Autor Tema: biljke bez id  (Pročitano 2062 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
biljke bez id
« poslato: 05.Mar. 2015, 20:21:12 »
moji počeci fotografisanja i traženje id biljaka, tako da sam naivno fotografisano samo cvetove :)

foto br. 89 fotografisano 11.05.2014. god; vršački breg. biljka je žbunasta i raste pored puteva. nejo jogan kaže da liči na Anchusa barrelieri

foto br. 90 i 90a fotografisano 15.05.2014. godine, vršački breg; 525196 4995883 (226m/nv) nejo jogan kaže da liči na nešto oko Dianthus carthusianorum L.

foto br. 91 fotografisano 22.06.2014. godine, vršački breg; iza dečijeg odmarališta crveni krst. Galium sp. id snežana vukojičić

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #1 poslato: 05.Mar. 2015, 21:09:37 »
foto br. 92 fotografisano 15.03.2014. god. vršački breg; đakov vrh

foto br. 93 fotografisano 25.04.2014. god. vršački breg; staza ka kuli. nejo jogan kaže: "Calepina irregularis je sigurna, a za ljubičicu samo po slici ne znam"

foto br. 94 fotografisano 12.06.2014. god. vršački breg, iza dečijeg odmarališta crveni krst

za sledeću ljubičicu imam i listove, tako da ću je objaviti u nastavku

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #2 poslato: 05.Mar. 2015, 21:24:01 »
foto br. 95 i 95a fotografisano 25.12.2014. god. vršaćki breg; vrh turska glava

foto br. 96 i 96a neki Hieracium. fotografisano 01.07.2014. god. i listovi početkom aprila 2014. god. dobih odgovor da bolje da ne stavljam i fotografije listova, jer rizikuju da završe u ludnici kao i mnogi drugi hieraciumolozi :D biljka raste na minimum tla izmeu stena, visine je do 30 cm, preostali osušeni listovi u zimskom periodu su bordo boje

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #3 poslato: 05.Mar. 2015, 21:32:57 »
foto br. 97 fotografisano 25.04.2014. god. vršački breg. koji je ovo bršljan?

foto br. 98 fotografisano 07.04.2014. god. vršački breg; iza dečijeg odmarališta crveni krst. visina biljke oko 1,70 m

foto br. 99 i 99a fotografisano 15.07.2014. godine, vršački breg

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #4 poslato: 05.Mar. 2015, 21:36:51 »
foto br. 100 fotografisano 15.05.2014. god. vršački breg; 525219 4995919 (234m/nv) neka detelina, možda Trifolium alpestre L.

to bi bilo to za sada.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: biljke bez id
« Odgovor #5 poslato: 27.Mar. 2015, 02:15:52 »
Polako unosim.
Galium (sl.91) bi na toj lokaciji valjalo proveriti. Uneo sam kao mollugo, ali mu listovi izgledaju nešto tanji u odnosu na tu vrstu. Biljka izgleda jaka i odrvenela (mollugo je nežnije stabljike) a stabljika okruglasto-bridasta kao kod verum. Moguće da je hibrid Galium mollugo × Galium verum, ali za to bi trebalo znati kakvog oblika (preseka) je stabljika - ima sve odlike (habitus, tanki listovi) veruma, ali ukoliko je stabljika četvorougaona onda je hibrid. Mogao bi da bude još samo Galium album.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 27.Mar. 2015, 22:31:22 »
Ispravka za biljku br. 91 Mislim da je na slikama ipak Galium glaucum (nekadašnja Asperula glauca) u blago otcvetalom stanju -otud tamnija boja inače belih cvetova. Voli kamenita staništa. Ali da se sa sigurnošću utvrdi morali bismo imati biljku u ruci. (Najvažniji je presek stabljike, da li je okruglasto bridasta ili kockasta, zatim plod, ili listovi ovako izbliza slikani.) Na žalost nalaz je vraćen na nedefinisani status.

Zadnja (stota) biljka nije Trifolium, ali se ne vidi dovoljno detalja (slika je mala) i ovako mi više izgleda kao neka manja Lamiacea (Thymus ili Satureja hortensis, recimo) pre punog otvaranja cvetova. Ne znam da je odredim.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 27.Mar. 2015, 22:42:01 »
bršljan je najobičniji bršljan, eventuelno neka odbegla baštenska forma.
Treba znati da je veoma varijabilan po listovima:

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 27.Mar. 2015, 23:00:09 »
Što se Hieraciuma pod brojem 96 tiče, zbog maljavosti tipujem (ali samo tipujem) na H.cymosum.

Da bi više znali treba ovako uslikati sve ključne delove:

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 27.Mar. 2015, 23:21:42 »
Drugi Hieracium opet (br.99) neodoljivo podseća na H.humile, ali za krajnji sud bi nam trebalo više detalja (dobro je da si slikao listove!), možda najviše seme sa papusom:

Dali se sećaš visine biljke, i da li je rasla na kemenitom mestu, npr. ovako:

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 28.Mar. 2015, 00:59:44 »
Zadnja ispravka: nijedna od dve glavočike (Asteraceae) nisu Hieraciumi već Crepisi. Br.99 je možda Crepis pannonica, s tim da ga je po meni skoro nemoguće razlikovati od Crepis biennis (ni u ruci), dok za br.96 nemam čak ni tip koji je...

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 28.Mar. 2015, 11:33:13 »
sve jasno. ta 96 me najviše interesuje. čim bude lepše vreme (danas je katastrofalno, a izgleda da će biti takvo i sutra) idem da fotografišem kako trenutno izgleda. zimus je tih par osušenih prizemnih listova bilo bordo boje. ići ću korak po korak i sa tačnim dimenzijama sve dok se ponovo ne osuši. od sada u prirodu nosim i "zidarski metar" :) nalazi se na onom mestu zvanom kalvarija, tako da te vodim tamo ako se budemo videli. 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 28.Mar. 2015, 15:18:30 »
Da, planiram negde u maju mesecu, najverovatnije oko ili odmah posle 1.maja (hteo sam tada, ali deca imaju dosta programa, pa ćemo da vidimo).

To mora biti neki vikend, pa da prespavam na bregu u šumi kod Mileta, ako mu poziv i dalje stoji.

Voleo bih i do Širokog bila, gde me čeka još jedna "mistery-biljka": http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,749.msg3763.html#msg3763

U postu je identifikovano dve vrste sa te lokacije, Alliaria petiolata i Euphorbia amygdaloides, a treća ostaje tajna, dok lično ne iskopam korenje :-\

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #13 poslato: 28.Mar. 2015, 19:46:04 »
prvi maj nikako. tad tradicionalno dolaze oni koji ne idu na breg drugim danima. čak je organizovan i prevoz. vašar pravi, tako da ja izbegavam taj i drugi dan da idem gore. mile 1. i 2. maja ima puno posla i neće moći da mrdne. nađoh još jednu fotografiju šumske mlečike

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #14 poslato: 29.Mar. 2015, 08:50:37 »
šta se desilo sa nalazom Erigeron annuus-a iz istoimene teme od 27.02.2015.? bilo ga je na portalu, sada ga nema

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 29.Mar. 2015, 10:28:09 »

Mila M.

