Autor Tema: Tereni ???  (Pročitano 3022 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Tereni ???
« poslato: 04.Nov. 2014, 12:37:19 »
Deliblato i Fruska gora (Djurdjevac). Zbunjeni? Nema problema!
Snimci sa googlearth su "malo" modifikovani da bi se videle razlike u vegetaciji.
Svaki crni krug opisuje razlicito rastinje (habitat).
S'obzirom da u svakoj zoni, razlicite boje, zive autohtoni leptiri, koji zavise od biljaka na toj
lokaciji, i da u svakoj, razlicitoj zoni, zivi 1, 10, 100 vrsta, nije ni cudo sto nam u bazi podataka, nedostaje oko 400 vrsta. KO CE TO SVE OBICI?

Cak i Deliblatska pescara, koja to vise i nije (samo lici), ima desetak razlicitih habitat-a.
Bilo bi ih vise ali sam redukovao broj boja, da nebiste ocajavali jos vise, tako da su ovo, ustvari MAKRO zone, sa sijaset mikro zona, unutar.

I kako se sad odluciti gde ici? Ovo su samo dve lokacije a gde je Srbija, ispod Save?

Hiljade razlicitih lokacija a par fotografa.

Mozda ce pokoljenja koja dolaze, uraditi nesto, ali OVO JE SRBIJA, BRE. :'(

A da i ne govorimo da vecina leptira zivi od 2 do 5 dana

« Poslednja izmena: 04.Nov. 2014, 12:44:24 Boza48 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Tereni ???
« Odgovor #1 poslato: 04.Nov. 2014, 15:01:05 »
A evo i Obedske bare.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 11.Nov. 2014, 18:49:09 »
Naravno ću da reagujem. Mada sa možda glupim izgovorom. Kako sam čuo fotografisanje u rezervatu Obedska bara se naplaćuje. O specijalnim dozvolama za rad da i ne govorimo. Voleo bih ako može sveži info od članova foruma o tome (možda se nešto promenilo na bolje?)

Što se tiče metode koju ste priložili, u skoro svakoj zemlji severnije i zapadnije od nas urađena su "snimanja" živog sveta na osnovu ovakve tehnologije detekcije i mapiranja, ali je to radila i podržavala država sa velikim materijalnim sredstvima, obukom itd. Jedna od faza je projekat Corine Land Cover koji je urađen i za Srbiju, mada nikad nisam saznao ko i kako kvalitetno... Opet ako neko od članova ima informaciju da grešim, neka me ispravi.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #3 poslato: 11.Nov. 2014, 20:32:55 »
Gos'n Jozi,
Pristup nacionalnim parkovima i zasticenim zonama je dvojak.
1. Prijava preduzecu koje odrzava te zone o poseti i nakon dobijanja dozvole, fotografisanje
   se naplacuje. Za preduzece koje odrzava Frusku goru, nisam siguran, treba pitati Dragisu.
   Znam samo da za zone u prvom stepenu zastite, i nemoze da se dobije dozvola.
2. Trazenje permanentne dozvole, pri cemu se mora, upravitelju odredjene zone treba
    prijaviti
   par dana ranije. Ja sam od Vojvodina suma, koje odrzavaju vecinu parkova i suma u 
   Vojvodini, dobio dozvolu pre dve godine i sve ide bez problema.  Naravno, posto i na
   Obedskoj bari i Deliblatskoj pescari ima zona pod prvim stepenom zastite, tamo,
   legalno, nemogu da udjem, sve da mi je Bog ujak. Ne pustaju me ni u lovista, zbog
   opasnosti od zivotinja.

Ja sam naravno, pod svesnim rizikom, isao i u te zone, uvek nocu, da slikam leptire, i do
sada me niko nije uhvatio. (osim jednom u Del. pescari, iako nisam bio i zabranjenoj zoni).

U Deliblatskoj pescari sam nocu umirao od straha zbog vukova a u jednom lovistu, kod
Obreza, napao me je jelen ali je stradala samo lampa a ja sam hrabro pobegao u sumu.

Prema tome, ko hoce moze da slika gde god hoce, na svoj rizik, ili da trazi dozvolu.

Ali to nije bila tema. Hteo sam samo da pokazem koliko mnogo ima mikro zona, u kojima
zive, za tu zonu, specificne zivotinje, i da je potrebno mnogo fotografa da bi se bar deo
tog sveta snimio.

Sto se tice mog nacina mapiranja, nije komplikovan. Prvo "skinem" sliku sa Googlearth pa onda u Photoshopu koristim funkciju "gradient mapping". Malo igranja sa ovom funkcijom
i to je to. Kad bih imao avionske snimke ovo mapiranje bi bilo jos detaljnije.

« Poslednja izmena: 11.Nov. 2014, 20:42:06 Boza48 »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 12.Nov. 2014, 09:16:07 »
da je potrebno mnogo fotografa da bi se bar deo tog sveta snimio.

Kad bih imao avionske snimke ovo mapiranje bi bilo jos detaljnije.

