Autor Tema: Muscari racemosum (L.) Mill. ili Muscari neglectum Guss. ex Ten. ?  (Pročitano 939 puta)

Mila M.

• Jaje
  • *
Može li se sa fotografija iz priloga videti da li je u pitanju Muscari racemosum (L.) Mill. ili Muscari neglectum Guss. ex Ten. ? (Vršačke planine, mart i april 2013. i 2014. god.)

Do skora sam mislila da je to Muscari racemosum, na osnovu dostupne literature.
Za drugu nemam nikakav opis ali mi biljke veoma liče na Muscari neglectum prikazan na sajtu http://www.floraofromania.transsilvanica.net/.
Koja je razlika između ove dve biljke?

Našla sam preko interneta sledeći podatak:
1986: Muscari racemosum(L.) Mill. f.neglectum (Guss.) Brand in Hall. – P. 220 in: Sarić, M. R. & Diklić, N. (ed.): Flora SR Srbije, 10.Beograd.

Nemam Floru SR Srbije X.

Mila M.

• Jaje
  • *
Odg: Muscari racemosum (L.) Mill. ili Muscari neglectum Guss. ex Ten. ?
« Odgovor #1 poslato: 19.Dec. 2014, 10:29:27 »
Još nekoliko fotografija u prilogu.

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 19.Dec. 2014, 19:24:34 »
Flora SR Srbije X, strana 220

2. Muscari racemosum (L.) Mill. f. neglectum (Guss.) Brand in Hall. - Wohlf - Koch 1902. Syn.: 2497; M. neglectus Guss. in Ten. 1842. Fl. Neap. Syll. App. 5 : 13. Biljka snažnija od tipične. Listovi široko-linearni, široki do 5 mm, često mnogo duži od skapusa. Cvetovi krupniji. Jugoistočna Srbija. (18, 7).

Mila M.

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 20.Dec. 2014, 14:41:20 »
Hvala, Milane, na podacima.

Dobila sam odgovor od profesora Vladimira Ranđelović, PMF Niš, da je biljka na mojim fotografijama M. neglectum Guss. ex Ten. .Zahvalna sam za odgovor i objašnjenje.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 13.Jan. 2015, 00:16:44 »
Ovo su međusobno veoma slične vrste – toliko da je neglectum dugo tretiran i kao forma racemosuma: Muscari racemosum var. neglectum (Guss. ex Ten.) St.-Lag. (tako ju tretira i Flora...)
Pametno ste odlučili u slanju iskusnom prof. Ranđeloviću.
Bilo bi svima na korist za takvu identifikaciju sa fotografije da se oda i tajna u čemu je bitna i vizuelno uočljiva razlika. Pretpostavljam da biljku može da prepozna i po habitusu onaj ko ju je već držao i određivao u ruci.

Da li su sve biljke sa Vaših slika sa istog staništa? Da li je na tom staništu nađena i racemosum?

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 16.Jan. 2015, 02:38:39 »
U mom prethodnom odgovoru sam ispao kompletan idijot, no neka se svi uče na tome ::) VAŽNO SAOPŠTENJE: Suzana nam je uz pomoć prof. Ranđelovića pomogla da shvatimo da je presličica koju često i literatura kod nas navodi sa latinskim nazivom racemosum, u stvari jedna druga vrsta iz Turske (koje možda ima i u Bugarskoj?). Vrsta koja živi u Evropi originalno je neglectum i ta greška je u našoj bazi sada ispravljena. Još jedna igrarija literature i sistematike :(

Ali ovo i nije tako loše, pošto drastično pojednostavnjuje stvari. Već sam se zabrinuo da eto opet jedne dodatne vrste od koje će samo botaničar u British Muzeju znati da odvoji onu običnu... Od sada postoji samo jedna a ne dve vrste. Znači, od sada onaj ko nađe Muscari širokih listova to je botryoides, a ako je tankih onda racemosum, ehm neglectum ;)
Zapamtite, odsad racemosum je neglectum, uh :P