Autor Tema: Obedska bara 1 Okt 2014  (Pročitano 3597 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Obedska bara 1 Okt 2014
« Odgovor #20 poslato: 03.Okt. 2014, 23:17:31 »
8332 Mycena sp.
Na mom monitoru nisu plave nego vise drap boje.
Ili Vas ili moj monitor nije dobro kalibrisan.

Pogledajte ovu test sliku. Ako su sve boje i crno beli tonovi O.K. kod Vas, onda moj monitor nije u redu i obrnuto.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #21 poslato: 04.Okt. 2014, 00:32:21 »
1. Samo da javim: i kod mene su Mycene plave.
2. Hvala Ihiju na pokušajima determinacije!
3. Zorane, u prirodnjačkoj fotografiji (i uopšte u prirodnjaštvu) se nikad ne kaže nikad. Tu se jednom zaljubite u jednu grupu i više vam nema spasa da se od nje odvajate ;) Dakle, nemojte prestati da slikate gljive!

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #22 poslato: 04.Okt. 2014, 08:24:01 »
8332 Mycena sp.
Uh, izvinjavam se, gledao sam drugu sliku.
Prilazem ne-editovanu sliku DSC_8332. Na predhodnoj slici su Mycena-e preeksponirane,
pa kad sam zatamnio sliku, i one su dobile bas plavu boju.
Ali i na ovoj ne-editovanoj slici, vidim da su nebo-plave boje. Tu nema nikakve sumnje.
Mozda je to neka igra svetla i ugla sunce (visoko u zenitu. oko 12.00), neznam ali
bile su nebo-plave boje, i to na samo jednom mestu i nigde vise. Doduse, ja nevidim na jedno oko, nisam isao u cik-cak, da bih pokrio sto vecu povrsinu, pa su mozda bile jos ponegde, neznam.
Ja mislim da ovde nema prevare, jer su sve ostale boje (lisce, mahovina, naprimer) potpuno u redu.
Posto ste Vi stucni a ne ja, na Vama je da kazete zadnju rec. Na sud nemozemo jer Advokati jos strajkuju.  ;D

Ali, posto jaznam da budem uporan (ponekad), definitivno cu posetiti ovu lokaciju, dogodine, da pokusam da ih ponovo nadjem.
« Poslednja izmena: 04.Okt. 2014, 08:31:35 Boza48 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #23 poslato: 04.Okt. 2014, 08:44:20 »
Bojane, na slici  DSC_8351 se vidi sum/"zrno", jer je to crop oko 1/10 od cele slike!

Ovo je verovatno lisaj, bio je u samom cosku slike. Video sam ga tek kod kuce.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #24 poslato: 04.Okt. 2014, 08:52:04 »
Gos'n Jozi, ja stanujem u Batajnici, i ako opet budem isao da slikam gljive, mozemo da se
dogovorimo, u zavisnosti od toga gde Vi stanujete.
S' obzirom da je pred nama susni period, pitam sve Vas: dali se isplati sada ici u slikanje gljiva?

ihi

• Leptir
« Odgovor #25 poslato: 04.Okt. 2014, 10:53:21 »
Gospodine Božo, uneli ste među gljivare priličan nemir fotografisanim plavim šlemovkama (Mycena). Ako je cela okolina s bojama u redu, zašto bi šlemovke bile sumnjive, osim ako nisu specijalno akvarelnim bojama farbane :D

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #26 poslato: 04.Okt. 2014, 13:31:01 »
Nisu, Majke mi!
Sad sam ja kriv sto su plave.
Treba pitati Dragisu; mozda vec trule pa menjaju boju ili ih je napala neka plesan/lisaj?!

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #27 poslato: 04.Okt. 2014, 19:01:40 »
Prvo nisam hteo da reagujem, ali ako je Ihi u pravu o boji onda ovu prepisku i treba nastaviti. Kako gledam sliku čisto optički meni je sumnjivo da površina gljiva ima neku opnu plave boje. Znači da nije to prava boja, već neki sloj. Samo onda zašto baš samo na Mycenama a ne i na ostaloj površini? Znam da je verovatno laičko pitanje ali: postoji li gljiva sa plavom bojom spore (koja je eventualno od gore pala na ove gljive)?

Predlažem da Zoran sliku u full-rezoluciji prosledi mejlom Dragiši, on će sigurno znati o čemu se radi!
Pa da fotograf sa iskustvom editovanja i dobrim okom za detalje (uz to poznavalac gljiva) razreši ovu stvar...

