Autor Tema: Obedska bara 1 Okt 2014  (Pročitano 3604 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Obedska bara 1 Okt 2014
« Odgovor #40 poslato: 07.Okt. 2014, 20:10:38 »
Ako se pitate šta ja ptičar tražim u gljivama, samo toliko da je jesen, a kad odlete ptice selice tu su gljive ;)
Znači ima nas još koji pratimo...

Stevo, hvala na savetima, nikad ih dosta!

Sekundarne gljive (gljivice) obično su žute, bele, sive a ne znam da ih ima u plavoj boji
Ima vala plavih gljivica, npr. najobičnija buđ koju sam naveo. Ja sam ga nalazio na lisičarki (Cantharellus). Evo ga, pa i u sloju na jednoj gljivi:
(čisto da vizualno potkrepim pretpostavku o sloju)

(nisu moje slike, nadam se da autori neće zameriti na korišćenju u naučno-edukativne svrhe)
« Poslednja izmena: 07.Okt. 2014, 20:18:23 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #41 poslato: 17.Okt. 2014, 10:42:51 »
Balaban:
mode - manual, blenda "do daske", blic sa difuzorom. sunce zaklonjeno.
Ovo je Amin za makro slikanje ;D

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #42 poslato: 17.Okt. 2014, 22:50:17 »
Bozo, kada nabavim Canon Macro Ring Lite MR-14EX, za čega je potrebno oko 549 evrića, možda će biti tako. Za sada je to samo plan, nadam se za sledeće proleće.  Stacker za uparivanje više fotografija u jednu je veoma, veoma koristan jer se tada može koristiti manji F.broj, na primer 3.5-5.6 što daje lepo zamućenu pozadinu a jasnu gljivu. Evo jedan primer ... i zvezdača je stvarno rasla na mahovini. Za leptire verovatno nema pomoći, mora blic i verovatno fotka mora da uspe iz prve. Srećom gljive se ne mrdaju.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #43 poslato: 17.Okt. 2014, 23:36:07 »
Macro ring light je napravljen za zubare, jer oni ne zele da vide nikakve senke na zubalu.
Za snimanje makro fotografije,(flora i fauna, ne nakit i staklo) ring blic mora malo da se modifikuje, maskira, kao u primeru. (pogled spreda)
Jace svetlo, sa leve strane, a slabije da malo osvetli senke.

Sto se tice leptira, oko 10% ih je stakovano, iz dve ili tri fotografije, sa blendom "do daske".
S' obzirom da je na 100 mm, plus predleca fokusa 150 mm. i blendi 22, dubinska ostrina oko 1,2 mm, delovi "kabastih" leptira ostaju blago neostri. Ali necu da amortizujem foto aparat pre vremena.

Znaci, opet kazem, blenda do daske, tako svi profi rade, nisam to ja izmislio. Pozadina retko smeta pa i ako smeta, uvek se moze koristiti "blur", da se zamuti.

Ova mala pecurka, sta li je, od oko 5 mm., je stakovana iz pri puta, blendom 25, pa sta fali pozadini?

BLENDA DO DASKE, AMIN

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #44 poslato: 18.Okt. 2014, 00:06:12 »
Bozo nisam ti ja profi, barem ne u fotografisanju i u gljivama. Ja sam samo amater koji ceo život gljivari i bavi se fotografijom. Znam da pravi macro objektiv ima veoma malu dubinsku oštrinu, ali i veliko povećanje što je dobro za sitne gljive a loše za one veće. Samo ja više volim one veće. Probao sam da slikam gljive sa Canon-om 50mm ali sam prestao baš zbog premale dubinske oštrine. Trenutno koristim Canon zoom 18-135mm jer se u šumi pokazao kao veoma praktičan. A ako mi se baš svidi nešto sitno koristim prstenove. A što se tiče maskiranja ring blica, ideja je zanimljiva. Imaću to u vidu kada ga budem nabavio.

