Autor Tema: gljive iwc  (Pročitano 1747 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
gljive iwc
« poslato: 30.Jan. 2015, 11:25:00 »
Juče tokom zimskog brojanja ptica (iwc). Bio bih zahvalan ako neko zna da mi kaže šta su.

Ova oranž je nađena na plavnom delu jezera (litoralna zona, šaševi), gde se tek povukla voda.
(Boljih slika sa terena nemam ali imam gljivu.) Cela gljiva je jednobojna, znači ispod nije bela kao recimo Aleuria aurantia, a po izgledu otprilike dođe kao Gyromitra bez stručka.

« Poslednja izmena: 30.Jan. 2015, 11:42:20 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: gljive iwc
« Odgovor #1 poslato: 30.Jan. 2015, 11:33:07 »
Auricularia mesenterica?

Ovo je dosta česta gljiva ovih dana, čak mi je sin doneo jednu. Ove sam slikao u drvoredu na panju, a ova zadnja izvrnuta je ležala na zemlji pored trave u njivi...(?)

« Poslednja izmena: 30.Jan. 2015, 11:36:16 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 30.Jan. 2015, 11:35:42 »
Naka tvrdoška u brestiku.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 30.Jan. 2015, 11:48:55 »
Pitanje za Dragišu: ovo je neka gljiva (rđa pretpostavljam?) ili gala(?) česta na Malvae sp.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 30.Jan. 2015, 11:52:58 »
I na kraju jedna malo od zime ofucana Cyathus sp. ili Crucibulum leave (uglavnom predstavnik nekadašnjih Nidulariaceae, mada laeve uglavnom vidim na granama, a ovo je raslo na zemlji).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 30.Jan. 2015, 12:13:01 »
Prva ascomyceta je zanimljiva, pošalji mi je. Ako je još uvek sveža i lepa možeš odmah a ako nije onda je ostavi da se osuši pa je onda pošalji.

Auricularia mesenterica jeste

trud, ne bih da lupam, nisam još verziran što se te grupe tiče

Malva, najverovatnije gljivica ali bez materijala ništa ne mogu

Cyathus, tipujem da je C.stercoreus koji se javlja na izmetu ili nađubrenoj zemlji, druge dve rastu na trulom drvetu ili ostacima zeljastih biljaka..

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 30.Jan. 2015, 12:36:03 »
Poslaću ti sutra i gljivu i slezov list (ima ga koliko hoćeš). Na žalost Cyathus nisam pokupio.

Dodatak: Dragiša, poslao sam danas poštom. Gljiva je mala, i nalazi se na vlažnom supstratu kako je i pokupljena. Ima šanse da još raste ako je negde "posadiš". Samo, prilikom pakovanja sam je malo slomio, nadam se da stigne "živa i zdrava". Poslao sam i list sleza sa onim gljivicama. Postoji šansa da nije 100% ista stvar, jer ono sa terena je divlji slez, a ovo neki baštenski (Alcea).
« Poslednja izmena: 30.Jan. 2015, 17:09:30 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 30.Jan. 2015, 15:10:42 »
Trud gljiva je, najverovatnije, Phellinus sp.
100% Cyathus stercoreus (nalazio sam ga na goveđoj balezi)
A ova prva, Ascomycetes, ipak će biti Aleuria aurantia. Ne mora biti odozdo bela, i nije bela već bledo crvena.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 30.Jan. 2015, 16:52:49 »
I ja sumnjam na Aleuria aurantia, a sad vidim da može da bude i ovako jednobojna, skoro žuta i recimo beličasta odozdo:

izvor: mykoweb
« Poslednja izmena: 30.Jan. 2015, 17:08:33 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 30.Jan. 2015, 17:09:06 »
Aleuria se veoma lako određuje jer ima vrlo karakterističnu mrežastu ornamentaciju na sporama. Videćemo kad stigne uzorak.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 01.Feb. 2015, 21:10:24 »
Trud gljiva je, najverovatnije, Phellinus sp.
Koristim vreme ćutanja da se najpre zahvalim na dovođenju do roda (gde ja sigurno ne bih stigao sam), a potom malo bavim ovim gljivama kojih sam na netu našao preko 20 (kod nas, prema BioRas bazi živi 6 vrsta). Od svih nađenih, meni najviše liči na Phellinus igniarius, ali neću da se zalažem, sasvim sam zadovoljan imenom roda.