Ili da citiram jednog funkcionera WWF-a što sam čuo uživo "Potrebna je armija biologa da bi se Srbija mapirala kako treba". Za sada ništa od pomoći, uglavnom nas sprečavaju (čitajte jadikovanja po raznim prirodnjačklim, biciklističkim, planinarskim... forumima pa i našem). Ali hvataće se naši državnici za glavu kad zagusti, i to uskoro :D Već sam rekao a sad ću da ponovim: I te prve zone zaista nebi trebali da štite od biologa koji poznaju etiku ponašanja u prirodi, već od uništitelja (npr. šumarska mašinerija, lovci, krivolovci, itd.) koji uglavnom rutinski ulaze bez ikakve dozvole i najave...

Postoje ORTOFOTO snimci teritorije cele Srbije, dostupno onlajn. Link na tu temu naći ćete u ovom podforumu:
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,111.0.html

Slično sam načeo i ja u jednom ranijem postu (bez neke reakcije):
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,1492.0.html
Tehnika se koristi za detekciju i mapiranje naročito retkih, fragmentovanih i stoga ugroženih staništa (prikačena slika je samo ilustracija, deo inostranog projekta)

P. S.  Svaka Vam čast na hrabrosti da idete sami i provodite toliko vremena u prirodi. I ja sam nekoliko puta skoro stradao (zadnji put upao u kanal pored deponije, a nigde nikoga), verujem da i ostali imaju slične svoje avanture. Preporuka je da se ide barem u dvoje...

« Poslednja izmena: 12.Nov. 2014, 09:35:34 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #5 poslato: 12.Nov. 2014, 12:06:45 »
Gde su "tematske karte"? Dva sata sam pokusavao da nesto uradim, bez uspeha.
Vidim samo kartografske karte sa putevima.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 12.Nov. 2014, 14:18:56 »
Meni se isto prvo levo otvaraju mape poplava, ali kad to zatvorite klikom na plavi naslov "Poplave 2014" videće se link dole "Ortofoto"
Klikom na njega i na odgovarajući padajući meni (sa kockama ispred) otvaraju se mape - s tim da morate zumirati mapu na odgovarajuću razmeru i dalje klikati u kvadratiće (malo se igrati sa opcijama) i čekati - u zavisnosti od brzine interneta koji koristite.

Naočigled izgleda kao GE, ali s mnogo više detalja kad se zumira. Navodno su vojni objekti retuširani, to da vas ne iznenadi...

Naravno, nije cela Srbija pokrivena, ili ne na isti način. Meni nije dosad trebalo pa nisam mnogo pregledao.

Prikačio sam primer kako izgleda deo Dunava iznad Beograda (svi smetajući meniji se mogu klikom ukloniti tako da ostaje samo mapa).
« Poslednja izmena: 12.Nov. 2014, 14:30:58 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #7 poslato: 12.Nov. 2014, 15:26:32 »
Aha, uspeo sam!
Mala rezolucija, i nije mnogo detaljnije nego GE.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Deliblatska pescara
« Odgovor #8 poslato: 13.Nov. 2014, 13:23:28 »
Slika Del. pescare; kombinovano od tri lajera, sa GeoSrbija.
centralni deo, kroz koji prolazi (rupicast) put, od Deliblata pa do izlaza iz pescare.
"Izmenjen teren ???", predpostavljam da je ili izmenjena konfiguracija terena ili vegetacije?

Ono sto je najinteresantnije su boje! Svaka boja predstavlja drukciju vegetaciju, koja
za sobom povlaci i razlicite insekte.
Ja sam nabrojao oko 7 razlicitih boja/zona!

Na drugoj slici su zone zastite. I bas u obelezenoj zoni sam slikao nocne leptire, "Del. pescara II".
Zeleno je II stepen zastite.
« Poslednja izmena: 13.Nov. 2014, 13:26:59 Boza48 »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 14.Nov. 2014, 19:16:33 »
Interesantan eksperiment. Možda je najviše od koristi biologu koji traži neku ciljanu vrstu.
Ali nečeg sam se setio.
Sve što ste napisali ranije o ulasku u zaštićene zone je na mestu (u smislu da poznajete proceduru), osim možda da problem može nastati ako vaš rad želite da publikujete u zvaničnom naučnom listu. Tu vam se retrospektivno može tražiti kakvim papirima ste raspolagali za ulazak, recimo u I. zonu. (Pošto imate obavezu da kopiju vašeg rada prosledite resornom ministarstvu, u njihovu arhivu.) Iz tog razloga sam ranije rekao da nas država sprečava a ne potpomaže. Ja recimo u I. zonu nikad ne ulazim (osim ako nemam mapu pa zalutam) radi nekog ozbiljnijeg rada, pošto te podatke ne mogu da upotrebim nizašta. Monitoring je recimo izričito zabranjen za nas obične smrtnike - I. zona je ekskluzivno pravo "države". Za ostale zone možda nije problem, ako ste dobili dozvolu za fotografisanje...

