Autor Tema: Helix sp. [Cornu aspersum]  (Pročitano 1486 puta)

ihi

• Leptir
Helix sp. [Cornu aspersum]
« poslato: 22.Nov. 2014, 17:06:12 »
Danas sam u Botaničkoj bašti primetio čudnu aktivnost puževa sa kućicama, popeli su se i do tri metra uz drveće. Brat mi je nedavno javio da je u Rožajama na zidu jedne zgrade primetio ogroman broj puževa veličine kokošjih jaja, kako je kazao. I mislim da je izbrojao preko 160 komada.
U narodu postoji verovanje: dokle se puž ujesen popne, dotle će pasti u toku zime sneg. Ja nemam nikoga u Bafalu da proverim ovo verovanje. Tamo ga ima već preko 2, 40 cm.
I, koja je ovo vrsta puža, nisam ga u ovoj boji do sada primetio?
« Poslednja izmena: 22.Nov. 2014, 22:57:31 jozi »

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Helix sp.
« Odgovor #1 poslato: 22.Nov. 2014, 20:29:37 »
Na drugoj I trecoj fotografiji su odrasle jedinke bastenskog puza Cornu aspersum, a na prvoj verovatno ista vrsta samo sto je mlad. O njima http://bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=37856
Nasao sam ih u jednoj basti u Vrscu, najverovatnije da su dospeli sa nekom mediteranskom biljkom, Dragisa bi znao vise o tome.
Manji su od vinogradarskog puza, tako da je u Rozajama najverovatnije druga vrsta puza u pitanju.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 22.Nov. 2014, 20:56:25 »
Bojane, hvala.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 22.Nov. 2014, 22:56:56 »
Ihi, mogu li fotke i podatak da unesem u BioRas?

Bojane, imaš li ih slučajno slikane, i možeš li da nam bliže opišeš kada-kako, isto radi unosa?

ihi

• Leptir
Odg: Helix sp. [Cornu aspersum]
« Odgovor #4 poslato: 23.Nov. 2014, 07:30:45 »
Jozi, samo izvolite. Ako hoćete bolju rezoluciju, mogu vam fotografije poslati na vaš imejl.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #5 poslato: 23.Nov. 2014, 14:56:50 »
Kakva rezolicija, gde je uostravanje, neostro je br.......

Ako nemate PS, ja znam gde ima 8)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 23.Nov. 2014, 16:31:31 »
Da i Boža bude zadovoljan, koristili smo samo ovu izoštrenu sliku i sliku br. 3 ;)

(Gos'n Božo, izoštravanje u PS je pitanje ukusa, na primer po mom ukusu ovo ste previše izoštrili, verovatno iz edukativnih namera. Znam da u fotografiji neko voli mekše slike, postoji čak i čitav fotografski pokret gde namerno koriste "soft focus" objektive, pre svega stare ruske, koji su često bili sa tom greškom)

Podatak je unet, čeka Dragišinu overu 8)
« Poslednja izmena: 23.Nov. 2014, 16:38:23 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 23.Nov. 2014, 17:13:44 »
Božo, baš ste oštri, odnosno baš ste izoštrili mog baštenskog pužića. Hvala.
Kada sam (brrr) ponudio fotografiju Joziju u boljoj rezoluciji, smatrao sam da će je on iskoristiti onako kako njemu odgovara, tj. kako je najbolje za BioRas.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #8 poslato: 23.Nov. 2014, 18:56:19 »
Gospodo, nisam ja izostrio ovog neostro snimljenog puza!
Ja neznam sa kojim aparatom gospodin slika, ali objektiv tog aparata nije ostar..
Pogledajte Dragisine i Enkine slike, koje oni uopste ne uostravaju, pa cete videti razliku.
Drugo, mi radimo dokumentarnu fotografiju, zar ne? A kako treba da izgleda dokumentarna slika, to potrazite na internetu.
Trece, ovom jadnom puzu sam samo, i umereno, povratio ostrinu, koja mu po zakonu pripada. Kad bi on, mislim puz, video svoju sliku, plakao bi tri dana.

Slika koju sam "izostrio" je samo primer, i nije za bilo kakvu upotrebu.
« Poslednja izmena: 23.Nov. 2014, 19:01:26 Boza48 »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 23.Nov. 2014, 20:15:55 »
Ja ne mislim da je Ihijev aparat pokvaren ili baš tako nekvalitetan. Greška može da se pripiše point-and-shoot tehnologiji koju koristi 97% današnjih ljudi koji slikaju (namerno nisam rekao fotografa). A sliku ste znatnije izoštrili u odnosu na ono što je bilo u originalu, ja bar tako mislim - ali što je najvažnije upotrebljena je u BioRas bazi, jer nećemo da se cenjkamo oko detalja koji ne ugrožavaju prepoznatljivost vrste.

