Autor Tema: žuta puvara  (Pročitano 786 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
žuta puvara
« poslato: 26.Avg. 2014, 09:01:34 »
Muči me ova žuta puvara. Liči na Lycoperdon dermoxanthum ali ne mogu nigde da nađem da može da bude ovako žuta, a moguće je da je i neka druga. Našao sam ih nekoliko ospod cnog bora.

ihi

• Leptir
Odg: žuta puvara
« Odgovor #1 poslato: 26.Avg. 2014, 09:25:14 »
Ovaj Lycoperdon perlatum baš je lepo požuteo. Nedavno ste mi kazali da su vam poznati raazlozi ispucalosti  vrganja kojeg ste postavili na Forum, tako vam je, verujem, poznata pojava promene boja kod raznih vrsta gljiva (a prošle godine sam dao set fotografija Russula emetica). Kod puhara /puvara sazrevanjem spora i prisustvom određene vlažosti u vazduhu, gljiva dobija žutu boju, odnosno njena kožica poprima boju nedovoljno uzrelih spora.
Moja Bovista plumbea, slikana pre neki mesec dana, donekle govori  o tome.
A možda ste pronašli i Lycoperdon dermoxanthum (ja ga nisam našao ni na netu).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 26.Avg. 2014, 14:34:36 »
Može biti, nemam pojma, mada L.perlatum kad omatori uglavnom je braonkast i ima drugačije bradavice po površini.
L.dermoxanthum (Bovista dermoxantha) je bela kad je mlada a kad sazri takoće dobija braon boju ali našao sam na netu i jedan primer gde je žuta. http://www.manitari.gr/manitaria/photos/bovista_dermoxantha%20.jpg

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 31.Avg. 2014, 08:34:25 »
Baš interesantno izgleda, ovako žute još nisam nalazio, možda je neka parazitska gljiva, ili pak nešto još luđe i bolje.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 31.Avg. 2014, 14:35:52 »
Dragiša, od danas možete da se puvate jer ste pronašli i fotografisali vrstu LYCOPERDON FLAVOTINCTUM.
I ja se puvam jer sam je identifikovao. Prvo sam je našao na sajtu ruskog mikologa Jurija Semjonova.
I nije ono što sam ja upočetku mislio da žuta boja potiče od uzrelih spora. Na nekoliko snimaka dati su poprečni preseci pri čemu je meso sasvim belo. Dakle, čestitam na novoj vrsti.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 31.Avg. 2014, 20:27:58 »
Pridružujem se čestitkama. Zaista lep nalaz.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 31.Avg. 2014, 22:48:33 »
Nemam ni jedan razlog da se ne složim, bravo.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 01.Sep. 2014, 19:41:18 »
Čestitke i od mene za super nalaz, a čestitke takodje i Ibrahimu koji je uspeo da pronađe naziv Gljive.