Autor Tema: Colletes sp.  (Pročitano 1087 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Colletes sp.
« poslato: 11.Sep. 2014, 11:45:03 »
Pčelica iz roda Colletes. Na žalost niko se u Srbiji njima ne bavi pa će na neko vreme ostati ne determinisana do kraja.

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Colletes sp.
« Odgovor #1 poslato: 15.Okt. 2014, 17:58:13 »
Lici mi na pcele koje imaju gnezda u zemlji na trotoaru ispred kuce. Dodacu jos jednu solitarnu pcelu koja pravi gnezda u pukotinama, supljinama, trsci, itd.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 16.Okt. 2014, 08:06:08 »
Jeste, svi Colletes-i prave gnezda u zemlji ali nisu socijalni već u svakoj rupi živi po jedna pčela.
Nedavno sam (jureći gljive ::)) našao dva mesta u šumi na Fruškoj gori koja su totalno izbušena od ovih pčela. Cele padine su sa rupama na svakih 10-20 cm. Dok je bilo lepo vreme pčele su sakupljale polen i bilo ih je na hiljade, kao u košnici. Srećom pa ne bockaju kao obične pčele, tj. uopšte ne napadaju. Vodio sam kolegu Acu Ćetkovića da pokupi uzorke i vrsta je Colletes hederae, koja se hrani na cvetovima bršljana. Evo i slika.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 16.Okt. 2014, 08:51:22 »
Sjajno i uzbudljivo. Neko će me pitati zašto uzbudljivo? Zato što život funkcioniše na različitim nivoima. Neko će reći: pa šta, meni to nije uzbudljivo.
Meni jeste, podilaze me žmarci od različitih oblika života.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 17.Okt. 2014, 13:19:15 »
Veoma su zanimljive. Kod mene u blizini mislim da nigde nema brsljena, Vrsacke planine su na 2-3 km vazdusnom linijom. Vidjao sam im rupe i u ravnici okolo su glog, dzenerika, trnjina, divlja ruza,...
Ona druga crno zuta solitarna pcela trebalo bi da je Anthidium manicatum, nisam je pre primecivao.