Autor Tema: Rađanje lignikolne gljive (CG)  (Pročitano 635 puta)

ihi

• Leptir
Rađanje lignikolne gljive (CG)
« poslato: 08.Avg. 2014, 22:18:05 »
Pre četiri dana na smrčevoj vrljici na ogradi jedne livade primetio sam gljivu u rađanju, gljivu koja je ličila na onu masu za zatvaranje rupa u građevinarstvu koju zovu pur pena. Znao sam da je reč o vrsti iz roda Gloeophyllum, ali kojoj vrsti ona pripada to nisam mogao u tom trenutku da odredim jer je forma bila nedefiniisana pa sam danas (8. VIII), nakon četiri dana od prvog nalaska, otišao na stanište i pronašao prilično razvijene primerke koji su po spoljnjim karakteristikama mogla biti i G. sepiarium i G. odoratum i G. traubeum. Međutim, kada sam gljivu odvojio od podloge i sagledao njen himenofor, zaključio sam da je reč o vrsti Gloeopyllum traubeum. Njeni lavirintski listići, koji podsećaju na himenofor vrste Daedalea quercina, jasno potvrđuju pretpostavku.
Inače, sve tri pomenute vrste karakteristične su za smrčevo drvo i to bez kore. Javljaju se na panjevima, daskama, ili kao u ovom slučaju, na vrljikama na ogradi livada.
Slika 1 i 2 prikazuju stanje od pre četiri dana. 
« Poslednja izmena: 08.Avg. 2014, 22:22:18 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: Rađanje lignikolne gljive (CG)
« Odgovor #1 poslato: 08.Avg. 2014, 22:18:50 »
...

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 08.Avg. 2014, 22:26:08 »
---

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 11.Avg. 2014, 09:22:28 »
Fino, ja ima tako otpraćen razvoj vrste Pycnoporus cinnabarinus. U početnom stadijumu je praktično nemoguće biti siguran kako će se razvijati i igledati na kraju. Mojoj je trebalo više od mesec dana da dobije prepoznatljiv oblik.