Autor Tema: Šareni malci i napasti [Dermestidae]  (Pročitano 1720 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Šareni malci i napasti [Dermestidae]
« poslato: 31.Jan. 2012, 17:46:51 »
Ne znam odakle da krenem. Familija? Veličine oko 3-4mm. Nalazio ih na cvetovima (mlečike i jagode):

01/05/2005 Temerin 0412799 5027760 77m
01/05/2005 Temerin 0412959 5027682 81m

Ova je drugačije obojena, pretpostavljam da je u pitanju druga vrsta:

01/05/2005 Temerin 0412799 5027760 77m
« Poslednja izmena: 03.Feb. 2012, 14:29:56 Saša Rajkov »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Šareni malci...
« Odgovor #1 poslato: 31.Jan. 2012, 18:01:44 »
Na prve tri fotografije su Anthrenus scrophulariae dok je na cetvrtoj fotografiji Anthrenus pimpinellae. familija Dermestidae.

Dobro je dok ih vidis u prirodi. Madjutim, ako ih vidis u kuci u kojoj imas zbirku insekata, to je razlog za paniku i brzu akciju da se izvrsi dezinsekcija. Larve ovih buba ce rado pojesti suve preparirane insekte i to neverovatnom brzinom. Leptir moze da se pretvori u prah za nedelju dana. Najopasniji je Anthrenus museorum ali stetu moze da napravi i Anthrenus verbasci kao i ostale vrste ovog roda (A. picturatus, A. fuscus...).
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Šareni malci...
« Odgovor #2 poslato: 31.Jan. 2012, 22:45:14 »
Četiri problema od jednom, Gabore!  :D Hvala.
Dermestes-a (ako sam utrefio rod) imam ooodavno u stanu, samo nisam znao šta je, niti šta može da napravi...:

http://i870.photobucket.com/albums/ab270/rice89bucket/Napasti%20-%20Dermestes%20sp/P1010331.jpg
http://i870.photobucket.com/albums/ab270/rice89bucket/Napasti%20-%20Dermestes%20sp/P1010332.jpg
http://i870.photobucket.com/albums/ab270/rice89bucket/Napasti%20-%20Dermestes%20sp/P1010324.jpg

Uz tvoju pomoć sam identifikovao i povezao zločinca sa zločinom. Više desetina primeraka, većinom leptira, mi je nestalo pre par meseci nakon najezde larvi Dermestes sp. Ovo mi se desilo možda jednom ili dvaput pre dosta godina, ali samo u pojedinačnim slučajevima. Ovaj put je bilo masovno.
Evo i samo malog dela nastale štete:

http://i870.photobucket.com/albums/ab270/rice89bucket/Napasti%20-%20Dermestes%20sp/P1500747.jpg

Evo i larvi i košuljica, pretpostavljam da je u pitanju Dermestes sp.

http://i870.photobucket.com/albums/ab270/rice89bucket/Napasti%20-%20Dermestes%20sp/P1500779.jpg
http://i870.photobucket.com/albums/ab270/rice89bucket/Napasti%20-%20Dermestes%20sp/P1500754.jpg

Predlažem da otvorimo novu temu za diskusiju o zaštiti i pravilnom odlaganju sakupljenog materijala. Mada nije nužno - može se i proguglati. Kad nas nisu takvim stvarima naučili na fakultetu  :-\ A ko zna, možda me samo mimoišlo :-[

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Šareni malci i napasti [Dermsetidae]
« Odgovor #3 poslato: 01.Feb. 2012, 09:55:15 »
Iako radim sa tvrdokrilcima koji su nesto veci zalogaj za ove napasnike, sto znaci da kad primetim napad steta nije prevelika (poneka pojedena noga - mada sam imao i ozbiljnije probleme sa kutijama koje nisam otvarao godinama  :( :( :(), znam da ovi mogu da naprave pustos po zbirkama leptira, vilin konjica... Ovo sto si poslao na slikama mislim da nije Dermestes. Oni su nesto krupniji i robusniji i vise idu na krzno, meso, slanininu... Ovde spada i poznata buba slaninar koja se hrani mesom i koristi se za ciscenje kostiju krupnih (i sitnih kicmenjaka) - Dermestes lardarus. Ja bih rekao da je na slici neka vrsta iz roda Attagenus, najverovatnije Attagenus unicolor i uobicajeni je napasnik u domacinstvima. Preferira vunu, prirodna vlakna ali nije gadljiv ni na suve insekte tako da vidi da to resis nekako.

Na zalost, situacija sa sredstvima za zastitu protiv stetocina u zbirkama nije uopste sjajna. Raspadom stare YU ugasena je fabrika u Bratuncu koja je po austrijskoj licenci proizvodila preparat koji se zvao TUS i bio je kao zgodan bas za zbirke. Naime, oni su aktivni preparat stavljali u plasticne plocice (jarko narandzaste boje) koja su postepeno otpustale otrov. Mi smo te plocice seckali u male kvadratice, nabadali na iglu i stavljali u entomoloske kutije. Ako se kutija nije otvarala cesto takva zastita bila je efikasna godinama A sada, sto je najgore, ne samo da je fabrika zatvorena nego je i preparat izgleda povucen sa EU trzista jer ga tamo nikako nisam mogao naci. Sva druga sredstva su ili neefikasna ili nepristupacna zbog cene i visoke toksicnosti. Mogu da ih kupe samo firme koje se bave dezinsekcijom a za obicne smrtnike je su nepristupacni. Pozoves, dogovoris cenu i pre odlaska na godisnji odmor ih pozoves da tretiraju stan i sredstvo bi do tvog povrtaka trebalo da je nestalo. To kosta djavo i po i sto se zbirki tice, efikasno je samo nekoliko meseci.

Na savet jednog prijatelja koji radi u firmi za dezinsekciju koristim preparat koji se zove INHO-SU 500 EC koji proizvodi Veterinarski zavod u Subotici. Oni ga koriste za brz i jeftin tretman domacinstva ali nije trajan. Ubije sve sto imas u kuci ali vec kroz nedelju dana se zglavkari pojavljuju ponovo (posebno oni leteci). Medjutim, posto meni ne treba tretman cele kuce nego samo ormana i kutija gde su insekti meni se pokazao kao pogodan. Istina, posto je tecan, malo je tesko raditi sa njim medjutim, snalazim se kako znam i umem (npr. stavim kap otrova u malu petri solju i stavim u e. kutiju i slicno). U ocaju da nadjem pogodno resenje za celu zbirku (imam oko 100-nja e. kutija) dosao sam i na jednu ideju koju sada primenjujem. Naime, posto zivim u kuci gde se obicno nista ne baca i ostavlja se nazad u supu, video sam da imamo jedan stari frizider za koji se pokazalo da dobro dihtuje. Preuredio sam ga u komoru za dezinsekciju. Poredjam otvorene kutije u nju i na lanene krpe iskapam nesto preparata i zatvorim. Nakon dva tri dana vadim. Na ovaj nacin sam uspeo da spasem znacajan deo zbirke koja mi je bila napadnuta prosle godine. Posle tretmana gomila larvi je ispala iz krupnih tvrdokrilaca u koje su usli i jeli ih iznutra.

Znaci, INHO-SU, Veterinarski zavod Subotica. Aktivna supstanca je Dihlorvos koji je vrlo efikasan za insekte.

Nadam se da  sam pomogao.
« Poslednja izmena: 01.Feb. 2012, 10:00:43 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica