Autor Tema: Topografske karte iz perioda Habsburšle monarhije  (Pročitano 1593 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Topografske karte iz perioda Habsburšle monarhije
« poslato: 03.Nov. 2014, 16:07:00 »
Za tumečenje određenih fenomena na terenu nekada nam može biti jako korisno da vidimo kako je taj teren izgledao ili  kako se koristio u prošlosti. U ovome nam mogu pomoći stare mape, skice, planovi. Međutim, oni su često nedostupni. Austro ugarska monarhija je od kraja XVIII do pocetka XX veka za svoju teritoriju pripremala mape tokom tri tzv. vojna premera. Mape nastale na osnovu ovih premera su služila za njihove interne potrebe, bile su tajne , napravljene ručno u jednom primerku i korišćene tako što su ovlešćenim osobama davane na u uvid u Beču da precrtaju delove koji su potrebni lokalnim vlastima. Za vreme kada su nastale (prvi komercijalni fotoaparati se pojavljuju krajem XIX veka a braća Rajt su poletela svojim improvizovanim avionom 1903 godine), iznenađujuće su precizne i visokih razmera.

Uz pomoć mađarske firme Arcanum, koja je u saradnji sa arhivima srednjeevropskih zemalja izvršila digitalizaciju i georeferenciranje, postale su javno dospupne preko interneta!

http://mapire.eu/en/
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Topografske karte iz perioda Habsburšle monarhije
« Odgovor #1 poslato: 07.Dec. 2014, 13:15:32 »
Hvala Gabore!  :o
Ovo je sjajan izvor informacija o nekim istorijskim promenama na teritoriji današnje Vojvodine, kao što su npr. hidrološke karakteristike predela.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 07.Dec. 2014, 17:09:24 »
Sto se tice hidrografskih prilika u juznoj Panonoji, mislim biti ce takodje biti vrlo korisna i mapa koju smo publikovali na internet, u okviru jednog drugog projekta na kojem trenutno radimo. Mapa je vrlo velika pa treba malo strpljenja da se ucita medjutim, kada se smesti u keš (cache) lokanog kompjutera onda je rad sa njom dosta brz.
Mapa se nalazi a adresi:

Uzivajte.
« Poslednja izmena: 04.Jul. 2015, 08:14:13 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 08.Dec. 2014, 11:03:37 »
Kakva su to vodena staništa bila...   :'(
Je l' legenda iznad tačna? Piše tamnije plavo - ređe plavljena područja, a svetlije plavo - redovno plavljena?

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 08.Dec. 2014, 19:35:36 »
Pa, da kakav je samo biodiverzitet izgubljen u zadnja dva veka! Možeš misliti koliko vrsta Odonata je samo nestalo sa tom vodom na području Vojvodine. ...ja sam siguran, da i Aeshna viridis!

Šteta što nemamo ovakvu mapu za vegetaciju.
Grupa autora pri Akademiji Nauka u Budimpešti (dr. Biro et al.; pisao sam im ali bez odgovora, možda je otišlo na pogrešnu adresu) godinama radi na utvrđivanju potencijanog gubitka vegetacije od perioda nakon glacijacije. Bilo bi dobro iskopati njihove GIS mape u velikoj rezoluciji, mada je urađen samo deo današnje Mađarske a ne i cele Karpatske kotline.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 08.Dec. 2014, 22:10:36 »
Da, u pravu si. Obrnuo sam prevod legende.
svetlije plavo - periodicno plavljena podrucja,
tamnije plavo - povrsine stalno ili vecim delom godine pod vodom i
tamno plavo - sadasnja vodna tela.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #6 poslato: 10.Dec. 2014, 11:09:28 »
« Poslednja izmena: 11.Dec. 2014, 14:36:00 Boza48 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #7 poslato: 11.Dec. 2014, 14:36:30 »
???

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 12.Jan. 2015, 22:08:44 »
Božo, ludačku ste stvar iskopali!! Ovo je sadašnje stanje biljnogeografskog pokrivača Evrope.
Ljudi nisu primetili... mada i ja još treba da skinem i instališem da vidim kako radi...

Ali da Vam s malo zakašnjenja odgovorim: o čemu sam ja govorio su istorijske mape, računarske projekcije nepostojećih, antropogenim delovanjem uništenih staništa (krčenje šuma, širenje gradova i poljoprivrede, melioracije) u zadnja 2-3 veka. Evo primera za to u prilogu, pre i danas:

................

Šematske mape prikazuju tzv. evoluciju predela – izgled površina
okoline jednog današnjeg grada pre oko 230 godina
(I. vojno premeravanje iz 1780 i moderni katastarski prikaz).

« Poslednja izmena: 12.Jan. 2015, 23:00:38 jozi »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #9 poslato: 13.Jan. 2015, 11:19:37 »
Pa, Joži, čini mi se da je mapa koju je Boza48 postavio upravo to o čemu pričaš - mapa prirodne (potencijalne) vegetacije Evrope. http://www.science.org.ge/moambe/2007-vol1/112-120.pdf
Naravno, ne možemo poistovetiti vegetaciju i stanište, ali opet. Koncept je isti.