Autor Tema: Mokra gora II deo  (Pročitano 812 puta)

geza

• Guseničica
  • **
Mokra gora II deo
« poslato: 06.Avg. 2014, 14:21:09 »
Svi leptiri su fotografisani u avgustu na Mokroj gori par kilometara od najvišeg vrha Tare Zborišta.

Za ove prve tri mislim da su sve Erebia medusa

1.

2.

3.

Za četvrtu mislim da je Erebia ligea, beli rub oko krila. Na žalost nemam ga sa donje strane.

4.

Za petu i šestu mislim da su Hipparchia volgensis

5.

6.

Za sedmu mislim da je amanda.

7.

Osma i deveta verovatno. P. argus. Ovi plavci me stvarno izluđuju uvek pitam za iste vrste i nikako da naučim da ih određujem. Prestaću da ih fotografišem.

8.

9.

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Odg: Mokra gora II deo
« Odgovor #1 poslato: 11.Avg. 2014, 00:15:59 »
Rastrčali se svi nekuda pa ne dobijaš odgovor.
1-3 Erebia oeme
4-6 OK
7 Plebejus argyrognomon
8 OK (Plebejus argus)
9 Plebejus sephirus?
A sad sačekaj da drugi isprave šta sam omanuo  ;)

geza

• Guseničica
  • **
« Odgovor #2 poslato: 11.Avg. 2014, 19:37:32 »
Hvala Milane.

Imam i dva pitanja.
1. Kako da razlikujem Erebia medusa od Erebia oeme. U Knjizi Dnevni leptiri piše da su bela okca jasno ograničena ali mi to nije jasno.
2. U toj istoj knjizi nisam našao  Plebejus sephirus, da li je to neka novija promena u sistematici?

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #3 poslato: 11.Avg. 2014, 23:04:58 »
1. Pa obično su one crnim uokvirene bele tačke izraženije kod E. oeme. A završeci antena su odozdo crni kod E. oeme, svetlosmeđi kod E. medusa.
2. Plebejus sephirus jeste aktuelni naziv za ono što obično nalaziš za Plebejus pylaon.
I dalje nisam siguran za sve determinacije, posebno poslednjeg leptira. Valjda će neko ispraviti moje greške.

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 13.Sep. 2014, 23:12:18 »
Cao,
Slazem se sa Milanom za vecinu osim za 7 za koji mislim da je idas i za 9 koji sigurno nije pylaon (ili sephirus), vec bi mogao da bude P. amanda.
Geza, kao sto vidis svima su plavci prilicno nezgodni, pogotovo sa fotografije. Uzivo je nesto lakse, pa kada se i vidimo mozemo da pokusamo zajedno da ih determinisemo.
Cao
Filip