Autor Tema: Evo malo biljaka [8 id. taksona - Grocka]  (Pročitano 1596 puta)

Uros

• Jaje
  • *
Evo malo biljaka [8 id. taksona - Grocka]
« poslato: 25.Okt. 2014, 20:46:57 »

Digitalis sp

Period od Aprila do Septembra 2014 Grocka. Autor: Uros Vezenkovic
« Poslednja izmena: 01.Nov. 2014, 02:46:46 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Evo malo biljaka
« Odgovor #1 poslato: 26.Okt. 2014, 19:21:04 »
1. Mentha cf. pulegium
2-3. Lythrum salicaria
4. Sedum sp. (hortorum, npr. S.dasyphyllum burnatii) - izbegla iz nečije bašte?
5. Mentha cf. aquatica (verovatno je to)
6. Symphytum officinale - narodna lekovita biljka, preferira vlažna staništa (npr. pored jarkova, obala potoka, plavna područja reka)
7. Anchusa officinalis - lekovita takođe
8. Euphorbia marginata - ukrasna mlečika (odbegla, podivljala? = novije se kod nas vodi kao invazivna vrsta)
9. Dipsacus fullonum
10-12. Digitalis lanata

Neko će još da koriguje moje identifikacije.
Sjajne slike i još lepši primerci. Uroše, da li se slažeš da podatke i slike pohranimo u sledeću bazu:
http://www.bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=26441
« Poslednja izmena: 26.Okt. 2014, 19:44:57 jozi »

Uros

• Jaje
  • *
« Odgovor #2 poslato: 27.Okt. 2014, 03:35:28 »
Hvala. Taj Sedum mi raste svuda po dvoristu,Euphorbia marginata i  sve ostale biljke sam slikao u divljini.
Slazem se u potpunosti. :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 27.Okt. 2014, 13:58:28 »
Pozdrav, obično to što je ovako lepo dokumentovano fotkama ubacimo u BioRas bazu. Time podatak - pored toga da se možemo diviti lepotama prirode - dobije i naučni značaj :)

Važno je da malo odstoji, a ako se niko ne javi sa korekcijom ili predlogom - pošto ima ovde botaničara - krenuću sa ažuriranjem (nešto ide na dalju proveru ako treba).

Podatak da je bela mlečika rasla u divljini zaslužuje pažnju. To je - bar mislim - povezano i sa globalnom promenom klime. Prirodni areal ove vrste u Americi je na suvim prerijama, ali je u invazivnom širenju ka severu. Opisi kažu da se najbolje širi na uznemiravanim i ruderalnim tlima. Možemo li dobiti neki bliži info gde je biljka rasla (koliko daleko od naselja, na kakvom staništu, npr. pored puta, smetlišta itd.)?

Uros

• Jaje
  • *
« Odgovor #4 poslato: 28.Okt. 2014, 20:39:19 »
Mislim da sam ga slikao pored puta, jako blizu Digitalisa. Lokacija je Grocka (Dubocajska suma). Pozdrav :)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #5 poslato: 29.Okt. 2014, 09:41:12 »
Ja, (kao i obicno) imam malu primedbu. vecina slika je preeksponirana ,ima "blue cast"
(plavicasti ton, on neba) i neostre su, mislim nisu uostravane u nekom editoru.
Neznam stvarno, dokle cu da ponavljam, digitalne slike MORAJU da se edituju.
Ove slike su tipican primer.

Pokusao sam da sredim najsvetliju ali mislim da njoj nema spasa i da joj nije mesto u bazi. :(

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 31.Okt. 2014, 20:14:13 »
Pokusao sam da sredim najsvetliju ali mislim da njoj nema spasa i da joj nije mesto u bazi. :(

U uvodnim pravilima foruma stoji da naši komentari moraju biti konstruktivni, to jest da budu u takvoj nameri. Siguran sam da je i ovde takav slučaj.
Već smo ovde na forumu vodili diskusije na relaciji umetnička fotografija VS dokumentovanje i uvek smo ponivili istu stvar: ovaj forum je dokumetarni a ne umetnički. To reflektuju i profili članova - a možda i iz tog razloga - samo 10% su profesionalni fotografi prirode, koji poznaju (ili žele da znaju) školska pravila fotografisanja. Ja lično spadam među one koji smo spremni da se usavršavamo, ali i dalje moram da se pridržavam originalnog koncepta - Forum o biloškoj raznovrsnosti, a ne o prirodnjačkoj fotografiji (žao nam je da takav forum još kod nas nije pokrenut, ali zato služe podforumi Prirodnjačka fotografija i Metode i oprema za rad).

O tome koja slika ide u bazu ili ne odlučujemo na osnovu sasvim drugih pokazatelja. Po pravilima koje smo uspostavili zajedničkim koncenzusom nekoliko civilnih organizacija, svaka slika bez obzira koliko tehnički "zadovoljava" predstavlja podatak, i odlučujemo na nivou toga koliko je dovoljno biološki reprezentativna, a ne na osnovu fotografskih principa (npr. osvetljenost, ISO, apertura i slično). Nisam siguran da bilo ja (iako bih znao i ponekad želeo) ili bilo ko drugi odgovoran za unos podataka ima pravo da bez pitanja koriguje fotografije originalnih autora.

Ali da ponovim, svaki savet je dobrodošao. Uvažavamo svačije stavove, pre svega ukoliko pokriva zajednički interes.
« Poslednja izmena: 31.Okt. 2014, 20:20:05 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Poslednja izmena: 01.Nov. 2014, 02:54:57 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Evo malo biljaka [8 id. taksona - Grocka]
« Odgovor #8 poslato: 01.Nov. 2014, 08:34:26 »
Korigovana fotografijaje je samo pokusaj da se originalnom autoru ukaze na greske a ne da
ide u Bazu.
I ja sam, takoce, uverenja da mi radimo dokumentarnu fotografiju. U tom slucaju trebalo bi da znamo sta se podrazumeva pod dok. fot.. Predpostavljam da skoro svi znamo, pa nije greh upozoriti nekoga na greske.
Kad znamo da proizvodjaci foto aparata ulazu milione dolara u razvoj, onda je, u najmanju ruku, neoprostivo preeksponirati slike, naprimer. Tim pre sto imamo display, na kome, posle svakog snimka, mozemo da vidimo rezultat.
Korigovanje tudjih fotografija nije zabranjeno, uz odobrenje autore; posto ja nisam trazio odobrenje, izvinjavam se autoru.
« Poslednja izmena: 01.Nov. 2014, 08:38:51 Boza48 »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Evo malo biljaka [8 id. taksona - Grocka]
« Odgovor #9 poslato: 02.Nov. 2014, 03:03:12 »
Samo Vi korigujte i ispravljajte, nema nikakve greške u tome. Ja sam dosta toga naučio i usavršio u svom fotografskom radu od kada sam na forumu.
Međutim da ponovim: što se tiče Portala (drugi prateći projekat) pravila za postavljanje podataka uspostavili su drugi, potpisnici konzorcijuma o saradnji. Naravno ažureri su podložni kritici i ispravci (pa i ja), ali ne preko ovog foruma. Kritike na rad, a naročito konkretan podatak treba poslati ovde. Mislim na obaveštenja u smislu da određena slika ne predstavlja tu vrstu, da je fotografija toliko loša da je vrsta neprepoznatljiva itd. Zahvaljujemo na svakoj korekciji. Slike su javno dostupne.

I još dve stvari:
(1) u ovoj ojađenoj nam zemlji jedva da neko hoće da podeli svoje biogeografske podatke koje je sakupio. Sad zamislite da prihvatim svaku kritiku sa strane za svaki pojedini unos, gde bi to dovelo? I drugi postavljaju, na dnevnoj bazi, vidim i ja dosta diskutabilnog, ali podatak je već pohranjen, neko stručan kome je povereno je odobrio i mapa se polako puni. Gde se radi, prave se greške, neizbežno

(2) ljudi se žale da im je podatak odbijen zbog fotografije koja je po nečijem kriterijumu loša. E sad, pitam se ja pošto kritika gotovo uvek pogađa podatke sa fotografijom, nije li lakše "lupiti" bez slike i reći pa eto video sam to i to, a vi idite pa (se) slikajte....?
« Poslednja izmena: 02.Nov. 2014, 03:07:35 jozi »