Jer ako je u pitanju sloj, druga opcija bi bile mikroskopske gljive koje često napadaju starije primerke i po njima stvore koloniju, nije ništa neuobičajeno. Samo još da odredimo koja je vrsta u pitanju - buđi su često plave boje (npr. Penicillium glaucum).
« Poslednja izmena: 04.Okt. 2014, 19:21:07 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #28 poslato: 04.Okt. 2014, 20:20:26 »
Čekam da se po pitanju boje, i uopšte Božinog nalaza, izjasne Šumi i Dragiša. Jozi je u pravu kada proziva Dragišu, a ja sam mu čak imejlom skrtenuo pažnju na ovu gljivu. Ne znam što ćuti. Verovatno je na terenu gde traga za njom s obzirom da je Boža dao mapu ;)
Sekundarne gljive (gljivice) obično su žute, bele, sive a ne znam da ih ima u plavoj boji

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #29 poslato: 05.Okt. 2014, 10:20:58 »
Ako Dragisa trazi, ja cu da mu posaljem.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #30 poslato: 05.Okt. 2014, 23:21:08 »
Slikaj ti Zorane slobodno gljive. Ja lično napravim više fotografija sa raznim otvorima blende (podešavanje na "A" Aperture priority). Na DSLR počnem obično od najmanje, a to je na zum objektivu koji nosim, 3.5 zatim na 8 i na kraju na 13 ili 14. To je bitno zbog dubinske oštrine. Obično krupne gljive najbolje ispadnu na otvoru blende 8 ili više na primer 13, a sitne na 3.5 ili 5.6. Kod aparata koji nisu DSLR (razni Canon, Fuji i slični aparati gde se ne menjaju objektivi) otvor blende ide od 2.2 - 8. Za krupnije gljive je najbolje da slikas na otvoru blende 5.6 i na 7, a za sitnije na 2.8. Tako će se sve jasno videti. Što je otvor blende manji broj, manja je i dubinska oštrina koja često može ispasti mnogo manja no što je šešir gljive. Ali dobiješ lepo zamućenu pozadinu. Tu treba naći balans, da gljiva bude jasna, a da pozadina bude manje ii više zamućena.
Što se tiče same gljive za determinaciju potrudi se da se vidi dobro šešir, a zatim slikaj gljivu odole i fokusiraj otprilike na spoj listića i drške. Tu ti treba nešto da malo dosvetliš listiće. Dovoljan je običan karton na koji zalepiš zgužvanu pa raširenu alu foliju. Ako možeš dodaj tu još jednu fotku sa fokusom na dno drške (koje prethodno zagrebeš malo noktom ili britvom) jer je to ćesto veoma bitno. Neke gljive su na dnu drške žute, neke crvene a neke vuku na braon itd. Gljivama sa mlekom (Lactarius) malo nožem ili nekom grančicom prevuci preko listića i sačekaj da se pojave kapljice mleka pa slikaj prvi put. Zatim sačekaj par minuta da vidiš da li se boja mleka menja u naprimer žutu ili ljubičastu i slično pa slikaj ponovo. I još nešto, uvek zakloni sunce sa sobom ili nekim senilom i gljivu slikaj bez da na nju pada direktna sunčeva svetlost. Tako će boje biti najprirodnije. Ako ipak nisu prirodne promeni WB (white balance) na sunce, hladovina ili slično dok boje na ekranu ne budu što sličnije onom što vidiš. Fotke gljiva na suncu su retko dobre i obično su manji ili veći delovi gljive spaljeni dok je kontrast između šešira i listića van moći fotoaparata. Odnosno šešir bude spaljen, a listići pretamni i tu ni Photoshop ne može da spase stvar. Ipak ono što najviše doprinosi da fotke uspeju, pored otvora blende i ladovine, je dobar čvrst metalni stativ jer u šumi jednostavno nema dovoljno svetla za slikanje iz ruke. Tada i ISO vrednost možeš smanjiti na najmanju vrednost (ISO100 ili ISO50). Ako nemas stativ, stavi fotoaparad na ranac, neku knjigu i slično, samo da je stabilno, i podesi okidanje na 2 sekunde. Ako neke vrste gljiva ima više, i nije retka ili zaštićena, možeš jedan ili dva primeraka uzbrati i položiti pored uspravne gljive. Na primer Amanita phalloides trenutno ima na stotine u šumi i neće naškoditi ako ubereš dve. Tako u jednoj fotografiji dobiješ sve.

Smatraš li pak da je sve ovo smaranje, jednostavno stavi aparat na stativ ili ranac i podesi na auto. Slikaj šešir, listiće i dršku i to je to. Za determinaciju biće sasvim dovoljno.

