Autor Tema: Lišaji - BioRas  (Pročitano 643 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Lišaji - BioRas
« poslato: 15.Jan. 2015, 21:13:17 »
Možda bi trebalo da postavim ovaj post kod gljiva... Ako ne bude odgovarajuće reakcije, to ću i da učinim. Nadam se da gljivari čitaju i druge delove Foruma :)

Takođe, ovaj put stavljam kašiku i u temu o kojoj najmanje znam. Sasvim neprimetno, lišaji kao grupa su ubačeni u BioRas, što me je jako obradovalo. Ako je Dragiša to uradio, još jedna mu svaka čast na tome. Dobro započinjanje nove sezone!

Ali ono što me nebih rekao da muči, već je bliža reč: intrigira da idu u okvirima gljiva (Ascomycota > Lecanoromycetes > Pertusariales) iako su, kako sam još u školi učio, simbiotički organizmi alga+gljiva. Imam pitanje ako neko hoće i može da odgovori: kako i kada je došlo do svrstavanja među gljive, što moram činjenično da prihvatim ako ništa drugo zbog Index Fungoruma.

Naravno ne treba mi pravdanje "našeg" sistema klasifikacije, koji nema nikakve veze i smetnje po pitanju unosa podataka! Ovo je više tema tipa za popodnevni čaj, znači opušteno.

Delimičan odgovor sam našao putem Vikipedije, gde kaže da oko klasifikacije nije postojao koncenzus, neki su ih svrstavali gljivama a neki biljkama: tradicionalno lišaji (filum Lichenes) pripadaju carstvu mikobiota (regnum Mycobiota) – a prema drugoj klasifikaciji carstvu gljiva (Fungi).

P.S. U ključevima i knjigama koje imam (a koje nisu nove) slede odmah nakon gljiva i odmah ispred mahovina, ali to je cenim čist redosled iz praktičnosti, ne iz taksonomskih razloga.
Taj tradicionalni pravac se takođe nije preterano opredeljivao, već je sve organizme sa sporom i "skrivenim" načinom razmožavanja stavljao pod istu kapu u okvirima tzv. Cryptogamae. Kriptogamska flora (en. Cryptogamic flora, nem. Kryptogamenflora) je podrazumevala sve slične grupe fotosintetizujućih organizama (tzv. sensu lato klasifikacija) koje nemaju cvet i reprodukuju se ne semenjem već sporama (za razliku od Spermatofita =seme+biljka). Tu su tada pripadale alge, lišaji, mahovine, paprati i u nekim slučajevima ne-fotosintetizujuće bakterije i gljive tipa buđi (Myxogastria itd.). Drugi nazivi kod ove klasifikacije bili su Talofite, "niže biljke" i "biljke sa sporama" – otprilike ovakve podele se sećam još sa časova biologije (što pokazuje kojoj starosnoj grupi pripadam iako volim da ćutim o tome :D) I onda tu sad dolazimo do priče da su od toga gljive bliže životinjama, zbog kitina itd. :P Shvatam da je ova klasifikacija davno prevaziđena, ali kako i šta se desilo u međuvremenu da smo sa lišajima ipak završili kod gljiva?
« Poslednja izmena: 15.Jan. 2015, 21:44:13 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Lišaji - BioRas
« Odgovor #1 poslato: 16.Jan. 2015, 11:50:20 »
Lišajevi nisu sistematska kategorija već način života. Određen broj askomiceta (iz 4 klase: Arthoniomycetes, Dothideomycetes, Eurotiomycetes i Lecanoromycetes) živi u simbiozi sa algama i te vrste se grupno nazivaju lišajevi. Svaka vrsta (i gljiva i alga) ima svoje ime i mesto u sistematici. Znači, nije lišaj dobio ime po gljivi veće je to ime gljive u lišaju. Alga naravno ima svoje ime.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 16.Jan. 2015, 16:59:45 »
Odgovor je na mestu, ali sam se našao u situaciji kao Snaps (Sylvester Stallone) u mafijaškoj parodiji "Oscar": Znao sam, samo nisam pretpostavljao (Of course I knew. I just had no idea!) ;D

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 16.Jan. 2015, 17:09:15 »
Po mom znanju, alga kao mutualistički partner u lišaju se može naći i van simbioze tj, slobodnoživuća, dok gljive ne mogu živeti slobodno(ne znam da li to vaši za sve). Tako da ne čudi što se pridružuju gljivama.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 17.Jan. 2015, 18:18:57 »
Znači među-organizmi koji "vuku" ili više naginju ka gljivama. A kome se više sviđa - svrstaće ih u biljke (Kriptogame)...

Šalim se, ali onaj ko nije naučio u školi, uči se kao star - na forumu ::)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 17.Jan. 2015, 23:04:34 »
Jednostavan interaktivni ključ za neke češće vrste.
Odlično osmišljen mada na kraju i ne baš tako jednostavan, ali daje neke korisne infoe o ekologiji lišajeva za koje je poznato da su bioindikatori zagađenosti sredine.

Stranica se otvara KLIKOM OVDE

P.S. ima tu još nekih interesantnih ključeva, za pauke recimo...