Autor Tema: White balance, kako do vernih boja  (Pročitano 1559 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
White balance, kako do vernih boja
« poslato: 27.Okt. 2014, 12:58:04 »
Dali znate na osnovu cega foto aparat registruje boje? Neznate? "Nije ni vazno. stavim white balance na Auto i to je to", kazete Vi.
A onda, kad malo bolje pogledate Vasu sliku, cudite se sto je, nekako, plavicasta ili previse crvenkasta. To je takozvani "color cast" ili "slajer"; kao da ste na objektiv stavili neki filter u boji. Krace receno, boje Vam nisu verno reprodukivane.

Kad se slika projektuje na senzor kamere, njegov softver trazi neutralni pixel (neutral, gray), i ako ga nadje, boje ce biti verne originalu. (ponekad  :()
Nazalost, u prirodi ima svakakvih boja, osim sive, u 99% slucajeva.
Aho kamera nenadje sivi ili neutralni pixel (moze biti i skoro crn ili skoro beo, ali je neutralan, nema obojenje), onda trazi pixel koji je najmanje obojen, sto slicniji neutralnom,
pa na osnovu njega registruje boje.
Zamislite da je taj, izabrani, pixel ne siv nego malo plavicast. Softve kamere ce izabrati
komplementarnu boju, radi kompenzacije) i Vasa slika ce biti blago crvenkasta. Katastrofa!
Ako je to obojenje cele slike (cast) umereno, mozda necete ni primetiti i kazacete "slika je super".
Nekima ce takodje biti super a drugi ce primetiti obojenje.
Da Vas utesim, 99% slika na Internetu ima color cast, odnosno nema verne boje.

Vecina mojih slika takodje ima cast samo zato sto sam zaboravio da postoji lek!
A lek je Kodak Gray card ili sivi karton.
Ako u cosak kadra/snimka stavite parcence sivog kartona (kasnije ga mozete obrisati sa slike), onda ste "na konju". Sad znate zasto sam u pocetku, slikao leptire na sivom stolu;
kliknem sivom kapaljkom na povrsinu stola i sve boje verne! ;) Sad kad ih slikam na liscu,
gledam da mi u kadar udje malo stola, da bih imao sivu referencu.

Bilo da otvorite Raw ili Jpeg(Jpeg takodje mozete otvoriti u Adobe Camera Raw (ACR),
Izaberete alat-sivu kapaljku, kliknete na sivi karton i OPA, sve boje verne originalu.
Isto to mozete uraditi i u "Levels".

"Nemam Photoshop i nemam sivi karton", kazete Vi.
Resenje:

Odnesite comp  u radnu za popravke kompjutera i trazite da vam $#%!^%^$# "hotoshop,
SC5,extended"  ili $%#@%$% portable verziju sa interneta, proverite ga na viruse.

A i ovde je jedan "slican" editor!
<http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,2677.0.html>

Nemate sivi karton?
Ako imate dobar editor, napravite ga sami; na praznom A4 formatu; "Edit", "fill" "50% gray",
odnesite u foto radnju da ga otstampaju, Crno-Belo, u vise primeraka.
Ako Vas mrzi, idite u foto radnju (oni imaju photoshop) da vam naprave na A4, kao sto je gore opisano, sivi karton i da ga stampaju u crno-belo.

Ako imate IrfanView, takodje besplatan editor, imate u prilogu plag, instalirajte ga kako je
objasnjeno, desni klik na sivi karton i to je to.

Zasto slike pecurki, koje imaju beli strucak, izgledaju bolje od ostalih slika flore i faune?!
Pa bas zato sto je beli strucak, referenca/zamena za sivi pixel. Ali, ako je klobuk jarko obojen i velike povrsine, senzor ce opet to da kompenzuje i necete imati original boje.
Oni koji slikaju pecurke su, donekle, u prednosti, jer ako kapaljkom kliknu na bele pixele strucka, osim ako nisu ipak malo obojeni, dobice uvek verne boje. U protivnom, stavite komadic sivog kartona u kadar, pa kad otvorite sliku u editoru, sivom kapaljom kliknite na karton i to je to. 8)

Idem ja po sumi, trazim i nadjem lepu pecurku a ona ili u senci ili sunce odozgo/odpozadi,
ali bas kako ne treba.
I onda se setim sta sam radio pre 40 godina u slicnim situacijama.
Imao sam kvalitetno ogledalo, zalepljeno na sper plocu, ploca je imala i drzac sa zasiljenim stapom, iskosa sa leve strane, pobodem ogledalo da osvetli pecurku , ako treba, pecurku sakrijem od originalnog sunca crnim kisobranom i ...... dosta je bilo

« Poslednja izmena: 21.Nov. 2014, 13:07:13 Boza48 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: White balance, kako do vernih boja
« Odgovor #1 poslato: 21.Nov. 2014, 13:07:53 »
Ja cekam!

slavko

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 21.Nov. 2014, 23:53:25 »
ех да ми је доћи код вас на један курс...овако се не сналазим ..и више нећу да стављам моје слике на сајт...просто ме срамота...трудим се ја... прије мјесец дана упознам момка који иде на курс фотографије и за мјесец дана је научио више неко ја з а ове 2 године.....
leptirici

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #3 poslato: 26.Jan. 2015, 10:42:31 »
Slavko, citas li Engleski?

slavko

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 26.Jan. 2015, 14:55:20 »
DA
leptirici

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 27.Jan. 2015, 03:56:32 »
Koju publikaciju ste preporučili Slavku, ako nije tajna?

