Autor Tema: Strnadica kamenjarka  (Pročitano 1197 puta)

zoran gavrilović

• Leptir
Strnadica kamenjarka
« poslato: 15.Feb. 2015, 00:06:49 »
fotografisana 13.02.2015. godine na vršačkom bregu; 525495 4996326 (293m/nv). identifikovali saša rajkov i milivoj vučanović

zoran gavrilović

• Leptir
nastavak
« Odgovor #1 poslato: 15.Feb. 2015, 00:08:19 »
zaboravih i na ovu fotografiju

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Strnadica kamenjarka
« Odgovor #2 poslato: 15.Feb. 2015, 03:06:42 »
Sjajan nalaz, sad su na lutanju, ali bi tamo trebao i da gnezdi. Bilo bi lepo da ga nađete i u proleće - u maju hrane mlade. Tražite parove i pevajuće mužjake od kraja aprila na južnim i jugoistočnim položajima, na kamenito-travnatim, strmijim delovima, na mestima gde cer raste u niskim populacijama (Đakov vrh?)...

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 15.Feb. 2015, 13:42:14 »
napokon da se neko i javi :) na fotografiji br.4 je tačna lokacija gde je strnadica fotografisana. foto br. 5 je lokacija prvih velikih stenjaka na koje se nailazi idući ka kuli šumom. tu sam našao planinskog popića (temu sam već otvorio pre neki dan) i mesto je potvrđeno od strane milivoja vučanovića iz vršca. na fotografiji br. 6 je vrh turska glava gde se na padinama istog takođe nalaze stene (gledaju u pravcu vršačke kule). na fotografiji br. 7 je đakov vrh na čijim padinama isto postoje stene. dakle jedan mali krug gde bi joj valjda pogodovalo mesto za gnežđenje. prednost svih ovih stena (za ljubitelje prirode mana) za ptice i gmizavce je što im je zbog guste vegetacije skoro nemoguće prići već od maja meseca, mada ih i ovako osim mene niko ne obilazi.     

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 15.Feb. 2015, 17:36:24 »
Ja sam bio tamo ;) Popeo sam se letos na Đakov vrh, a pored mene i jedan ludi biciklista, kroz ono šiblje. To su potencijalna gnezdilišta! Voleo bih i ja da navratim, Vršačke planine su sjajne. Da li možda Mile ima neki bliži nalaz, pevajući mužjak ili gnezdo?
Evo glasa na ovim linkovima - vrlo karakteristično peva, ponavlja cvrkutavu notu.
« Poslednja izmena: 15.Feb. 2015, 17:41:25 jozi »

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 15.Feb. 2015, 18:03:18 »
idem sa miletom (valjda ste čuli za njega :) ) sledeće nedelje da postavljam još kućica za sove, pa ću da ga pitam. ako neko zna gde se na bregu gnezde, onda je to sigurno on

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 15.Feb. 2015, 18:05:39 »
naravno da znam "šumskog čoveka" - mislim da ga neki iz šale tako zovu i da mu to nije uvredljivo već više kompliment :) Pozdravite ga obavezno

zoran gavrilović

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 15.Feb. 2015, 18:26:55 »
ok, hoću. (šumski :D ) više ga znaju kao mile ptičar