Autor Tema: Bracketing - pitanje?  (Pročitano 999 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Bracketing - pitanje?
« poslato: 28.Nov. 2014, 18:57:12 »
https://www.flickr.com/photos/aleksandar_simovic/8465276449/sizes/z/

Ovo je link (a zakačio sam i thumb) na sliku Ace Simovića, našeg herpetologa, pa dok se on lično ne javi, neka mi neko drugi pomogne.

Radi se o takozvanoj HDR tehnici. Ne deluje mi jednostavno (svoje jadne pokušaje neću ni da kačim) pa sam odlučio da nije sramota pitati ko kakva iskustva ima s tim.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Bracketing - pitanje?
« Odgovor #1 poslato: 28.Nov. 2014, 21:11:11 »
Gosn Jozi, svako ko gleda HDR fotografije je zadivljen, pre svega bojama!
Skoro niko ne vidi kako i koliko su izvuceni detalji iz svetlih i tamnih delova slike.
Vecina autora nemoze da odoli a da ne pretera sa saturacijom, a meni se to bas i nesvidja.
Naravno, ima ih mnogo vise, kojima se to svidja, ali ne treba zaboraviti osnovnu funkciju HDR a to je da se komponovanjem tri snimka (+2, 0, -2), prosiri dinamicki raspon tonova.

Mozete uraditi kvazi-HDR fotografiju ,  to je veoma slicno kao kad u photoshopu upotrebite "shadows and highlights" filter, i pojacate "vibrance" i "saturation", kao u primeru.

Ako Vas ovaj komentar nije pokolebao, evo linka za jedan od boljih, besplatnih, HDR programa.

http://qtpfsgui.sourceforge.net/

Srecan Rad  ;D

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 29.Nov. 2014, 01:54:32 »
Nije loše za "kvazi" ovo što ste prikačili.
E, i mislio sam da je za HDR ipak potreban neki softwer, hvala.
Video sam ja i shvatio iz prepiski i razgovora hdr autora, ali pomalo mi je još sve kineski :)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #3 poslato: 29.Nov. 2014, 14:33:55 »
Gos'n Jozi, imate gomilu tutorijala, na Internetu.Sto se mene tice, i sam sam mnogo ranije pokusavao i stanovio sledece.
- Nije svaki motiv kandidat za HDR; frontalno osvetljena scena nije, bocno-bolje, a scene u protiv svetlu obecavaju.
- Scene koje se slikaju iz neke lepe prostorije (crkva ili nesto slicno) pa kroz prozor, ili vrata, su super kandidati, pod uslovom da interijer, iz koga se snima, ima neke veze sa scenom napolju.
- Ja vec dugo "meracim" uvalu izpod Predajnika, na Brankovcu, Fruska gora; tamo ujesen
bas sada, pre snega ima prelepih pejsaza. Boje su nestvarne.

Inace sama tehnika nije komplikovana. Stavite aparat na "Auto", bracketing, tri koraka;
+2, 0 i -2 ekspozicije. Sa stativa,  naravno , jer softver mora da ih preklopi u svim
detaljima.

Malo sam se igrao, i preterivao.
Jednu sam uradio u Luminance HDR a drugu u Photoshopu.

Pogledacu na Internetu neke druge, ovaj mi pravi zuto/zeleni cast, a nema opcije da se boje
menjaju.
Photoshop je O.K., ima dosta opcija u HDR opciji. I boje su mnogo vernije originalu.

Luminance HDR ima "mali" problem sa White balance, ne treba ga koristiti.
Kad god nesto promenite u setinzima, morate da pritisnete "Tone mapping" :-\

Inace, nije los.

« Poslednja izmena: 29.Nov. 2014, 16:57:26 Boza48 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #4 poslato: 24.Apr. 2016, 14:12:53 »
Evo ti jedna opcija, sa samo jednom slikom.
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,3405.0.html