Sa WB se i ja mnogo mučim, aparat već kod slikanja neće da me sluša (pod određenim uslovima svetlosti, a volim da slikam namerno i prema svetlu, listove biljaka na primer), a tek kod obrade dobijam kontraste od kojih "fali" pola subjekta. A koristim alatku finog podešavanja CURVES - ni on ne pomaže.
« Poslednja izmena: 27.Jan. 2015, 04:02:27 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #6 poslato: 28.Jan. 2015, 12:10:31 »
http://it-ebooks.info/book/414/  Ovde je knjiga o photoshopu,
"Photoshop CS5: The Missing Manual".
A koliko se secam, negde na Forumu je link, slican ovome.
Slavko:
Nisu tvoje slike lose, cini mi se da smo vec pricali o tome. Ako nemas Photoshop imas Irfanview, kompletiran sa svim dodatnim filterima a imas i tutorijal. Ovde;
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,2753.0.html
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,2766.0.html
Osnovni redosled je "Levels" (tu uradis i White balance, sa sivom kapaljkom, na neke neutrale piksele.) Pa onda "Edit", "Fade Levels", "luminance". Posle svega treba uostriti sliku
I u photoshop-u i Irfan-u, u meniju za uostravanje, "zastiti bele povrsine, bar 50%.
I nemoj da seces leptire na pola! Neka ispunjavaju pola ekrana.

Jozi:
Slikanje u protiv-svetlu je malo zahtevnija tehnika ali ne i teska.

Kad sam ja sa Smenom 8, pre 50 godina to radio, uspesno, sa danasnjim kamerama je sigurno i lakse.
1. Otkinete grancicu sa listom koji hocete da slikate i postavite ga, naspram srednje tamne
   povrsine.
2. Okrenete ga tako da ga sunce (odpozadi) osvetljava, pod uglom od 30 do 45 stepeni.
3. Predhodno, DOBRO obrisite objektiv, sa mikro-fiber krpom. Ima u marketima.
4. Posto ce vam pod tim uglom, sunce "udarati" u objektiv, morate ga zakloniti ili rukom ili
   necim drugim. SUNCE NESME DA OSVETLJAVA OBJEKTIV!
5. Podesavanje kamere:
5.1  "Aperture priority" ili "manual"
5.2 Iskljucite "Autofocus" !!!!!!!!!!! Ako nemoze, ima fora. Kad ste sve lepo kadrirali,
     pritisnite okidac DO POLA, sad kamera vise ne uostrava, pa mozete primicanjem i
    odmicanjem da uostrite, sta i gde vi zelite.  Onda pritisnite do kraja.     
5.3 "Metering" na "Spot" !!!!!!!!!!
5.4 Blenda f8
5.5 Ako su slike tamne, koristite funkciju "exposure compensation", stavite, za pocetak +1
     pa, ako nije dovoljno, +1,5 ili cak +2.
5.6 WB, u kameri, na "daylight", ako je suncano, a verovatno jeste.
6.  Otvorite tetrapak od mleka ili nekog soka, operite, osusite, matirajte grudvom cistog,
     belog papira, da se ne sija mnogo. Isecite parcence sad "sivog katrona" i zakacite ga
    tako da u slici bude negde u cosku. Pazite da se u sivom kartonu ne "ogleda" neka
    boje, iz okoline, okrenite ga malo u stranu od lisca.
7. U Photoshopu ili Irfanu, otvorite "levels", kliknite na sivu kapaljku pa na sivi karton.
    WB ce biti perfektan. Posle toga; "Edit", "Fade Levels", "luminosity".

Sad mozete da se igrate sa "Shadows and Highlights" filterom, a i ostalima dok ne doterate sliku.
Sa linka, za Irfan, skinite filter "AdaptiveHistogramEQ.8bf" i instalirajte ga u PS, "plugins".
Ovaj filter prosiruje dinamicki raspon boja, efekat je neverovatan. Probajte razne settings, dok ne dobijete ono sto zelite.
I na kraju, uostrite sliku, kako sam preporucio Slavenu.

« Poslednja izmena: 28.Jan. 2015, 17:13:18 Boza48 »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 29.Jan. 2015, 06:59:18 »
Levels stalno koristim, ali očito ima šta da se nauči.

Što se tiče slikanja prema suncu pod uglom pretpostavljam da je zonerica zato izmišljena, pa se vraćamo na moj stari Sony (koji je u međuvremenu prestao da radi :() - on ima navoj na objektivu za zonericu iako je kompaktni, a to moderniji nemaju. Baš sam se juče našao u prilici da je neka ptica bila prema suncu, a to se veoma često dešava, kao da znaju da dolazim da ih slikam. ;)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #8 poslato: 29.Jan. 2015, 21:19:56 »
Kad nema zonerice, moze i ruka.
Eto, koliko radim fotografiju, pa nisam znao, do danas, da se slika uostrava posle secenja na meru. Vidi prilog.
U Botswani sam napravio malu platnenu kucicu, sa vertikalnim prorezima, ne rupama, unutra hoklica, dodjem rano, razbacam znevlje okolo (dan, dva ranije, kao za sarana).
Kucica je bila 80x80 cm, visoka oko 150 cm.
One jedu a ja slikam. 8)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 30.Jan. 2015, 04:29:07 »
U Botswani sam napravio malu platnenu kucicu, sa vertikalnim prorezima, ne rupama, unutra hoklica...

Eh, sad ste pogodili temu u srce, ali bukvalno. To što opisujete, hoću da napravim oduvek. Nadam se da ove godine uspevam i o tome ću postaviti post. Takav "šator za skrivanje" koristi većina fotografa prirode. Neki se čak ukopavaju kao u vojsci kod "atomskog napada" :D

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #10 poslato: 02.Feb. 2015, 20:53:05 »
Problem je naci maskirno platno. Ako neko zna gde, kazite nam!