Autor Tema: Ova buba mi jede kolekciju  (Pročitano 2394 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Ova buba mi jede kolekciju
« poslato: 25.Jan. 2015, 03:53:08 »
Pomagajte, ima li neko univerzalno rešenje? Mislim na nešto što može da se kupi u slobodnoj prodaji.
Probao sam sredstvo protiv moljaca (jak miris lavande ili šta) ali ih nije oteralo.

ihi

• Leptir
Odg: Ova buba mi jede kolekciju
« Odgovor #1 poslato: 25.Jan. 2015, 07:55:14 »
Joži,
ova bubica je univerzalni jedač i kolekcija i prehrambenih namirnica. Da bih sačuvao eksikate gljiva od ove, ipak, lepe bubice, primenio sam duboko zamrzavanje u trajanju od 48 sati. Suvoj gljivi ništa se loše ne događa, a jaja insekata ili žive jedinke, ako ih ima, bivaju uništeni. Ja ne znam šta bi se dogodilo sa prepariranim (osušenim) leptirom iz kolekcije da ode u zamrzivač, ali probajte. U celoj ovoj priči najbitnije je da jaja budu uništena.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 25.Jan. 2015, 08:47:00 »
Nema smisla ih zamrzavati jer se odrasli insekti koji su svega par mm veliki uvek nekako uvlače u kutije. Ne znam kako, kad sve pa i najmanje moguće proreze zatvaram. Moguće da jaja polažu brzo na preparate kad ih sušim pa tako dospevaju unutra. Entomolozi imaju svoja rešenja, ali su obično skupa i trebaju specijalne tečnosti koje polako isparavaju i dugo se drže.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 25.Jan. 2015, 12:09:25 »
Preporučujem upotrebu TUS trake. Može se naći na pijaci (barem u Novom Sadu) kod prodavaca robe široke potrošnje iz Mađarske. Vrlo su efikasne i nisu skupe. Traka je od nekog gumastog materijala i treba se pomučiti iseći je na delove. Preporuka je menjati je svakih nekoliko godina. Kada se postavlja u kolekciju insekata stavlja se uz cedulju sa mesecom i godinom postavljanja.
TUS trake se baziraju na dihlorvosu (DDVP) kao i preparat Nuvan. DDVP je organofosfatni insekticid i spada u II grupu otrova pa treba biti obazriv. Saša je pomenuo da je aktivna materija u TUs trakama neregistrovana kod nas, a to je podatak za koji ja nisam čuo, naprotiv, imam saznanja da se DDVP prodaje u Srbiji. Actellic 50 EC je takođe insekticid sa inhalatornim dejstvom pa i on možda može poslužiti ali nemam iskustva sa njegovom primenom. U svakom slučaju ne preporučujem držanje takvih kolekcija u prostorijama u kojima se spava ili duže vremena boravi.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #4 poslato: 25.Jan. 2015, 13:51:25 »
Entomolozi, Joži, jednako često nemaju rešenja.  ;)
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,239.msg1180.html#msg1180
Drugo je kada se radi o velikoj zbirci u nekoj naučnoj ustanovi pa se redovno radi dezinsekcija.

Bojane, evo i izvora informacija, iz Agencije za hemikalije Republike Srbije:
http://www.shema.gov.rs/media/208291/01d_-_lista_aktivnih_supstanci_-_izmene_3.pdf
Za dihlorvos je odbijen upis na Liste I ili Ia biocidnih proizvoda, koje predstavljaju osnov za stavljanje u promet na teritoriji Srbije. Iz ovog razloga su i zahtevi za upis u Privremenu listu biocidnih proizvoda, na bazi dihlorvosa odbijeni, odn. podnosioci su odustali od zahteva:
http://www.shema.gov.rs/media/126361/spisak_bp__12.11.2013_-1272.xls
Tu možeš videti upravo i tuš trake, i obrazloženje:
"Upis aktivne supstance (dihlorvos) u Listu I/Ia je odbijen - Primena člana 28. ZoBP - biocidni proizvod se može stavljati u promet do 31.12.2012., a koristi do 31.10.2013."
I to je to.
Ovo što se prodaje na pijaci je iz Republike Srpske/BiH i "ispod tezge"...

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 25.Jan. 2015, 16:00:35 »
U pravu si. DDVP-a već godinu dana nema na listi. Ali verujem da se mogao naći iz nekih zaostalih zaliha.
Uz malo truda se sigurno još može nabaviti. Actellic koji sam pomenuo je još na listi i verujem da je dobra zamena za Nuvan.
Za manje kolekcije sam čuo preporuku da se poklopac kutije (ne insekti) isprska običnim Raid-om ili sličnim sredstvom.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 26.Jan. 2015, 09:35:28 »
Hvala svima na korisnim informacijama. Mislim da mnogi imaju ovaj problem.
Ranijih godina u gradskom muzeju u Subotici ove bube su pojele kompletnu (prilično vrednu) entomološku zbirku.

Sale odgovori na onaj post su me kompletno mimoišli. Sećam se samo lepo obojenih bubica koje čekaju ID... :-\