Autor Tema: STANIŠTA - AURICULARIA AURICULA - JUDAE  (Pročitano 1374 puta)

ihi

• Leptir
STANIŠTA - AURICULARIA AURICULA - JUDAE
« poslato: 06.Okt. 2014, 09:08:55 »
Ne znam kako ali uleteo sam već četvrti put u temu o staništima gljiva. Smatram da je stvar zanimljiva ne samo za početnike (koji se zbunjuju pojavom gljiva na onim mestima koja priručna literatura ne registruje) već i za "odrasle" gljivare.

Primetio sam da se saprobna vrsta gljiva Auricularia auricula – Judae javlja na više domaćina i to obavezno na drvetu bez kore, što meni, pa i drugim slabijim poznavaocima dendrologije, onemogućava da sa sigurnošću kažemo koje je to drvo. Došavši do originalnog rada Janet Webb, The Mycologist 4 (3), VI 1990. nudim 9 vrsta biljaka koje su i na našim prostorima prisutne.
A evo i nekoliko mojih snimaka. Poslednja slika donosi judino uvo ubrano na otpaloj hrastovoj grani (levo) i desno na nekom drugom, ali ne hrastovom drvetu.

Acer pseudoplatanus - javor
Chaenomeles japonica – japanska jabuka
Ficus carica – smokva
Fraxinus excelsior – beli jasen
Prunus spinosa – trnjina
Quercus robur – hrast lužnjak
Quercus sp. – hrast
Sambucus nigra – zova
Syringa vulgaris – jorgovan

bora

• Jaje
  • *
Odg: STANIŠTA - AURICULARIA AURICULA - JUDAE
« Odgovor #1 poslato: 06.Okt. 2014, 12:23:10 »
Ja bih spisku dodao još i Robiniu pseudoacaciu, ili bagrem. Tik pored Bačke Palanke se nalazi Specijalni rezervat prirode Bagremara. U Bagremari  je naravno bagrem dominantna vrsta drveta ali se  uz ostale vrste najviše sreće i zova, Sambucus nigra, koja je i najčešći domaćin za Ariculariu ariculariu - judae. Gljivu sam sretao i na granama u raznim fazama raspadanja ali i na još živom stablu bagrema gde je kora zaista bila oguljena.
Zeleno ...

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 06.Okt. 2014, 14:44:20 »
Boro, hvala. Ovi tekstovi o staništima gljiva i imaju ulogu da prošire vrste domaćina u odnosu na ono što sam ja, ili drugi koji su to ispitivali, znao.
« Poslednja izmena: 06.Okt. 2014, 19:27:49 ihi »

bora

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 10.Dec. 2014, 15:43:56 »
Danas došli momci da ruše neki stari orah kod mene u dvorištu (donjem). Slučajno pogledam gore i na jednoj već skraćenoj grani vidim celu koloniju aricularie. Zamolim ih da mi pažljivo odseku to parče drveta, donesem ga u grad i poklonim novopečenom zaljubljeniku u gljive, mom prijatelju, (i učeniku) Drašku. Fotografisali smo granu kod njega u apoteci mobilnim telefonom. Pokušaću da fotografije stavim na forum (ne vidim nigde uputstvo o postavljanju).
Ukoliko ne uspem, ixi, molim Vas pošaljite mi mail adresu da ih pošaljem Vama.
 Usput, Draško (inače poznati gurman i kulinar), je pre nekoliko dana pripremio izvanredno slatko od aricularie.
Zeleno ...

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 13.Jan. 2015, 03:36:27 »
Jednom sam hteo da popišem na kojim sve stablima nailazim na Flammulina velutipes, pa sam izašao sa "beskrajnom" listom :)

Čini mi se da je lista za judino uvo daleko šira. Tako da potvrđujem bagrem (mada ne baš često po mom iskustvu) i listi dodajem vrstu Broussonetia papyrifera. Za sada toliko (i ja imam problema sa postavljanjem slika, koje su još na sinovom mobilnom).

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 13.Jan. 2015, 07:36:23 »
Hvala Jozi. Uneću vaš podatak u listu staništa koju objavljujem u časopisu Svet gljiva
« Poslednja izmena: 13.Jan. 2015, 12:23:01 ihi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 20.Jan. 2015, 09:18:15 »
Evo konačno slika, sa japanskog duda. Prve dve su od juče, a treća od letos. Ova jedinka (ne znam da li je izraz korektan za plodno telo judinog uva) se sasuši i nestane, a za kišno vreme - kao sad - se ponovo intenzivno razvija na istom mestu, pretpostavljam da iz micelije koje prožima stablo.

Još samo da pomenem da zovu literatura navodi kao najčešćeg domaćina za judino uvo (imam knjigu od engleskog, nemačkog i mađarskog autora, svi kažu isto a R.Božac ga čak zove "bazgina uška").

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 20.Jan. 2015, 09:54:55 »
Jozi, hvala. U pravu ste kada pominjete zovu (po literaturi) kao najčešće stanište judinih ušiju. Ali, moje saznanje je sledeće: ova gljiva je na zovi masovna, zna da proraste celu granu, zapravo zova se može nazvati farmom za plodonošenje judinih ušiju, ali mislim da se judine uši češće javljaju na drugim vrstama drveća koje ja ne umem da prepoznam jer su u pitanju grane bez kore, a takvih je puno u beogradskom Makišu. To drveće je prilično udaljeno od stabala ili žbunova Sambucus nigra.
Pre tri dana sam judino uvo našao u Botaničkoj bašti na američkom (kanadskom) crnom orahu. To je takođe novo stanište i za mene a verujem i za druge gljivare.
Naime, našao sam otpalu granu ispod kanadskog oraha, na kojoj su rasle judine uši. Pretpostavljam da je ona sa crnog oraha, jer je bila ispod njegove krošnje. Inače, primetio sam da u Bašti nema otpalih grana koje su raj za razne lignikolne vrste, jer ih čuvari uklanjaju. Ova otpala grana i nalaz su za mene bile čist dobitak.
« Poslednja izmena: 20.Jan. 2015, 11:59:53 ihi »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 22.Nov. 2015, 19:51:58 »
Ihi niko ne pominje da Auticularia auricula-judae veoma često u Fruškoj gori raste na otpalim granama Lipe i to često na granama sa korom. Grane nije teško prepoznati jer su to često čitave gomile ostale posle seče drveća. Čini mi se da je Lipa u FG najčešći domaćin za Judino uvo.

Ne mogu da se setim da li sam Vam ovo već negde napisao, ali ne škodi da se pomene i ponovo.

Evo i jedna fotka u prilogu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 22.Nov. 2015, 21:09:51 »
Stevane, hvala. Mislim da niste ranije pominjali lipu. Uneću je u spisak domaćina.