• Jaje
  • *
« Odgovor #16 poslato: 30.Mar. 2015, 12:03:52 »
Ne bih se složila da je biljka na fotografiji br. 98 (koja je slikana 07.04.2014., Crveni krst) Onopordum acanthium L.
Onopordum acanthium L. nisam uočila na toj lokaciji, ali sam je primetila na perifiji Vršca, u ravnici. Cveta mnogo kasnije, u junu i julu.
Mislim da je biljka na fotografiji br. 98 Carduus candicans Waldst. & Kit., samo je slikana u ranoj fazi, kada se biljka nije potpuno razvila, ili nije prikazan karakterističan deo biljke sa dugom cvetnom drškom. Na Crvenom krstu, Đakovom vrhu i Kuli u ovo doba primećujem mnogo prizemnih rozeta biljke za koju mislim da je Carduus candicans Waldst. & Kit., čiji su listovi na naličju maljavi, srebrnasto beli. Kada se potpuno razvije dostigne visinu preko metra, što možda ne odgovara u potpunosti opisu ove biljke iz Flore srbije. Volela bih da je uskoro, uz odlične Zoranove, ili nešto lošije moje fotografije, identifikujemo. Već sam ranije slala fotografije ove biljke ali nisu bile dovoljne za definitivnu potvrdu.
Šaljem nekoliko fotografija prizemne rozete iz marta ove godine.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 30.Mar. 2015, 18:28:53 »
Prihvatam korekciju. :) Biljke iz ovog posta su svakako problematične, fali detalja za identifikaciju. S ovom sam se dosta mučio, i pokušavajući da je odredim dolazio i do Carduus candicans, pa prešao preko jer na biljci ima previše (meni izgleda) srebrnkaste maljavosti toliko karakteritičnog za Onopordum. Biljka sa slike mi takođe deluje nekako robustnija od candicans koji kao da je nežnija i tananija biljka. Ali ima sličnosti, svakako. A i doba cvetanja je dobar argument, nisam obratio pažnju na to.

Ispravljam, sa preporukom Zoranu da ćemo tu lokaciju morati da obiđemo. Zbog candicans - pa sad ko ranije pronađe neka javi :) Velike su planine, a ovo teška grupa biljaka. Za breg Flora navodi candicans, a inače raste na kamenitoj podlozi, na krečnjaku, pa pretopstavljam da je specijalista, i stoga ne baš česta (nalazi se na listi zaštićeih kao prirodna retkost).

Inače, ne isključujem da i na većim visinama bude Onoporduma nije to samo nizinska vrsta, već više korovska. Po mom iskustvu raste na ruderalnim mestima, deponijama, ili tamo gde je jaka ispaša. Kao da sam i našao koloniju ove biljke nedaleko planinarskog doma, ali naravno nisam slikao, jer mi pored svega ostalog na bregu nije tada izgledalo važnim :( Znam da je jedan proplanak bio gusto pokriven bodljikavim "stričkovima" a mi lovili i slikali viline konjice. Tako je to kad se radi paralelno više stvari...

I Suzana hvala na prosleđenim slikama Onopordum-a u bazi!
Čak pomalo posle svega i deluju atipične, tj. drugačije od primeraka u mom kraju, koji takođe dostižu visinu od 2 m. Mislim da nema još jedna srodna biljka da dostigne te dimenzije, pa se u prirodi ne može promašiti.
« Poslednja izmena: 30.Mar. 2015, 18:57:16 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #18 poslato: 30.Mar. 2015, 19:07:54 »
Evo, ispravljeno, baš velika je razlika kad stoji uz sliku Dejana Rankovića sa primerkom iz juna meseca ??? ali to je to:
http://www.bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=25140

Upravo sam naleteo na biljku za koju autor misli da je candicans, jaka podudarnost čak i same fotografije, skoro identična:

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #19 poslato: 30.Mar. 2015, 21:45:55 »
da mnogo ne lutate javljam tačnu lokaciju. između parkinga ispred samog objekta crvenog krsta i asfaltnog puta za planinarski dom postoji put koji vodi ka kontejneru radio amatera (objekat se ne vidi sa samog parkinga, već kad se popnete par metara tim putem) biljku sam pronašao tačno iza tog kontejnera skoro uz same temelje. možda su bile dve-tri biljke ne sećam se i od tada nisam zagledao kako se razvila smatrajući je nevažnom i naivno misleći da je ova fotografija dovoljna za id. osim da je bila visoka, sećam se da je bila "jaka"