Autor Tema: šumski gušter  (Pročitano 1280 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
šumski gušter
« poslato: 16.Feb. 2015, 11:36:04 »
nešto mi "crvene" nalazi za vršac na mapi, pa da potvrdimo :) fotografisan je 27.06.2014. godine na vršačkom bregu, podnožje đakovog vrha, kolski put za planinarski dom; 527364 4997427 (362 m(nv). id mi je potvrdio milivoje krstić.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: šumski gušter
« Odgovor #1 poslato: 17.Feb. 2015, 14:58:49 »
Nalaz će nadam se biti postavljen/potvrđen od strane administratora, ali se ubacujem da preduhitrim razočarenje i javim da "crvenilo" u UTM krugu uprkos očekivanju neće ni onda nestati.

To je zato jer je sistem tako podešen da literaturni (stari) podaci prioritiraju nad terenskim (novim). Znači crveni krug ostaje tamo gde ujedno ima pa i do deset svežih nalaza. Naravno da je to pogrešno i protivno zdravoj logici, možda čak i sistemski BUG. Javio sam ali je rečeno da će ostati ovako jer nikom ne smeta :(
Možda izmene ako ujedinimo snage i zajednički tražimo, sad dok još programeri rade na sistemu (ako rade?)...

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 17.Feb. 2015, 15:47:34 »
Jeste praticola  :)

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 17.Feb. 2015, 22:07:58 »
jasno za crvenilo. bitno da programeri ne crvene :)

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 17.Feb. 2015, 22:16:03 »
ah da, da ne zaboravim. ne znam za ponašanje šumskog guštera, ali ovaj je bio skroz predusretljiv za fotografisanje. na tom mestu postoji sto i dve klupe gde obično ručam ako se duže zadržim na tom području brega. tako sam uradio dva vezana dana i oba puta se on penjao na sto valjda da vidi šta to ručam :) nije se uopšte plašio. dosta fotografišem i zelembaće, ali tada ne pravim nagle pokrete i ni u snu ne mogu ovoliko aparatom da im se približim.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 18.Feb. 2015, 11:22:08 »
Primetio sam i ja kod pojedinih primeraka (i u određeno doba dana) da su neki gušteri pitomiji. Jednog zelembaća sam fotkao sa oko 50 cm, misleći da se sunča, kad sa slike kod kuće videh da je bio opasno zaražen krpeljima - od nosa i uveta do očiju, tako da je imao svoje brige i nije mu bilo do trčkaranja...

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 18.Feb. 2015, 15:00:29 »
Negde sam pročitao da krpelji napadaju i gmizavce. Lepo bi bilo da date fotografiju zelembaća napadnutog krpeljima

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 18.Feb. 2015, 23:05:25 »
ne samo da ih napadaju, nego ih prosto urnišu. mada brišem takve fotografije, pronađoh jednu. ovaj je još dobro prošao kakvi znaju da budu načičkani.

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 18.Feb. 2015, 23:15:38 »
zaboravih da napišem kada je fotografisan. 22.05.2014. ko zna koliko krpelja je imao na kraju leta

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 19.Feb. 2015, 09:01:45 »
hvala na fotografiji zelembaca sa krpeljima

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 19.Feb. 2015, 18:09:15 »
Evo, moj je s Kosmaja od proletos (mislio sam da sam već postavio negde).

Ovo je neka posebna vrsta krpelja, veoma sitna. Miloš reče da ih ima svuda po Srbiji i da ih je skidao i sa sebe. Znači oprezno po našim gorama i šumama.