Autor Tema: Aureoboletus moravicus  (Pročitano 585 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Aureoboletus moravicus
« poslato: 27.Avg. 2014, 07:46:44 »
Juče u mahovini jetrenjači blizu hrastova nađem par ovih vrganjčića. Nisam bio siguran pa sam pitao Baneta i on kaže Aureoboletus (Xerocomus) moravicus.

ihi

• Leptir
Odg: Aureoboletus moravicus
« Odgovor #1 poslato: 27.Avg. 2014, 08:22:18 »
Pozdravite Baneta.
Mislim da je ovo Xerocomus badius. Tipičan je za crnogoričnu šumu, ali može se naći, doduše ređe, i u listopadnim šumama. Ovaj Xerocomus plavi na pritisak i himenoofor mu je, odnosno pore su mu ovog obliika kako ste ih vi dali.
Ovo je njegova prava sezona.
On se zove i Boletus i Aureoboletus.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 27.Avg. 2014, 08:28:53 »
Zaboravio sam da napišem važno zapažanje a to je da na pritisak i presek apsolutno ne menja boju čak i sat vremena kasnije. Zbog toga sam i ja isključio badius.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 27.Avg. 2014, 09:51:04 »
A ja sam baš zaključio da je vaša gljiva X. badius po obliku cevčica i po plavoj boji, tako mi se čini, koja se naslućuje na himenoforu i sa leve strane na dršci.
Inače i ja sam zaboravio da kažem da je X. badius simbiont no vrlo često sam ga nalazio na polusatrulim ili satrulim panjevima smrče ili jele.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 27.Avg. 2014, 11:04:28 »
U okruženju jeste šuma (hrast, bukva, lipa) ali ova gljiva je rasla daleko od bilo kog drveta, znači nema direktne veze sa korenom drveta sigurno. Pored jednog objekta zemlja je jako vlažna i na njoj se razvija pravi tepih od jetrenjača (Marchantia polymorpha) i iz njih su rasle. Ne verujem da je to od presudne važnosti jer to nigde ne piše za ovu vrstu ali eto razvile su se na tom mestu, zašto samo one znaju.
« Poslednja izmena: 27.Avg. 2014, 12:16:20 Dragisa Savic »