "offline" uneo u excel tabelu (tu je znatno lakše editovati) i kasnije "nakačiti" na net. Kao jedinu prepreku vidim preklop toponima ili unos lokacija što ne može da se uradi bez "žive" internet konekcije ili neke offline aplikacije sa mapom...
« Poslednja izmena: 09.Apr. 2015, 16:31:09 jozi »