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #10 poslato: 15.Nov. 2014, 18:24:15 »
Procitao sam nekoliko nasih zakona o zastiti (I, II, III) i nisam naisao na pojam
"monitoring"? Ako monitoring podrazumeva prikupljane nocnih (za razliku od dnecnih),
mene je Завод за заштиту природе Србије, obavestio da o nocnim leptirima nevodi nikakvu
evidenciju (zamislite) , sto znaci da mogu da ih skupljam, kuvam gulas od njih itd...

Ali, za naucna istrazivanja, moguce je uci i u I zonu zastite, ako se lepo objasni sta
tamo treba da se uradi. Mali problem, za mene, je sto se u I zonu zastite ide sa pratiocem,
a ko ce da me "prati" u ponoc? A ako se ide u toku dana, nema problema da se dobije dozvola.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 17.Nov. 2014, 22:37:28 »
Nije svejedno da li se radi ad hoc posmatranje ili sistematsko istraživanje.
Bez monitoringa populacija nema zaštite prirode! Jer, jasno je da ako se ne zna koliko je bilo pre, onda nema usporednih podataka ni za trend ugroženosti.
Pošto "monitoring" (šta god to zvanično značilo) ne dolazi u obzir ako niste predstavnik akreditovane naučne ustanove, vi nećete doprineti ništa! (Čudi me da to u Zakonu niste pronašli, ili ste čitali staru verziju Zakona od pre revizije.) Jedno je dokumentovati šta tamo ima, a sasvim drugo utvrditi - biće li toga i sledeće sezone (sistematski se prate ekološki uslovi, faktori ugroženosti itd.)
Još nešto:
Dozvole za istraživanje po važećem propisu daje Ministarstvo a ne Upravljač ili Zavod (u načelu oni su karika kontrole u lancu, a upravljač je staratelj dobra). Neko zaista može da se na licu mesta prijavi i dobije dozvolu za ulazak. Kaže da će ući da gleda ptice (plati ako treba), međutim: ako upravljač protumači da vi spremate rad, neće vas pustiti bez posebne dozvole ministarstva.

A problem je da ima velikih neusklađenosti na relaciji resorno Ministarstvo-upravljač-korisnik-Zavod, tako da ćete negde ući bez problema (radujte se ako vam je pošlo za rukom), a negde nikako, pa ni sa pratiocem. Kod nas su terani napolje i ljudi sa dokazom da rade za Muzej, pa čak i jedan primer kolege koji je imao radni nalog od Zavoda a nije pušten unutra od strane naoružanih lovaca itd.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #12 poslato: 17.Nov. 2014, 22:45:05 »
Dobro, sad mi je jasnije.
Ali, ja sam trazio i dobio dozvolu od Zavoda, da slikam u Carskoj bari, bez problema.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 17.Nov. 2014, 22:53:36 »
Ma ja sam samo koristio priliku da komentarišem, nadajući se da će neko upućeniji da se pridruži i kaže nešto korisno :)

Što se tiče Carske bare ovde su jednom izdali dozvolu za ulazak i krivolovcima koji su pokrali jaja iz gnezda, ali stvarno, ne kažem iz zezanja - rekli su mi sami Upravljači na štandu LORIST-a, ali kažu da su naučili lekciju pa bolje proveravaju. Ipak, Zasavica i Carska bara su pomalo i turistička destinacija, ali Obedska bara ili Ludaško jezero su mesta konzervacije (tako ih zovu) - tu možda i nije u redu da ide ko hoće i ometa zadnje primerke životinja...

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #14 poslato: 17.Nov. 2014, 22:56:07 »
Jozi, dali nocno slikanje ometa, i u kojoj meri, stanista zivotinja?

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 17.Nov. 2014, 23:02:59 »
Hm, moram brzo jer kćerka hoće na Fejsbuk :D

Ne mislim da to što vi radite išta smeta ičemu u prirodi. Problem o kojem smo divanili (sam barem ja) tiče se nelogičnosti zakona i propisa vezanih za zaštićena dobra. Znači jedan širi kontekst.
Ukratko:
- zašto negde ne može da se ide, iako baš ne smetaš ništa
- zašto ti treba dozvola iako si hobista koji samo gleda i fotka
- zašto negde prirodnajci ne mogu unutra (ili jako teško) a lovci i traktori mogu kad hoće
- zašto se zakon ne odnosi na svakoga podjednako (korupcija, koja je prisutna i ovde kao u svakom segmentu kod nas)
- itd.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #16 poslato: 21.Nov. 2014, 14:39:34 »
Evo prva dva kilometra u Del. pescaru, iz Deliblata.
Superimponirana slika RapidEyeNIRGB, sa Geo Srbija.
Krugovima oznacene mikro zone, a ima ih i vise.
Naprolece idem da obidjem ove lokacije.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 22.Nov. 2014, 11:44:29 »
To bi mogli da budu neki centri biodiverziteta :) Samo nastavite dalje sa istraživanjima i postirajte slike možda još neko želi to da obiđe...

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #18 poslato: 22.Nov. 2014, 13:30:22 »
Ovo nije lak posao.
Zato, nek mi kolege daju lokacije, pa cu za njih da uradim.