Autor Tema: Staniste Osmoderma eremita  (Pročitano 837 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Staniste Osmoderma eremita
« poslato: 19.Dec. 2014, 15:32:19 »
Prosle nedelje sam isao na put po Sremu pa smo se uz put popeli na Vrdnicku kulu. E, uz put na Stazi zdravlja, srce mi zaigralo. Jedna bukva kojoj se pri osnovi odlomila (ili je odsecena) grana, pocela je da truni iznutra i formira stanista koje je idealno za Osmoderma eremita. Ova vrsta zivi u ovakvim supljinama i godinama se moze pratiti na takvim mestima. Larve se hrane mrtvim drvetom a odrasli izlaze samo ako nema u blizini partnera. Zanimljiv i prikladan naziv su im - bube pustinjaci. To su inace nocne zivotinje pa ih je  i inace jako tesko naci u prirodi. To je izuzetna sreca. Ja sam u svojoj karijeri nasao samo jednu i bio prisutan kad su nadjena tri primerka. Inace za ovu vrstu ima podataka sa Fruske gore ali dosta su stari i mala je verovatnoca da je jos uvek ima. Bas zbog toga sto ovakvih stanista ima sve manje i manje.

Na zalost, kad sam prisao i pogledao, u supljini drveta se skupila voda, pravi mali bazen, pa i ako ih je mozda bilo, to ih je podavilo.  :(

Ovu informaciju delim sa vama kako bih vas zamolio da kada naidjete na ovakvo mesto, pogledate da li u stelji koja se formira u unutrasnjosti supljine ima larvi koje lice na larve gundelja. Ako ima, skoro sigurno je rec o ovoj vrsti i to bi bio vrlo znacajan nalaz, bilo gde da se nadje.

Na drugoj slici ostaci donžon-a Vrdničke kule. Okolo su ostaci zidina. Ko je u blizini, preporučujem da ode i vidi iz bliza.
« Poslednja izmena: 19.Dec. 2014, 15:38:27 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Staniste Osmoderma eremita
« Odgovor #1 poslato: 29.Sep. 2015, 15:04:54 »
Tokom Simpozijuma Entomoloskog drustva Srbije nasli smo malo vremena i za teren. Otisli smo u sumu na oko 8 km od Kladova i ono bum. Cim smo stali i usli u sumo ugledah ono sto uvek gledam na terenu: SUPLJE DRVO sa cak dva otvora.

Donje spremiste je bilo potopljeno ali gornje je nekako bilo zasticeno od kise i u njemu se formirao kompost.

Hitri Milos Popovic se popeo i zagrabio malo zemlje i u njoj nasao nesto za sta sam skoro potuno siguran da je larva Osmoderma eremita. Evo slike.

Posto nisam bio siguran sta je, resio sam da ponesem par komada kuci i da pokusam da izvedem odrasle insekte. Larve uopste nisu male, blizu 4 cm pa su svakako zadnji stupanj i, iako razvice traje i do 4 godine, morale bi da se na prolece ulutkaju. Kod kuce sam spremio "postelju" koja najvise lici na uslove iz prirode. Malo strugotine i iverja bukve izmesane sa kompostom kao podloga, zidovi oblozeni bukovim letvicama i sve to prekriveno kompostom koji je uzet na terenu. Sad samo trebam da odrzavam temperaturu i vlaznost narednih 8-9 meseci! Ako uspe, bice slikanja i vracanja u prirodu!

Na kraju jedna slika iz perspektive gornjeg spremista.
« Poslednja izmena: 29.Sep. 2015, 15:12:41 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

zoran gavrilović

• Leptir
Odg: Staniste Osmoderma eremita
« Odgovor #2 poslato: 29.Sep. 2015, 23:17:53 »
osim bukve, koju još vrstu drveta biraju za stanište? ups, menjam sadržaj poruke jer brzam sa pitanjem, a nisam pročitao opis na portalu bioras-a.  "Razvijaju se u šupljinama mrtvih uspravnih stabala različitih lišćara".
« Poslednja izmena: 29.Sep. 2015, 23:21:56 zoran gavrilović »