Autor Tema: UPOZORENJE Najezda belih moljaca, Euproctis chrysorrhoea (CG)  (Pročitano 8378 puta)

ihi

• Leptir
Prvo su nam došle kineske bubamare, zatim puževi golaći, potom osolike muve, a evo sada belih, prelepih moljaca koji su preplavili varoš. Ima ih posvuda. Uveče oko i na uličnim lampionima, danju se skivaju ispod restoranskih suncobrana, po drveću i zidovima kuća.
Boženka će kazati koja je to vrsta. Ja sam došao do EUPROCTIS CHRYSORRHOEA.
« Poslednja izmena: 11.Jul. 2014, 21:53:30 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: UPOZORENJE (CG)
« Odgovor #1 poslato: 08.Jul. 2014, 06:26:14 »
...
« Poslednja izmena: 11.Jul. 2014, 18:02:37 ihi »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Najezda belih moljaca (CG)
« Odgovor #2 poslato: 08.Jul. 2014, 12:08:12 »
.

U pravu ste, to je Euproctis chrysorrhoea i pomalo vam zavidim na njima, kod nas nisu često beleženi.
Pokušajte uhvatiti jednu ženku i stavite je u neku posudu zajedno sa grančicom šljive, možda vam se posreći i pokloni gnezdo sa jajašcima. Lepo čupavo. A možda i nekako dođu ta jajašca do mene :-) Rado bih gajila gusenice, lepe su.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Najezda belih moljaca, Euproctis chrysorrhoea (CG)
« Odgovor #3 poslato: 09.Jul. 2014, 11:58:44 »
Evo ga jos jedan, da im pravi drustvo :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 09.Jul. 2014, 12:33:59 »
Majstorski ste ga uhvatili. I zanimljivo, pisao sam Boženki, sve koje sam izbliza posmatrao, kao i one koje sam uhvatio, pa evo i ovaj vaš, su mužjaci. Ni jednu ženku nisam video.
I još  nešto: danas sam posmatra kako ih čavke love. Bilo mi ih je žao, lepi su, ali ja tu ništa ne mogu. Čavke sleću na lampione koji su loptasti, i u sklizavanju zgrabe po nekog Euproctis chrysorrhoea

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #5 poslato: 09.Jul. 2014, 14:23:32 »
Pa oni su zadnji na lestvici hrane, to im je sudbina. A ima ih na hiljade, sve je u redu!

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 11.Jul. 2014, 17:58:51 »
Eto, ko bi očekivao da ovaj lepotan, Euproctis chrysorrhoea, može da napravi ljudima poprilične nevolje. Naime, sa enormnom pojavom ovih noćnih leptira u Rožajama, koji su preplavili trg a i sva mesta gde su noću upaljena svetla, padali su na večernje prolaznike i šetače zavrat ili u nedra, izazivajući kontaktne alergije. Specijalisti za kožne bolesti su sistemom elimibnacije, tažeći uzročnika, dobijali od bolesnika informacije da su im neki beli leptiri padali na telo.
Za ovu priliku pozirale su mi dve osobe iz mog komšiluka (nosioci alergije), dečak Hamza i mladić Nedim, kojima sam prikazao snimke moljaca da bi ih identifikovali. Bez dileme prstom su upirali u Euproctis chrysorrhoea.

ihi

• Leptir
Odg: UPOZORENJE Najezda belih moljaca, Euproctis chrysorrhoea (CG)
« Odgovor #7 poslato: 12.Jul. 2014, 09:28:19 »
Lepidopterolozi, da li vam je bio poznat podatak o otrovnosti dlačica gusenice i leptira Euproctis chrysorrhoea?

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #8 poslato: 13.Jul. 2014, 00:02:03 »
.