Javi se ako dolaziš u FG, možemo zajedno u gljivarenje. Ja verovatno mogu ponešto naučiti od tebe o makro fotografisanju a ti od mene ponešto o gljivama. Tako ćemo obojica nešto poneti sa druženja po brežuljcima FG

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #45 poslato: 18.Okt. 2014, 10:59:24 »
 http://www.stegmann.dk/mikkel/barnack/history.php
Ovde su DOF kalkulatori .
poslednja verzija je za 64 bit masine. ako je tvoja masina 32 bit, skini verziju za 2007.

Inace, DOF (depth of field) ne zavisi od vrste objektiva vec od povecanja (magnification), blende i udaljenosti objekta.

Sa desne strane aplikacije ima dosta parametara; za tebe je najvazniji "max. depth of field", u mm.

Ako stavljas prstenove, onda moras da nadjes na netu kalkulator, jer 100mm objektiv vise nije 100mm. kad stavis prstenove :)
« Poslednja izmena: 18.Okt. 2014, 11:08:30 Boza48 »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #46 poslato: 18.Okt. 2014, 22:59:12 »
Bozo program je veoma koristan. Imam jednu sličnu verziju čak i na Android telefonu . Program se zove "Photo tools". Pravi je švajcarski nožić za fotografe. Naravno ima i DOF calculator. Kako god veoma korisno.

Danas sam bio sa Bojanom i Momom malo po FG da vidimo raste li šta posle ovih kiša. Nismo baš našli bog zna šta, ali isprobao sam savet da za macro odvrnem blendu do kraja, naravno sa macro stativom. Rekao bih da za moj objektiv Canon 18-135 to ne važi (mada možda važi za pravi macro objektiv ali i to ću probati). Besprekorno je oštar na f8, dobar je i na f14 ali na max.f29 se veoma primeti pad oštrine. Moram to još ispitati i utvrditi realne granice objektiva koji koristim. Mislim da je to F.16. Dakle za moj objektiv i gljive koje mirno poziru bolje je koristiti nešto niži f.broj i Stacker. Probaću to sledeći put detaljnije tj. sve blende redom od početka do kraja.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #47 poslato: 19.Okt. 2014, 09:15:56 »
O.K. da se razumemo
Najbolja ostrina je naravno na f8-10. Kako dalje zatvaramo blendu, difrakcija raste i ostrina
pada. Ko ima noviji aparat, moze da stakuje, sa optimalnom blendom i to je najbolje.
Ko ima stariji aparat taj nema izbora nego da zavrce blendu pa posle u PhotoShop-u da "vraca" ostrinu. PS ima "smart sharpen" koji ja koristim.
Evo primera: (zoom 50-200 i predleca 6x) (isecak na 100%);
Setting za "smart sharpen", "sharpen": 50, 2,4, "highlights": 100,80, 3, "shadows": 50, 20, 3. Uostravam dva ili tri puta, sa ovim parametrima.
naravno da bi na F10 ostrina bila mnogo bolja (uz mnogo manju DOF), ali za determinaciju je vise nego dovoljno.
Znaci, nema kompromisa; ili stakujes sa opt. blendom ili zavrces pa popravljas u PS.
Ovo narocito vazi za mene jer zoom nemoze da se poredi sa macro objektivom, pa kad mu jos dodas i predlecu, to je katastrofa.

Stakovanje je O.K. ako imas para da svake dve, tri, godine menjas zatvarac na aparatu, ja te pare nemam.

I da dodam, pa da zavrsimo, ovo nije mesto za tehniku, neko ce da se ljuti. ;)

Oni koji imaju macro objekriv su u velikoj prednosti, ne samo zbog ostrine objektiva vec i zbog DOF-a; oni mogu da slikaju sa duplo vece daljine, dobiju 4x veci DOF (cak i vise !!!), pa onda mogu da prave isecak (crop) od 25% i da dobiju ostru sliku i veliki DOF.
A boranija (kao ja) moramo da se snalazimo, kako ko ume. >:(
« Poslednja izmena: 19.Okt. 2014, 10:01:20 Boza48 »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #48 poslato: 19.Okt. 2014, 23:38:10 »
Slažem se sa time što ste napisali. Kada budem imao sreću da naletim na dobar, a povoljan macro svakako se neću dvoumiti. I što se mene tiće, mada mislim da je to i druge zanimalo, zatvaramo temo o macro i blendama.