Autor Tema: nikao i ledinjak  (Pročitano 1181 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
nikao i ledinjak
« poslato: 21.Feb. 2015, 19:54:52 »
vršački breg danas, početak staze za kulu; 525427 4996209 (270m/nv); Ranunculus ficaria L.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: nikao i ledinjak
« Odgovor #1 poslato: 23.Feb. 2015, 18:54:32 »
Sjajno, da niste pod nekim mediteranskim uticajem slučajno? :D

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 24.Feb. 2015, 10:10:25 »
nije to ništa šta tek sada sledi :) izgleda da imam sreće pa uvek naletim na nešto neobično. sve ove sledeće biljke sam isto fotografisao na vršačkom bregu, ali sam video samo po jedan primerak istih:
foto 1 i 2,  23.12.2014. vrh turska glava. neka viola ali ne znam koja, pa sam fotografisao i listove
foto 3 i 4, 25.12.2014. maslačak na početku staze za kulu i na tom području još jedan 17.02.2015.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 24.Feb. 2015, 10:17:35 »
foto 5, 16.01.2015. godine, nejo jogan kaže da se radi o nekoj vrsti iz grupe Potentilla heptaphylla. biljka je još u razvoju cveta, a zbog senki u bagrenjaku nisam mogao bolje fotografije
foto 6, 17.02.2015. godine, Muscari neglectum (id nejo jogan) jedan jedini je bio na mestu gde sam našao i fotografisao procepak,
foto 7, 17.02.2015. godine, mislim da je Erodium cicutarium L.
foto 8, 21.02.2015. godine, mislim da je Arum maculatum. sve po jedan primerak osim Arum maculatuma kojeg je bilo nekoliko razbacanih

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 24.Feb. 2015, 10:56:07 »
ovakvo vreme je bilo 27.12.2014. i nakon 2 dana pade prvi sneg :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 24.Feb. 2015, 11:05:37 »
Ja taman završio jedan unos, a ono... upotrebiću ove slike i podatke za BioRas, ako nadam se stignem, paralelno radim baš unos literature za to područje. Čak je i travu moguće identifikovati...

Na zadnjoj je crni bor, mislim da su ovde samo sađene sastojine, ali bi bilo lepo znati kojoj podvrsti pripadaju. Na primer, u Subotičkoj peščari sađen je - i identifikovan - austrijski i gočski. Neki šumar bi sigurno znao. Da li je i to na Turskoj glavi?

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 24.Feb. 2015, 19:31:02 »
mala oaza borova. nije turska glava već mnogo bliže, samo što tu skoro niko ne dolazi. tlo je izuzetno siromašno i stenovito. lakše mi je da vam pošaljem mapu i tako da vidite.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 24.Feb. 2015, 19:35:40 »
e sad, ovaj na sledećim fotografijama sigurno nije posađen :) nalazi se na vrhu jedne dosta visoke stene odmah na početku staze ka kuli. valjda će se moći identifikovati pomoću ovih fotografija. iz okolnih stena niču i neki čempresi i hrastovi (doduše kržljavi, al' ipak rastu i plodonose)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 25.Feb. 2015, 04:08:47 »
Da ovaj bor je sam nikao iz semena. Ali mu ovo nije obavezno i prirodno stanište, matičnu populaciju je možda uneo čovek. Inače po svemu sudeći ovo je tipska podvrsta, tako ćemo i uneti. Gočski se inače koristi za pošumljavanje sa preporukom na smeđem zemljištu na serpentinitu.

Što se trave tiče, na slici su prepoznatljive klasi zelenog muhara (Setaria viridis, verovatno var. major).

Muhar generalno nije laka grupa, govori se o agregatu, fenotipskom i  geografskom variranju, ima čudnih među-ukrštanja i svačeg, ali na sreću kod nas ih nema mnogo vrsta, jer su više toploljubive, mediteranske biljke.
Tako da je izbor mali - (1) S. pumila odmah isključena jer ima kraću klas. (2) S. verticillata je definitivno sa manje dlaka i ima rastresitiju, često isprekidanu klas. (3) Po izgledu najbliža, kultivisana forma S. italica (koja još ne verujem da je stigla u prirodu kod vas na planine) je znatno robustnijeg klasa, čak i sasušena, i takođe manje dlakava (...?). "Dešava se" međutim, kaže literatura da se italica javi u populaciji koju je praktički bez dnk analize nemoguće razdvojiti od viridis... :(

I jedna zanimljivost: U nekim evropskim zemljama se uneto pojavila (sadila?) afrička vrsta Setaria sphacelata, ali je veoma malo podataka o mogućem rasprostranjenju, baš zbog poteškoće u razlikovanju. Javite ako negde vidite muhar visok i do 2 metra

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 25.Feb. 2015, 09:53:37 »
još jedan muhar. fotografisan 28.10.2014. vršačke planine 370m/nm. dobih odgovor da je neka Setaria, dok nejo jogan kaže, citiram: "svakako S. viridis grupa. Ali: lisne plojke su široke, ne vidi se, ako su možda malo dlakave, cvast viseča, a čekinje dosta duge, sve to podseća na S. macrocarpa (=S. faberi)".

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 25.Feb. 2015, 12:15:31 »
Vidi, vidi, možda je vredelo da začnem temu. U navedenom slučaju imali bismo novu vrstu ne samo za Srbiju već i za region. Kineski ili veliki muhar je import iz Azije i u svemu odgovara vašoj biljci (savinuta duga i bogato dlakava klas, ligula, nodusi). To svakako treba proveriti, samo kako? Mislim da bi za start trebalo pokupiti semenje i slikati u makro modu, ovako).