Nije mi bilo poznato, nisam nikada imala priliku da vidim ovog leptira. Ovde se pominje da dlačice gusenica izazivaju alergijsku reakciju.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 13.Jul. 2014, 07:12:51 »
Ja ne znam engleski, ali moja  žena (koja je inače prevodiilac sa engleskog), našla je na jednom svežem sajtu tekst o najezdi ovih leptiira u Londonu. Čak postoji naredba gradonačelnika da građani uništavaju ove leptire jer izazivaju alergiju. U tom tekstu pominje se da leptiri, a i gusenice, izaazivaju alergije jer se njihove dlačice ponašaju kao iglice. Iz mog prethodnog pisma vidi se da dečaci koje sam fotografiisao nisu imali kontakt sa gusenicama već sa leptirima. I čujem za desetak istovetnih slučajeva u varoši.

ihi

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 03.Jul. 2015, 17:18:52 »
Prošla je godina dana od kako sam izveštavao o najezdi noćnih leptira, Euroctis chrysorrhoea, izazivača kontaktnog dermatitisa. Priča se ponavlja, tačno na godišnjicu evo  ih ponovo. U Rožajama ih ima u neverovatnim količinama. Ne znam kakva je situacija u drugim  naseljima. Prošle godine sam imao alergiju na unutrašnjoj strani nadlanice. I nije istina ono što na Guglu na više mesta stoji da alergiju  izazivaju dlačice sa gusenice. Tvrdim i dlačice sa odrasle jedinke. Prilažem raskošnu ćubu ovog belog lepotana kojeg sam fotografisao juče na zidu i nameštaju moje kuće.

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 04.Jul. 2015, 17:59:12 »
Evo o kakvoj masovnosti noćnih leptira Euproctis chrysorrhoea govorim. To je invazija na Rožaje. Da li je ikom jasno šta je razlog pojavi tolikog broja jedinki. Ni čavke ih više ne jedu.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #12 poslato: 05.Jul. 2015, 01:56:41 »
Ovo kod vas je zaista velika najezda. Ne znam šta je razlog tolikom broju leptira, verovatno su se neki pogodni uslovi poklopili, dovoljno hrane za gusenice, povoljni vremenski uslovi za razvoj leptira u lutkama, nedostatak prirodnih neprijatelja, ptica recimo, ili je nešto doprinelo da nema dovoljno parazitoida na gusenicama pa se iz svake gusenice izlegne leptir, nema parazitiranih iz kojih se izlegu ose a gusenice uginu... verovatno ima još nekih razloga za ovo. Ali, priroda će se već postarati da se ovo ne ponavlja puno puta, li će biti hladne zime pa će izmrznuti, ili će se namnožiti predatori, neka bolest... Samo da se čovek previše ne upetlja u to, rešiće se i samo.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #13 poslato: 08.Jul. 2015, 09:54:04 »
.

Ovako je u Sjenici.
Pogledajte video.

ihi

• Leptir
« Odgovor #14 poslato: 08.Jul. 2015, 12:22:30 »
Boženka, hvala. Više znate o mom širem zavičaju nego ja.
Danas sam zamolio službenika iz Doma zdravlja Rožaja da mi dostavi  boj obolelih od kontaktog dermatitisa (ako vode evidenciju). Znam mnoge koji nisu tražili pomoć od lekara, među njima sam ii ja.
Inače, prošle godine primećivao sam nekoliko čavki koje su jele Euproctis c. Pitam se šta je bilo s pticama? Da li je ova vrsta leptira  i za njih opasna?
Pre neki dan sam snimio video na kojem jedna čavka, sa ne baš velikim apetitom, jede ove prelepe i vrlo opasne moljce.
I ne znam kako da se odnosimo prema informaciji koju  sam našao na nekoliko sajtova u kojima se govori o tome da su opasne gusenice ovih moljaca, odnosno njihove dlačice, a ovde je, evidentno, reč o odraslim jedinkama.
« Poslednja izmena: 09.Jul. 2015, 06:05:15 ihi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 09.Jul. 2015, 15:18:23 »
Iz Doma zdravlja javili su mi da nije vođena evidencija o ukupnom broju prijavljenih pacijenata. Kažu da ih je bilo dnevno 30-40. Nažalost,  tačan broj obolelih bi nam otkrio razmere zaraze.

