Autor Tema: kukurek 17.01.2015.  (Pročitano 435 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
kukurek 17.01.2015.
« poslato: 16.Feb. 2015, 09:29:55 »
vidim da je unet u bazu što se tiče vršačkog brega, al' da potvrdim. fotografisan je 17.01.2015.godine na vršačkom bregu u podnožju đakovog vrha ili kako se negde ovo područje navodi i naziva "okolina supovog odmarališta". kažu da je na toj lokaciji rastao i purpurni, ali da je iščezao. mada, ko zna, možda i na njega naletim. p.s. za njega mi nije trebala pomoć u id.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: kukurek 17.01.2015.
« Odgovor #1 poslato: 17.Feb. 2015, 15:05:06 »
Postavio sam podatak, ali će crvenilo nažalost ostati jer je ranije u taj krug već unet literaturni nalaz. To je sistemska greška kod preklapanja podataka, na koju sam ukazao i kod vašeg šumskog guštera.

Druga stvar: vaše fotografije su sjajne, svaka za 10!
No potrebno je razjašnjenje zbog mogućeg nesporazuma (iako je u ovoj temi već pisano ali je ponavljanje majka znanja) :)

Prema politici koju smo uspostavili slike koje se postavljaju su rangirane, od 1 do 10. Desetke se pojavljuju prve u redu. Neki su to znali i čudili se da njihova slika ipak "beži" u pozadinu - to je u slučaju više dobrih slika, jer od 5. pa nadalje se ne pojavljuju odmah, već tek klikom na "dalje". To je delom i zato jer se tamo gde već ima profesionalnih fotografija Dragiše Savića, ostale slike vode neku vrstu sistemski automatizovane borbe na koju se ne može od spolja uticati (abecedni red ili slično). Tako se dešava da nešto slabija fotografija od svih koje su dobile deset ipak dospe na "naslovnu" a neke druge u pozadinu.

Treba oprostiti "sistemu" jer je to ipak pomalo i subjektivno. Svakom se nešto drugo sviđa.

No da odstranim svaki nesporazum - ja slike rangiram po sledećem, bez obaveznog reda navedenih opcija, koje se ponekad u nekoj slici i preklapaju: biološka reprezentativnost, estetika/umetnička vrednost, fotografski kvalitet, sviđaju mi se boje i kako pada svetlost, ili mi se jednostavno intuitivno svidi - "pogodi me" je kako je autor prikazao subjekt...
« Poslednja izmena: 17.Feb. 2015, 15:28:17 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 17.Feb. 2015, 22:04:06 »
što se tiče fotografija, evo ovako stvari stoje kod mene. sve moje fotografije su amaterske. koristim fotoaparat olympus sp-720 uz, jer mi je potreban taj zum zbog fotografisanja ptica. nemam ni osnovno znanje o fotografiji, jer sam počeo da fotografišem pre jedno 2 godine i to onako čisto da zabeležim neke zanimljive trenutke. od programa koristim besplatan photoscape i dovoljno mi je malo izoštravanja. sad će možda neki da me nagovaraju da kupim bolji aparat, ali za moje (ne)znanje i ovaj mi je dovoljan (da ne govorim o finansijskom aspektu). kada postavim fotografiju u nekoj novoj temi na ovom forumu, ne očekujem da ona bude i stavljena u bazu. nisam od onih koji prekidaju da kažem saradnju, jer moja fotografija nije u bazi (a tako je dobra :P ). meni je samo bitno ako možete da u bazu ubacite nalaz bilo da se radi o ptici, biljci, gušteru itd. itd. jer barem za vršački breg ima jako malo podataka uopšte što se tiče gljiva, biljaka, ptica...   

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 18.Feb. 2015, 11:35:12 »
Ovaj aparat ima dobre karakteristike, i optika mu nije baš mala za razliku od mnogih koji "obećavaju" 40x zoom, a širina objektiva (efektivna apertura gde se dobija svetlo) je 25 mm...

Postavljeno:
http://bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=26732
Samo sam slike malo kropovao, jer su napravljene u širokoj rezoluciji i smatrao sam da se gubio prostor (nadam se da nije problem)

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 18.Feb. 2015, 23:11:44 »
ma kakav crni problem :) a što se aparata tiče i da imam profi, čisto sumnjam da bi se zavlačio po šikarama i lomatao po bregu sa njim oko vrata :)

Lucanus cervus

• Jaje
  • *
« Odgovor #5 poslato: 21.Jan. 2017, 23:18:37 »
Ovaj kukurek je uslikan u istocnoj Srbiji na mestu zvanom Kornjet ...valjda je Heleborus odorus ! Slikano je marta 2016

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 22.Feb. 2017, 20:38:13 »
jeste, taj je