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 25.Feb. 2015, 15:07:26 »
eto i meni sledećeg zadatka :) od sada sve travke nosim kući da ih na miru fotografišem. iako ne volim da čupam, berem, sečem..., jer od moje "stručnosti" mogu samo štetu da napravim, mislim da kod travki to nije slučaj (ima ih oho) šaljem vam još 3 u ovoj temi, od kojih jedne nema u bazi (ili je opet pod drugim sinonimom)

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 25.Feb. 2015, 15:41:28 »
idem redom:
- foto br. 1  Bothriochloa ischaemum; vršački breg; 20.10.2014. god. 525468 4996160 (267m/nv) id nermina sarajlić
- foto br. 2  Bromus japonicus; vršački breg( kalvarija); 05.07.2014. god.  525239 4995842 (222m/nv) id đurđica janjić (kaže verovatno taj Bromus pošto je nalaz u vojvodini)
- foto br. 3 Chrysopogon gryllus; vršački breg (kalvarija); 23.06.2014. 525215 4995953 (239m/nv) id alenka mihorič

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 26.Feb. 2015, 09:26:46 »
iako ne volim da čupam, berem, sečem..., jer od moje "stručnosti" mogu samo štetu da napravim

Na ovu temu moram da reagujem. I ja sam alergičan na čupanje, ali ponekad i mora radi herbara i dokaznog materijala. Malo je biologa (barem nije zabeleženo) svojim kolekcioniranjem u naučne svrhe istrebilo neku vrstu. Drugo su recimo, biljari koji komercijalno beru. Takođe oni baštovani "kolekcionari" koji presađuju divlje cveće da ga "spasu". Ne znaju da su to većinom organizmi specijalisti koji su se hiljadama godina prilagođavali podlozi, mikorizama, hemiji tla itd. Nagla promena, pa i presađivanje samo 100 metara dalje od zavičaja kod divljeg cveća može biti ponekad fatalno.

Problem je što se danas deci u školama traži tridesetak biljaka za herbar koje se kasnije bace, a biljke se beru nasumice...

A drugo, jedna pričica u Ihijevom stilu ;): bio kod mene jedan Amerikanac, prijatelj koji se kod nas oženio. Tražio da ga odvedem negde u prirodu, van grada na najdivljije mesto koje znam. Odveo sam ga na jednu skrivenu livadu punu orhideja. Kad smo peške stigli (na ova mesta ne ide autobus ;) ) on je pitao jesmo li tu u divljini koju sam obećao? Kada sam potvrdio, on je legao u travu. Džaba sam skakao i pokazivao mu divlje cveće on nije bio zainteresovan (a i zašto bi, kad je pre toga proputovao ceo svet). Ali se iznenada desio incident. Ja mu pokazujem cvet, pa ga počupam da mu ga donesem pošto nije hteo on da dođe (naravno to nije bila najređa orhideja nego nešto drugo) a on skroz poludi. Crveni se od besa i kaže mi, pa ti si je upravo ubio! Zašto čupaš to cveće varvarine jedan. Zar toliko kulture nemaš, pa uživaj bre u živom cveću, na livadi smo čoveče, u divljini...
Nisam znao da li da se smejem ili treba da se stidim (mešavina osećaja). Možda izgleda naivno što je rekao, ali je istina.

A onda mi je ispričao interesantnu priču o zaštiti prirode. Kaže, kada ideš Amerikom, često pored puta vidiš divna polja sa cvećem. To nije prirodno, rekao je. To se može zahvaliti ženi jednog od predsednika koja je videvši kakvu pustoš ostavljaju za sobom putari naredila da se napravi zakon. Prema tom zakonu tamo gde se pravio put i izorao predeo u širini od 100 i više metara, ta intervencija mora da se sanira i tu mora da se seje divlje cveće. Eto, otud tog divnog cveća pored puteva.
Ali, najviše me je iznenadilo koliko je bio prenaražen zbog mog čupanja.

U Nemačkoj nije zabranjeno brati cveće u buket, ali se od jedne vrste odjednom sa jedne livade sme ubrati samo nekoliko biljaka. Ne znam da li policajac dolazi da prebroji koliko si ubrao, ali znam da su kazne 100 eura za lomljenje grana sa drveća i slično (brat lično video i ispričao). Ne zaboravimo da se radi o zemlji gde jedva da ima divljeg cveća, recimo visibaba u prirodi.

Hvala na travama, biće obrađene uskoro.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 26.Mar. 2015, 13:31:24 »
Evo i ostalih koje sam mogao identifikovati:
http://bioras.petnica.rs/slika.php?id=12401
http://bioras.petnica.rs/slika.php?id=12402
http://bioras.petnica.rs/slika.php?id=12403
http://bioras.petnica.rs/slika.php?id=12412
http://bioras.petnica.rs/slika.php?id=12413
http://bioras.petnica.rs/slika.php?id=12399 = Viola arvensis subsp. megalantha (Flora Srbije ne poznaje ovaj takson, iako živi kod nas) ili subsp. arvensis, jedno od ta dva, ali nije previše bitno; Vršačke planine verovatno imaju više varijeteta i formi nego mi u ovde nizini, to je tema za nekoga u specifikaciji za ovu veoma tešku grupu.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 26.Mar. 2015, 21:19:23 »
najviše me "muči" onaj hieracium u temi biljke bez id. neće niko da se "bakće" sa njim (da se ne posvađaju ili polude :) ) nadam se da će i ove godine niknuti, ali nikako ne bih želeo da ga čupam jer ima samo 4-5 primeraka na tom mestu. ništa slično do sada nisam video na vršačkom bregu (možda ga ima u baštama koje su na par desetina metara, ali to već ne znam). ako ponovo izraste obećavam detaljnije fotografije.