Autor Tema: Žablje javljanje (CG)  (Pročitano 673 puta)

ihi

• Leptir
Žablje javljanje (CG)
« poslato: 06.Sep. 2014, 17:32:12 »
Da se javim žabljim javljanjem naveo me je moj prijatelj koji je letos u Ostojićevu (pored Sente) zajendo sa svojom unukom čeprljao po pesku pri čemu su naišli na perlice - rasuta žablje jaja u kojima su bile formirane žabice.
Uzalud sam kopkao po Internetu da nađem odgovor na ovo za mene izuzetno saznanje, ali osim neodređenog odgovora u kojem se kaže da neke žabe (KOJE I DA LI IZ NAŠEG PODNEBLJA ILI IZ VLAŽNIH PRAŠUMA?)ne prolaze kroz metamorfozu punoglavac - žaba. Pitam da li se to događa i nekim našim žabama?
Drugo, zatekao sam žabicu na samom vrelu reke Ibar gde je voda usred leta 4-5 stepeni. Žabici, izgleda, to ne smeta.
Treće: Da li je na drugoj fotografiji, mada je fotografija mutna, u pitanju neka Rana? Sreo sam je na putu koji se od silnih letnjih kiša pretvorio i nisku bara. Pokušao sam da je smirim stihovima japanskog haiku pesnika: Ne boj se mala žabice, pa to sam ja, Isa.
Uzalud. Uplašila se mene i skočila je u vodu.

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
Odg: Žablje javljanje (CG)
« Odgovor #1 poslato: 23.Sep. 2014, 16:28:49 »
Pozdrav Ihi,

sve nase zabe prolaze preobrazaj od punoglavca do zabe. Na prvoj slici je Rana temporaria, dok je na drugoj R. dalmatina

ihi

• Leptir
Odg: Žablje javljanje (CG)
« Odgovor #2 poslato: 23.Sep. 2014, 16:39:30 »
Hvala za vaše javljanje.