Imam dva pitanja za iskusnije. Vidim po narodnim imenima da su pojedine vrste vezane za neko drvo - jelina, jasikina, vrbina itd. Pošto je moj bio na brestu (Ulmus minor) i to na panju isečenog stabla, da li bi to eventualno mogao biti vodič do vrste? Ovo je bilo konkretno pitanje, a evo i generalnog:

Kako se Phellinusi i njima slični trudovi uopšte razlikuju, osim sporama? Šta treba poneti sa terena?

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 01.Feb. 2015, 21:51:41 »
U rodu Phellinus ima 154 vrste. Sve su lignikolne. Po načinu ishrane one su paraziti i saprobi. No bez obzira na to, one su se specijalizovale za određene vrste drveta zbog čega je vrlo važno za determinaciju znati na kojem su drvetu rasle.
Recimo, koliko je meni poznato, Phellinus igniarius raste samo na vrbi. A ako ste gljivu koju prikazujete našli na panju bresta, onda je u pitanju neka druga vrsta iz pomenutog roda.
Spore su, uz vrstu drveta na kojem gljive rastu, presudne u determinaciji.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 01.Feb. 2015, 23:35:10 »
Hvala, na brestu je bila sigurno, osim toga iako gljiva izgleda kao sasušena, bila je više nego živa, a naravno zaboravio sam da okačim sveži himenofor koji to dokazuje. S tim sam stigao i do zadnjeg pitanja: imaju li oblik pora i najmanju ulogu kod određivanja vrsta iz ovog roda? (mislim kod svih koje sam video izgledaju otprilike isto).

U rodu Phellinus ima 154 vrste.
Da li se sve one nađu i u Evropi? Recimo, mi ih znamo 6 za Srbiju, a možda ih još samo treba otkrivati?

ihi

• Leptir
« Odgovor #13 poslato: 02.Feb. 2015, 06:54:40 »
Naravno da nisu sve iz Evrope, kao što ni sve koje rastu u Srbiji nisu otkivene - Joži, ima prostora za istraživanje. Kod aphyllophoralesa pore mogu biti sitne i krupne, okrugle i mnogouglaste, plitke i duboke i svakako, sve ovo može da se uključi u determinaciju. U delu Gljive Švajcarske (vol. 2) u tomu koji obrađuje rupičavke, na kraju knjige date su fotografije raznih tipova himenofora.
Negde sam pročitao da Polyporus mori ima najkrupnije pore (do 3 mm).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #14 poslato: 02.Feb. 2015, 12:24:05 »
Stigao je poštar i doneo paketić.
Ascomiceta jeste Aleuria aurantia, lepo se vide mrežaste spore.
Ova na listu Malva-e (ili Althaea-e?) je Puccinia malvacearum.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 02.Feb. 2015, 18:56:20 »
Hvala, Aleuria je svakako novi nalaz za širi region, a za ovu drugu ok, to sam hteo da znam. Znači rđa lista sleza (rust fungy), s tim da žute izrasline koje gljiva proizvodi opisi koje sam našao nazivaju galama.

Možda neki dan pokupim i primerak na listu Malvae, za usporedbu, ali sigurno je to jer napada celu porodicu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #16 poslato: 03.Feb. 2015, 06:36:02 »
A sada kada smo egzaktno potvrdili da je u pitanju Aleuria aurantia na osnovu mrežastih spora (D. Savić), pitajmo se otkuda ona na kraju januara. Gjivarska literatura njenu pojavu beleži od jula do oktobra.
Nije li ona pomešala godišnja doba? Ili je ovaj primerak, možda, kasno jesenji. U svakom slučaju ova pojava vredi da bude zabeležena.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #17 poslato: 03.Feb. 2015, 17:21:49 »
Nadam se da mi Jozi neće zameriti ako uzurpiram ovu temu i nadovežem se na priču pa dodam jednu fotografiju koju sam napravio u Novom Sadu 19.01.2015.
Januar mesec ove godine je, izgleda, bio vrlo povoljan za gljive. Pošto sam žurio nisam uspeo bliže da je pogledam, već sam samo napravio jednu brzu fotografiju.

ihi

• Leptir
« Odgovor #18 poslato: 03.Feb. 2015, 19:53:34 »
Meni ova, Bojane, liči na Tricholoma scalpturatum. Tricholoma sigurno jeste. Basidiomycetes nisu retke zimi, a Ascomycetes i te kako.