ihi

• Leptir
« Odgovor #16 poslato: 11.Jul. 2015, 22:03:50 »
Već je vreme da stavimo tačku na slučaj, odnosno na invaziju leptira Euproctis chrysorrhoe. Novine kao novine već su dograbile slučaj pa poslednjih nekoliko dana donose razne maliciozne, a i senzacionalističke vesti. Recimo, leptire je neko izbacio iz aviona da bi naudio narodu, kao i to da su leptiri doleteli iz Afrike i preko Rožaja distribuirani u druge krajeve, recimo grad Rašku. iitd.
Inače, saznao sam da su se leptiri pojavili i u drugim krajevima Crne Gore, kao i u Makedoniji. U mom mestu je pre tri dana delovala služba koja je zaprašivala krtična mesta u gradu. Rezultat te akcije bio je veliki broj uginulih Euproctis chrysorrhoe, kao i drugih insekata, žrtava tzv. kolateralne štete, naročito drugih vrsta noćnih leptira, kao i bubamara.
U prepisci sa gospođom Hric, koju sam zamolio dam mi objasni šta predstavlja ona vunasta oker materija koju leptiri stvaraju između krila. Gospođa Hric mi je napisala da je to zapravo gnezdo u kojem se nalaze leptirova jajašca.
Primetio sam da su posle zaprašivanja lampioni bili zasuti okerastim gnezdašcima, što na neki način predstavlja svojevrstan fenomen, jer plastični i gvozdeni lampioni ne mogu biti domaćini izleglim gusenicama. Ja bih to nazvao prinudnim istovarom. Da li su leptiri na taj način pokušali da se pod dejstvom otrovnih gasova oslobode gnezda, da u nevolji koja ih je snašla na neprikladan način produže vrstu. Leptire sa gnezdima primetio sam na lišću divlje kruške (Pyrus piraster), kao i na lipi (Tilia sp.). No, lipe sa gnezdašcima moljaca nalaze se u blizini lampiona. Moljci na lipama svi odreda bili su na naličju lista.
Eto, mnogo priče a i puno saznanja za ove dve sezone o ovim neobičnim, prelepim i za druženje vrlo nezgodnim moljcima.

ihi

• Leptir
« Odgovor #17 poslato: 11.Jul. 2015, 22:05:08 »
i

ihi

• Leptir
« Odgovor #18 poslato: 02.Avg. 2015, 09:22:42 »
Još nije gotovo, evo novih saznanja o leptiru Euproctis chrysorrhoe:

U prepisci sa gospođom Boženkom Hric, obećao sam da ću po naselju i prirodi tragati za gnezdima, odnosno gusenicama E. chrysorrhoe, tj. biljkama na kojima se oni javljaju.
“A sa dolazi na red ono kako možete biti od koristi, čak i iz CG. Ako vam nije problem, kad odete u prirodu i vidite ova gnezda napravite mi spisak biljaka na kojima ste ih videli pa mi pošaljite da dopišem ako neke od tih već nisam upisala.”
Za prvo javljanje naveo sam divlju krušku (Pyrus piraster), udaljenu od centra zbivanja (trga i osvetljenih ulica) oko 1,5 km, zatim lipu (Tilia sp.) koja je bila blizu lampiona, oko kojih su se dok su bili u žižži  zbivanja rojili noćni leptiri, i naravno, sami lampioni kao i njihove metalne konstrukcije (ovo sam nazvao prinudni istovar gnezdašaca ili daj šta daš jer je ekipe za suzbijanje napasti već delovala “bojnim” otrovima).
No, danas sam obišao levu obalu Ibra gde sam u nekolikim dvorištma otkrio na raznom drveću gnezdašca Euproctis chrysorrhoe, najčešće na lišću pitome kruške (Pyrus ps.) i to ne ne samo gnezdašca (veličine 1,5 do 2 cm) već i sićušne guseničice ne veće od 2-3 mm, prečnika oko 1 mm, koje su već počele da “izvode” radove na lišću.
Ali da čudo bude veće, gnezdašca sam, doduše u manjem broju, otkrio i na listovima višnje, jabuke, šljive i javora.
Eto, da rezimiram:
Divlja kruška (Pyrus pirastra)
Pitoma kruška (Pyrus)
Lipa (Tilia)
Javor (Acer)   
Jabuka (Malus)
Višnja (Prunus cerasus)
Šljiva (Prunus)

ihi

• Leptir
« Odgovor #19 poslato: 02.Avg. 2015, 09:25:42 »
.