Autor Tema: Gljive manekenke 1  (Pročitano 315 puta)

Baluban_S

• Lutka
Gljive manekenke 1
« poslato: 04.Okt. 2014, 23:36:14 »
Danas divan sunčan dan. Društvo odlično, Bojan i Moma. Obišli smo neka lepa mesta i nisam odoleo da ne ovekovečimo lepotu nekih naših starih a i nekih novih znanaca.

Za Bojana je Tephrocybe rancida novi znanac, a za mene stari jer sam jedan lep primerak našao prošle godine. Danas smo u jednoj borovoj šumi našli 5 primeraka na jednom mestu. Clavulina cinerea je bila manje više tipična sem što je jedan, najveći primerak, bio prilično crn. Da nije to možda nešto drugo? A što se tiče mlade Amanita pantherine, pa jednostavno mi je još jednom, nadam se uspešno, pozirala.

Baluban_S

• Lutka
Odg: Gljive manekenke 1
« Odgovor #1 poslato: 04.Okt. 2014, 23:56:17 »
A bilo je tu još dosta gljiva. Evo još nekih lepih primeraka.

Hygrocybe conica sam nalazio i ranije ali uvek me iznenadi svojom nežnošću i lepotom.

Druga gljiva je veoma lepa, ali nisam 100% siguran da je baš ta. Razlog, raste ispod borova i ima veoma izražene oštre vrhove na šeširićima, kao na primer Echinoderma asperum (Lepiota aspera). Pholiota squarrosa bi trebalo da raste u listopadnoj šumi a mnogo ređe ispod četinara? A danas smo našli dva buketa ispod borova na metar udaljenosti.

Ako mislite da je to ipak nešto drugo, napišite.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 05.Okt. 2014, 08:31:58 »
Mislim da je Clavulina cinerea, a to što je crna, crna je zbog starosti.
Kada je u pitanju vrsta Pholiota squarrosa, stvari stoje ovako: sa parazitskim gljivama nikada se ne zna gde će se pojaviti. O tome sam imao dva priloga o vrsti Agrocybe aegerita i Pleurotus ostreatus. Nadam se da ste videli te priloge.
A evo mog foto dokumenta na kojem se mogu videti iglice i grančice četine oko vrste Pholiota squarosa.
« Poslednja izmena: 05.Okt. 2014, 08:35:22 ihi »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 05.Okt. 2014, 23:34:55 »
Da Ihi video sam priloge i veoma su mi se svideli. A što se tiče gljiva, one nas svakodnevno iznenađuju. Kako time što ih nema godinama pa se onda pojavi na stotine primeraka iste vrste, a još češće što gljive izgleda ne čitaju knjige o sebi pa rastu i tamo gde ne bi trebalo.