Mi jeste radimo dokumentarnu fotografiju, ali pre svega u edukativne svrhe biološkog prepoznavanja, a ne kao uvod u tehnike fotografisanja. Ovo je rečeno mnogo puta. Za to postoje drugi forumi i odeljak ovde "Prirodnjačka Fotografija". Čitam i cenim Vaše postove i slažem se u tome da nema dvojne mere - jedna za fotografe i jedna za ostale. Jeste, slika mora biti dobra, stoga mi poštujemo vaše napore oko unapređenja fotografije. Ali molim Vas poštujete i vi osnovna pravila foruma. Jer kada karakterišete nečiji rad i trud da ni zašta nije to veoma loše zvuči... (mada, bar ste iskreni, što je svakako plus)

Ostatak odgovora sam zbog odlaženja daleko u offtopic prebacio u Vaš post ovde. Hvala
« Poslednja izmena: 24.Nov. 2014, 00:09:36 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 24.Nov. 2014, 08:03:33 »
Pa, može biti ta vrsta a može i ne biti. Ja stvarno ne mogu da tvrdim ništa kad su puževi u pitanju. Pre par godina sam probao da uđem malo u njihovu problematiku ali sam takoreći odustao tako da meni golaće determiniše jedan švajcarac a ove sa kućicom jedan italijan. Dok se ne pojavi neki ekspert besmisleno je unositi u bazu podatke osim za ordinarne vrste.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #11 poslato: 24.Nov. 2014, 11:44:03 »
Nemam nameru nikoga da vredjam, ali i dalje mislim da je u pitanju samo lenjost, nista vise! ;D
« Poslednja izmena: 27.Nov. 2014, 09:02:59 Boza48 »

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #12 poslato: 24.Nov. 2014, 20:33:38 »
Jozi vec sam ih ranije okacio, na dnu su teme
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,251.0.html

Prvi puz je vinogradarski radi poredjenja velicine

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 27.Nov. 2014, 08:37:50 »
Dok se ne pojavi neki ekspert besmisleno je unositi u bazu podatke osim za ordinarne vrste.
1. Dragiša, nije besmisleno ako i ja upecam nekog eksperta, što ću i učiniti ;) jer znaš dobro da se takve osobe ne pojavljuju same od sebe :D
2. Hvala što si iskreno rekao pošto ovako znam šta treba da uradim, ali da bismo dalje mogli da radimo i ne bude besmisleno (kao dosta toga što i dalje ne funkcioniše) molim te napiši – ili pošalji neki link na to ako je lakše – koje su ordinarne vrste a koje nisu? Mislim po tebi, ili bar po kom principu se to može znati? Dobro bi bilo da znam, pošto sam i ja neki ko se pita (urednik grupe), a konkretno ovde mislim da je Cornu aspersum, kao i oni u Vršcu :) Mislim znaš s kim imaš posla, da sam uporan i neću se predati dok neko decidno ne kaže da se nemože odrediti. A zna se šta nam je onda obaveza - ide u arhivu.

Bojane, ja ću za svaki slučaj uneti, jer me je kompletno mimoišlo, najbolje je uvek postaviti novi post za svaki novi nalaz, naročito ako se sumnja na interesantnu ili retku vrstu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #14 poslato: 27.Nov. 2014, 09:10:22 »
1. Besmisleno je uneti bilo koju vrstu samo zato što "liči". Mora postojati ne dvosmislen karakter koji se jasno vidi a karakteristika je te i te vrste. Puževa ima puno vrsta a ja nemam ni jedan ključ i ne mogu da budem 100% siguran čak ni za vinogradarskog puža. Unošenje podataka u bazu po svaku cenu je pogrešno i kad se greške nagomilaju vremenom baza će izgubiti kredibilitet.
2. Običnih vrsta na žalost nema puno, npr. Zebrina detrita, Xerolenta obvia, Helix pomatia, Lymnaea stagnalis, Planorbarius corneus, Limax maximus i možda još par.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 27.Nov. 2014, 09:38:45 »
Slažem se u svemu, ali i onda - navedeni primerci su po tome što kažeš ili Cornu aspersum ili nešto još ređe :D

Iznenađuješ me jer mi deluješ previše samokritičan (i više nego kakvog te poznajem) a siguran sam da i ti i ja znamo dosta puževa više od toga da samo kažemo da li liči ili ne :)

Postrožavaš kriterijume - po meni - a i to šteti našem cilju: da upoznamo biodiverzitet Srbije.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #16 poslato: 27.Nov. 2014, 09:49:37 »
Opet kažem, ne tvrdim da nije Cornu aspersum a ti napiši zbog čega misliš da jeste.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 28.Nov. 2014, 18:42:47 »
A šta je ako nije? ;) Ne brini biće dokazano :) kao što rekoh pitanje je vremena...

Inače jedan predlog. Mislim da kad smo se prihvatili ovog posla naše nije bilo samo da overavamo ID već i da pomognemo oko ID-ja.
Ti ako imaš vremena (a čini mi se da nemaš?) pošalji tvom italijanu a ja ću svom nemcu, to će biti najbolje.
Svakog meseca se postavlja 1 novi puž, ajd leba ti stvarno nije neki poso da nas ubije u glavu :D

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #18 poslato: 04.Dec. 2014, 20:45:28 »
Dragiša, Robert Nordsieck sa molluscs.at kaže sledeće:
svi primerci sa svih slika su sigurno Cornu aspersum. Međutim, ako želimo dokaz treba da se seciraju...
Citat
"this Information is uncertain as Long as it is not proven by anatomical examination, but from the outward appearance it is quite certain"
I šta sad?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #19 poslato: 05.Dec. 2014, 07:54:29 »
Pa ništa, ako je on rekao onda jeste. Bilo bi dobro da nam on bude verifikator za puževe a ne nas dvojica priučenih. ;)