Pozdrav

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #31 poslato: 06.Okt. 2014, 08:31:37 »
E Stevo, učiš tatu kako se.... ;D, ma zna sve to Boža, on je veoma tehnički potkovan.
Što se tiče one male "plave", slika je veoma loša i ne vredi trošiti vreme na nju. Balans bele boje je najverovatnije otišao u pogrešnom smeru i pojavila se plava boja, ništa čudno a pošto Boža nije gljivar on to nije uočio na terenu a sad je kasno bez uzorka. Ja kad napravim takve slike (a dešava se naravno) odmah ih obrišem. Ne zato da ih neko ne bi video nego zato što nisu realne a samim tim i upotrebljive, čak šta više mogu da te odvedu na pogrešnu stranu kao što je ovde slučaj. Božo, sledeći put kad slikaš gljive pazi na podešavanja, ne preteruj sa obradom i uzmi uzorak.

ihi

• Leptir
« Odgovor #32 poslato: 06.Okt. 2014, 09:01:06 »
Svu muku navalismo na Boža, te slikaj ovako, te slikaj onako. A čovek ide da slika leptire.
Sumnjiva gljiva je sigurno Mycena, ali koja, to ni Bog(ža) ne zna.
I još da dodam: Dragiša je presekao Gordijev čvor. Sumnju je navalio na balans. Ali ja se ne bih lako predao. Mnoge vrste sa drugih kontinenata preselile su se kod nas. A početnike (kao što je Boža) često prati sreća da nagaze na ono o čemu i ne sanjaju.
Ovo Boži: Ako se ponovo sretnete sa tom vrstom, uberite je i odnesite kući, ili pozovite najbližu pomoć.
« Poslednja izmena: 06.Okt. 2014, 11:03:28 ihi »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #33 poslato: 06.Okt. 2014, 10:59:50 »
Božo izvini ako sam pokusao da te naučim ono što već zanaš. Inače svestan sam da je mnogo teže slikati leptire nego gljive koje se ne mrdaju. Što se tiče gljiva mi ovde smo uvek zainteresovani šta na nekom staništu raste tako da su, što se mene tiče, takvi prilozi dobrodošli. Konkretno baš si pogodio u metu jer ja planiram sledeće nedelje posetu Obedskoj bari pa mi je zanimljivo da unapred saznam šta ima tamo.

Pozdrav

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #34 poslato: 06.Okt. 2014, 18:32:49 »
Pogledajte ovu test sliku. Ako su sve boje i crno beli tonovi O.K. kod Vas, onda moj monitor nije u redu i obrnuto.

Božo, evo sad sam pogledao ovu test sliku, kod mene su sve boje i tonovi odlicno vidljivi. Proveri ti za svaki slučaj svoj monitor.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #35 poslato: 06.Okt. 2014, 18:48:12 »
Dragisa, moj monitor je kalibrisan, White balance na Nikonu je O.K. Boje realne. U edit-u
nisam menjao boje.
Ako takva gljiva ne postoji, brisite te slike. Ali, da znas, bile su nebo plave boje!

Sto se tice slikanja gljiva, ispade mnooooogo teze nego slikati nocne leptire.
Danas sam ponovo bio na istoj lokaciji, da vidim mogu li ja da sledim Cika Ihi-jeve instrukcije; "odozgo", "odozdo" i "sa strane". Prvo klecim za "odozgo", onda lezim za  "sa strane" i najzad cucim za "odozdo". Za moje godine to je preveliki napor, pitajte me kada cu opet da ih slikam.

Posto ima mnogo slika, podelicu ih na dva, tri posta.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #36 poslato: 06.Okt. 2014, 19:03:35 »
Do sada nisi tvrdio da si siguran u boju. Ako jesi onda jeste zanimjivo ali moraćeš ponovo da je nađeš.
Što se slikanja tiče ne moraš da zaležeš, jednostavno je iščupaj, sedi na prvu klupicu i slikaj sa svi strana.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #37 poslato: 06.Okt. 2014, 19:07:02 »
Dok je ne nađeš ponovo ja tipujem na  Mycena pseudocorticola, ona je često plava.

ihi

• Leptir
« Odgovor #38 poslato: 06.Okt. 2014, 22:15:55 »
Vrlo je moguće. A gde je samo iskopaste? Moji ključevi ni približno nisu dorasli ovoj skandinavskoj vrsti.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #39 poslato: 07.Okt. 2014, 07:46:47 »
Pa iskopah je u okolini Vrdnika prošle godine. ;D
« Poslednja izmena: 07.Okt. 2014, 08:05:35 Dragisa Savic »