Autor Tema: bumbari  (Pročitano 2076 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
bumbari
« poslato: 22.Feb. 2012, 19:31:16 »
Ko ne zna za bumbare? Verujem da nema nikoga koga mogu ostaviti ravnodusnim ova simpaticna i pomalo komicna stvorenja. Oni ne samo da su zanimljivi i raznovrsni nego se u Evropi sve vise koriste za monitoring stanja zivotne sredine. Iz tog razloga izradjen je veci broj prakticnih prirucnika za njihovo odredjivanja i lako prepoznavanje u prirodi.
Ovo je jedan od tih. Na nemackom je ali, translate.google.com a ima i gomila slika, i u boji.

Voleo bih da se neko zaintereseje za njih kako bismo imali nekoga koji bi ih mogao odredjivati sa fotografija. Na fakultetu u Beogradu ima osoba koja ih dobro poznaje (dr Aca Cetkovic) ali zbog njegovih obaveza ne mozemo bas previse da racunamo na njega.

Ovo sam skenirao originalni rad pa ga nemojte nekontrolisano distribuirati.
« Poslednja izmena: 23.Jul. 2013, 11:13:47 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: bumbari
« Odgovor #1 poslato: 23.Feb. 2012, 01:02:54 »
Pre možda nedelju-dve sam zagrebao površinu kada su u pitanju bumbari. Međutim, kada sam shvatio koliki je obim posla u pitanju i da se identifikacija uglavnom svodi na posmatranje genitalnog aparata, tu sam digao ruke :-/

Ali usput sam naišao na par veoma zanimljivih sajtova o rasprostranjenju, za identifikaciju i sl:

Atlas rasprostranjenja vrsta iz roda Bombus:
http://zoologie.umh.ac.be/hymenoptera/page.asp?id=169

Odavde sam tom prilikom izvukao sve vrste registrovane u Srbiji ili okolnim zemljama - ako je očigledno da bi trebalo da su prisutne i kod nas:
https://docs.google.com/document/d/1vUq7gOw7bHjLgDvGRqHMsk4C2oU75y6x9qdMOthwXXE/edit

Evo još jedne prezentacije posvećene bumbarima. Na ovoj stranici se može videti primer varijabilnosti obrasca boja u okviru populacija i jedinki jedne vrste:
http://www.nhm.ac.uk/research-curation/research/projects/bombus/colour.html
Upravo ovakva visoka varijabilnost šara me je odvratila od namere da se upustim u determinaciju, barem sa fotografija...   :-\

Na istoj prezentaciji možete pronaći i ključ za determinaciju do podrodova, ali i ovaj ključ do vrsta u vidu aplikacije:
http://www.nhm.ac.uk/research-curation/research/projects/bombus/_key_colour_world/worldcolourkey.html

Igrom slučaja sam danas (pre ovog posta  :D) čuo od kolege da se letos jedan entomolog iz Pančića privatio pčela i bumbara na terenu na Staroj planini. Raspitaću se koliko je (ako je uopšte još uvek) zainteresovan za ovu grupu insekata, pa ga možda i uputim na forum?
« Poslednja izmena: 23.Feb. 2012, 01:10:21 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #2 poslato: 23.Feb. 2012, 01:15:24 »
I da, zamolio bih nekoga sa "omašćenjem" da premesti temu u ostali insekti  ;D

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 23.Feb. 2012, 08:38:59 »
Hopa. Kako sam samo uspeo da bumbare smestim u Ostale beskicmenjake?!

Hvala na upozorenju i odlicnim linkovima.
Bumbari nisu trivijalna grupa za identifikaciju ali nisu ni nesavladivi. Neko vreme svakako treba da se posveti za upoznavanje lokalne faune. Tu mogu pomoci strucnjaci koji vec dobro poznaju grupu. Varijabilnost jeste jako izrazena ali uglavnom na regionalnom nivou Kada se upoznaju lokalne vrste i kada se zna sta se na terenu moze ocekivati,  onda sve postaje mnogo lakse

[Igrom slučaja sam danas (pre ovog posta  :D) čuo od kolege da se letos jedan entomolog iz Pančića privatio pčela i bumbara na terenu na Staroj planini. Raspitaću se koliko je (ako je uopšte još uvek) zainteresovan za ovu grupu insekata, pa ga možda i uputim na forum?]

Svako ko se interesuje za biolosku raznovrsnost, posebno insekte, je dobrodosao na forum.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 23.Feb. 2012, 22:16:12 »
Verujem da se svi slažemo - jako zanimljiva grupa insekata.
Predlažem da se otvori posebna grupa za Hymenoptera i postovi sa njima prebace i skupe na jedno mesto.
Nadam se da će ova poruka doseći nekog od viših administratora... :-)
« Poslednja izmena: 23.Feb. 2012, 23:00:13 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 23.Feb. 2012, 22:59:37 »
Aha! Nisam ni primetio da je grupa već tu! Svaka čast... 8)

Joseph

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 23.Jul. 2013, 08:58:13 »
I am the first author of the publication "Feldbestimmungsschlüssel für die Hummeln Österreichs, Deutschlands und der Schweiz". You do not have permission to post a pdf of our determination key, so remove it immediatly!

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 23.Jul. 2013, 11:20:55 »
The link to the publication is removed form the post and the file will be permanently delete from the server very soon.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 24.Jul. 2013, 23:18:08 »
Dear Joseph,
I believe unfortunately not many people has tried to use the key (while accessible here), as the study of bumblebees is in my opinion hard and time-consuming for a novice to learn. I believe we have only one or two biologists in the country specialized on Hymenoptera.

In and through this forum we occasionally present our filed findings of Hymenoptera-Apidae and we desperately need help in determination, so if You will, please stick around. :)
« Poslednja izmena: 25.Jul. 2013, 00:02:44 jozi »