Autor Tema: Amanita muscaria i druge gljive  (Pročitano 734 puta)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Amanita muscaria i druge gljive
« poslato: 21.Sep. 2014, 19:45:25 »
Danas sam nenadano otišao do Fruške gore sa namerom da fotografišem gljivu A. muscaria.
Evo nekoliko fotografija:

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: Amanita muscaria i druge gljive
« Odgovor #1 poslato: 21.Sep. 2014, 19:47:56 »
Russula ochroleuca, meso bez ljutine.
Leucopaxillus amarus
Mycena crocata

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 22.Sep. 2014, 07:42:46 »
Ovog Leucopaxillus-a nemam na spisku, gde si ga našao?

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 22.Sep. 2014, 07:50:09 »
Nemaš ni Amanita muscaria var. formosa, onu žutu muharu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 22.Sep. 2014, 08:12:29 »
Ako stane kiša vodiš me na Amanite muscaria-e.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 22.Sep. 2014, 16:21:13 »
Leucopaxillus sam našao na Zmajevcu, u blizini radara HMZS-a.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 22.Sep. 2014, 16:32:49 »
Već sam saznao i planirao danas da odem ali me kiša omela, sutra ću.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 22.Sep. 2014, 17:18:04 »
Bojane, danas sam, odnosno jutros sam prokomentarisao vaše nalaze ali vidim da sam odgovor poslao u vetar. Verovatno sam umesto pošalji pritisnu nešto drugo.
Hteo sam da kažem da mi je vrlo zanimljiv nalaz Amanita muscaria var. formoza. Naime, ja sam prošle godine okačio na Forum moj nalaz iz CG sa 1300 metara nadmorske visine. Na moj nalaz odgovorio je Šumi sa svojim nalazom sa Goča. Eto, sada i vi sa Fruške gore. Ne znam da li je ova (američka) vrsta postojala i ranije na našim terenma, ili se sada javlja, u svakom slučaju ovo je važan podatak za našu mikologiju kako u pogledu prisustva tako i u pogledu distribucije.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #8 poslato: 22.Sep. 2014, 19:45:58 »
Slažem se da je zanimljiv nalaz. Gljive koje sam našao su bile u raznim nijansama od čisto žute, preko narandžaste do crvene sa svetlijim obodom. Ali ne onako crvene kako se to viđa u krajevima gde je A. muscaria redovna pojava. Poslednju fotografiju sam stavio kao ilustraciju blizine žute i gotovo crvene gljive. Izgleda da ima dosta nedoumica o poreklu A. m. var. formosa. Na mushroom-expert sajtu se navodi da molekularne analize ukazuju na to da razlike u boji šešira i ostataka ovojnice na njemu ne ukazuju nužno i na filogenetske razlike.
All phylogenetic species share at least two morphological varieties with other species, suggesting ancestral polymorphism in pileus and wart colour pre-dating their speciations.Kod nekih opisa A. m. var. formosa se navodi i žuta boja ostataka ovojnice na šeširu. Iako je na nekoliko desetina metara kvadratnih raslo oko 30-ak gljiva u pomenutim i prikazanim nijansama, nisam rad sve primerke svrstati pod formosa varijetet.
« Poslednja izmena: 22.Sep. 2014, 19:49:38 Bojan Šeguljev »

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 23.Sep. 2014, 08:41:10 »
Molekularne analze su sada hit i to treba prihvatiti, mada mi ne ide u glavu da je rod Hericium prebačen u red Russulales. Hericium je, čak, saprob, a vrste iz reda Russulales su simbionti.
No, ko sam ja da mi bude jasno. Jasno mi je samo da je jedan primerak A. m. crven, drugi narand-žasto žut. U svakom slčaju za oko postoji razlika i vi ste je lepo podasdtrli.
Jednog dana ćemo i sebe naći među, recimo, predstavnicima carstva Fungi.

bora

• Jaje
  • *
« Odgovor #10 poslato: 23.Sep. 2014, 15:37:52 »
Ja redovno krstarim Fruškom, doduše, najčešće, ovim nižim delom, od Vizića do Papratskog dola. Na moju veliku žalost, nikada ama baš nikada nisam našao amanitu muscariu. A verujte, mnogo bih voleo!
Zeleno ...

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 23.Sep. 2014, 15:58:01 »
Našao sam ih danas, prelepe su,  pravo je zadovoljstvo videti ih u šumi. Nisam stigao da sredim slike, to ću sutra pa ću postaviti. Nabrao sam i  punu kesu vrganja a bilo je i raznih drugih vrsta. Boro, ako hoćeš možeš samnom sutra, idem na isto mesto.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 24.Sep. 2014, 09:40:21 »
Evo ih

a ova bi mogla biti mlada A.m. var. formosa, mada ja nisam pristalica davanja imena varijetetima, to spada u individualnu varijabilnost i po meni samo u opisu vrste treba navesti da mogu biti i drugačije obojene.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #13 poslato: 25.Sep. 2014, 12:32:30 »
Bojane našao sam i ja Leucopaxillus i potvrđujem da si dobro odredio, ima karakteristične bele listiće i gorak ukus, jedino što mu je sada ime promenjeno u L.gentianeus

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #14 poslato: 25.Sep. 2014, 13:56:29 »
Odlično. Još jedna za spisak. :-)
I samo da dodam da je navodno na Fruškoj gori pronađena i A. ovoidea. Zatražio sam lokaciju da mi jave, ali još čekam odgovor.
« Poslednja izmena: 25.Sep. 2014, 13:59:57 Bojan Šeguljev »