Autor Tema: Pisolithus arrhizus  (Pročitano 886 puta)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Pisolithus arrhizus
« poslato: 09.Nov. 2014, 15:44:25 »
Evo jedne zanimljive i retke gljive koju sam fotografisao danas u šetnji Fruškom gorom sa Draganom Bokan, Mirjanom Davidović, Mirom Ris i  Stevanom.

(izgleda da na Internetu ne postoji jedinstven stav o tome da li se naziv vrste piše sa jednim ili dva "r")
« Poslednja izmena: 09.Nov. 2014, 21:33:42 Bojan Šeguljev »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Pisolithus arrhizus
« Odgovor #1 poslato: 09.Nov. 2014, 19:10:39 »
Uuu, bravo, nadam se da je ostao barem jedan primerak i za mene.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #2 poslato: 09.Nov. 2014, 21:19:10 »
Bio je samo jedan.  :D I sada je deo moje male zbirke eksikata koju sam počeo formirati  :)
Ali izgleda da je redovan na toj lokaciji (Orlovac).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 09.Nov. 2014, 21:40:23 »
Gde je jedan tu je i drugi. Probacu sutra da ga nadjem, reci sto tacnije gde ste ga nasli.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #4 poslato: 09.Nov. 2014, 22:23:07 »
Kada se siđe stepenicama do stenja, staza ide iznad stena. Na kraju te staze kod poslednjih stena u nizu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 10.Nov. 2014, 07:29:09 »
Bojane, vrlo lep nalaz i redak. Koliko znam, treći za Srbiju.
Pominjete da pravite zbirku eksikata. Ja sam to dugo radio, a i sada se "družim" sa nekim meni najdražim vrstama, recimo sa vrstama iz roda Geastrum.
Znam da su mnogi pokušavali ali se u njihov rad umešala Boženka sa njenim moljcima ili Gabor sa žišcima :D
Ja sam svaku dobro osušenu vrstu stavljao u najlonsku kesu pa u zamrzivač i držao najmanje 48 sati. Na taj način sam se oslobađao nevidljivih jaja i larvi. Nakon toga gljive sam stavljao u velike staklene tegle sa kesicom naftalina.
Lepo je to i mirišljavo, a i prilično komplikovano u stambenim uslovima. Svoju zbirku od nekih 400 eksikata poklonio sam Prirodnjačkom muzeju u Beogradu.
« Poslednja izmena: 10.Nov. 2014, 08:49:10 ihi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 10.Nov. 2014, 13:11:39 »
Na žalost ne nađoh je ali nema veze, bitno da je neko našao i da znam gde je ima. U svakom slučaju još jedna nova za Frušku.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #7 poslato: 10.Nov. 2014, 21:13:55 »
Hvala na sugestijama za konzerviranje eksikata. Koristim patent (zip) kese koje posle odlažem u kartonsku kutiju.
Ukoliko je gljiva velika uzimam samo njene reprezentativne delove (za sada).
S obzirom na to da gljiva ne sme biti plesniva, kada nabavim namensku sušilicu lakše i brže ću ih sušiti.
Pokušaću nabaviti "tus" trake ako se još mogu naći u prodaji. One su vrlo efikasne protiv moljaca.
Za sada zbirka broji svega nekoliko primeraka ali nadam se da će se to vremenom uvećati.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #8 poslato: 11.Nov. 2014, 11:30:56 »
Pokušaću nabaviti "tus" trake ako se još mogu naći u prodaji. One su vrlo efikasne protiv moljaca.

Tuš trake se baziraju na insekticidu čija proizvodnja i promet više nisu dozvoljeni u Srbiji (možda jeste u BiH?), pa i dozvole više nisu izdavane, a ni tražene.
Tako da srećno i javi ako nađeš.  :)

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 11.Nov. 2014, 15:19:22 »
Još jedan nalaz od 03.08.2014 sa istog mesta. Lokacija je ispod onog Hrastića odmah do stepenica.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 11.Nov. 2014, 15:32:05 »
A ima i prilicno sinonima. Mislim ipak sa jednim "r".

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #11 poslato: 11.Nov. 2014, 17:00:50 »
Većina drugih sajtova navodi naziv sa dva R. Ukoliko se naziv vrste odnosi na koren, onda mislim da bi trebalo da bude dva R.
Za ovu vrstu se navodi da ne bira mikoriznog partnera, te se može koristiti u rasadnicima za vestačku inokulaciju sadnica.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #12 poslato: 19.Apr. 2015, 18:04:38 »
Juče sam kupio mikroskop pa evo i mog prvog doprinosa mikroskopiji gljiva na forumu. :)
Pisolithus arrhizus, spore, 1000X, KOH. Pošto još nisam izvršio kalibraciju miksokopa merenje spora ce morati sačekati.
« Poslednja izmena: 19.Apr. 2015, 20:47:20 Bojan Šeguljev »

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #13 poslato: 19.Apr. 2015, 20:06:52 »
Puno zabave Bojane sa novom spravicom, ukoliko ti treba program za merenje spora ovaj ti je program dobar i vrlo mali, ja ga koristim.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #14 poslato: 20.Apr. 2015, 08:14:12 »
Bravo, aj sad navali :)
Ja evo sakupih 1000 vrsta a još nemam svoj mikroskop :'(, ali biće strpljiv sam ja.

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 20.Apr. 2015, 09:14:34 »
Bojane, jeste li sigurni da su ovo spore ili ste otišli u časovničarsku radnju i snimili unutrašnjost sata :D
Čestitam.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #16 poslato: 20.Apr. 2015, 16:41:12 »
Hvala, :) trebaće još dosta vežbe da bi se napravile bolje fotke. Spore su najlakše za fotografisanje. Cistidije i bazidije su daleko teže i verovatno ću morati kupiti ručni mikrotom i parafinom zalivati uzorke, pa ih potom seći u listiće debljine 10-20 mikrometara. Ali jedna po jedna stvar.