Autor Tema: Erodium  (Pročitano 747 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
Erodium
« poslato: 24.Feb. 2015, 20:44:46 »
mislim da je Erodium cicutarium, međutim, sve što sam ja mogao da uradim je da pregledam fotografije na internetu. nadam se da će uz pomoć ove tri moći da se odredi tačan id. fotografisano 09.05.2014. godine na vršačkom bregu; kalvarija; 525200 4995905 (230m/nv).

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Erodium
« Odgovor #1 poslato: 25.Feb. 2015, 12:35:45 »
To je to. Po habitusu i plodu opasno ličii na njega Erodium hoefftianum, ali to je to.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 25.Feb. 2015, 14:56:16 »
odlično, hvala. sada će biti upisan i za vršački breg ;)

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 25.Feb. 2015, 19:05:50 »

Nadam se da se g. Gavrilović neće ljutiti što sam njegovim biljkama sa 230 metara n/m/v, priključio moje iz C.G. sa 1100-1500 metara.
U mom kraju (Rožajama) ovu biljku zovu živa trava. Mi smo kao deca njeno upredeno, svrdlasto seme pljuvačkom vlažili i stavljali na dlan da posmatramo čudesno „živo“ odmotavanje.
Voleo bih da znam da li je vrsta 01 i 02 iz roda Eridium. A bilo bi mi drago da znam kako je ime biljci sa 03. tj. 04. slike. 

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 25.Feb. 2015, 21:19:44 »
:D kada neko kao ja sa papuka dođe u vojvodinu, onda jedva čeka da se popne i na 200m/nv

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 26.Feb. 2015, 08:58:18 »
Evo da se uz jutarnju kafu priključim. Često zezaju nas Vojvođane (kao da mi ne volimo planine :P) da su naše planine u stvari samo bregovi. Ja se za to uopšte ne ljutim, naprotiv, malo šale ne fali... Ali treba to ipak gledati i iz geografskog i biološkog pogleda, ne samo estetskog.

U ravnoj Vojvodini i pod takvom kontinentalnom klimom, razlika između Bačke i Banata i recimo Vršačkih planina je nagla i ogromna (čitajte statistike o klimi, ruži vetrova, padavinama...). Kod nas generalni uticaj imaju Karpati i azijska Košava, dok se dole na Dinaridama i gore u Alpima oseća uticaj Mediterana, znači primorja. Floristički gledano to je kao nebo i zemlja.

Drugo je planinska oblast i drugačije se oseti (i estetski i pritiskom u ušima za nas iz ravnice :D) u tim krajevima gde se izohipsa nikada ne spušta ispod 500 m, a drugačije se doživljava u potpunoj ravnini koja se proteže na stotine kilometara uokolo. Tamo su promene postepene a ovde se naglih 250-400 metara odmah doživljava kao ozbiljno planinarenje. Za nas čiji organizam je navikao na 95-120 metara. Zna se da sa Fruška gora i Vršačke čak bila ostrva za vreme Panonskog mora – obale su bile na nekih 250 m, znači upravo tamo gde imamo najočuvaniju i najstariju floru Vojvodine. Znači planine tamo ili vamo, Karpatsku kotlinu treba gledati kao zasebnu celinu, a tako je i u nauci – imamo Panonski, Alpski, Kontinentalni itd. bioregion.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 26.Feb. 2015, 09:32:30 »
Poštovani Joži,
ja pijem već drugu jutarnju kafu. Pa kada vi budete pili drugu kafu, osvrnite se na moju živu travu. :D

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 26.Feb. 2015, 10:02:22 »
Ihi, zaneo sam se pričom o nadmorskoj visini...

Vaša biljka je čapljan ili živa trava (Erodium cicutarium) sto posto, i sve što ste napisali o semenu je na mestu.

Mislim da ako još ne postoji, a siguran sam da postoji, bio bi atraktivan naučno-obrazovni film da se napravi samo o raznom semenju ovih biljaka: neću ništa da pričam nego ću da prikačim sliku.

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 26.Feb. 2015, 11:23:04 »
Joži, hvala.

Da nisam to što sada jesam već da sam ono što sam nekada bio (urednik školskog programa TV Beograd) angažovao bih vas za jedan takav film bez obzira da li su ga Englezi snimili ili ne.
Pristao bih da budem statista bez honorara.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 26.Feb. 2015, 12:23:52 »
Evo, uz još par kafa... Stvarno vredno filma, englezi su sigurno odradili:

Geraniaceae - eksplozivno semenje na slikama, a evo i grafikona modifikovanog iz jednog rada o tome kako semenje iskače (u zavisnosti od vlage).
Radi se o higroskopski pokretanom mehanizmu samo-sadnje, mislim da se zove hidrohorija (ombrohydrochory). Semenje je ekstra osetljivo na vodu i naglim menjanjem izgleda kada dođe u dodir s njom, samo se izbacuje.

(kolaži izvor: internet, pravo pripada respektivnim autorima)
« Poslednja izmena: 26.Feb. 2015, 12:33:45 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 26.Feb. 2015, 12:43:24 »
Čekam ponude producenta (i dobrog makro-kamermana) da režiramo film. :)
Ili sam nadam se bar nekom dao dobru ideju za potencijalno nagrađivani dokumentarac.

Osim iglica (Geraniaceae) druga grupa, ne manje interesantna jesu kovilja (Stipa sp.), njihovo semenje se bukvalno zaturpija u pesak. Slično je i sa sasama (Pulsatilla/Anemone grupa).
Evo još jednog vizuelnog prikaza mehanizma samo-sadnje, a s desna je seme Stipa capillata:
« Poslednja izmena: 26.Feb. 2015, 13:12:44 jozi »