Autor Tema: Coltricia cinnamomea i Lisicarka ispod Borova  (Pročitano 1902 puta)

Baluban_S

• Lutka
Coltricia cinnamomea i Lisicarka ispod Borova
« poslato: 29.Jun. 2014, 12:40:37 »
Juče sam dobar deo dana proveo u FG sa Ljubom. Pored toga što smo Ljubi napunili ceger raznovrsnim gljivama naleteo sam i na jedan zanimljiv Polyporus. E sad u dilemi sam koji. Ima jako izražene koncentrične krugove, malo je čupkast i veličine 2-4cm.  Mogao bi biti Polyporus brumalis (ili ciliatus manje verovatno) ili po Ljubi varius.
Ideje dobrodošle.

Druga lepa gljiva je verovatno Cantharellus cibarius var. bicolor. Odgore veoma svetla, odole svetlo žuta, na oštećenjima tamni ka crvenkastom, veličina oko 4-5 cm. Našao sam je pod Borovima i veoma sam se iznenadio jer to mesto obilazim godinama i nikad je tu nisam video. Po svemu liči na Cantharellus cibarius var. bicolor koji sam i ranije pronalazio ispod listopadnog drveća. Malo mi je čudan ukus koji je umereno gorkast i malo papren.
Da li se to uklapa sa Vašim nalazima Lisičarke ispod Borova?
« Poslednja izmena: 01.Jul. 2014, 11:58:21 Baluban_S »

ihi

• Leptir
Odg: Polyporus brumalis ili ciliatus i Lisicarka ispod Borova
« Odgovor #1 poslato: 29.Jun. 2014, 20:55:24 »
Ni P. brumalis ni P. ciliatus, najverovatnije Phellodon tomentosus.
Polyporus brumaliis i ciliatus nemaju tako silazan himenofor.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 30.Jun. 2014, 07:32:26 »
Gde si našao ovu rupičavku da idem da je nađem i ja?

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 30.Jun. 2014, 08:27:19 »
Na Letenki. Mogli bi danas da odemo jer i mene veoma interesuje šta je to. A i Cantharellus cibarius var. bicolor bi mogao ponovo uslikati.
« Poslednja izmena: 30.Jun. 2014, 08:31:13 Baluban_S »

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 30.Jun. 2014, 09:50:13 »
Stevane, dakle, ne usvajate moju identifikaciju?

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 30.Jun. 2014, 16:43:25 »
Ihi nije da mi Vama ne verujemo nego jednostavno volimo da idemo u FG. Uostalom od mog stana ili Dragišine firme nema više od par km do šume. Moja najdraža bi to okarakterisala kao "Dobar izgovor (za odlazak u FG) para vredi."

Kako god gljive smo pronašli, uzorci su uzeti, a pronašli smo neplanirano i još nešto za nas zanimljivo. Verovatno će Dragiša sutra objaviti par fotki.

Ihi kako gljive u Vašem kraju. Okačite neku fotku da i mi uživamo.

Pozdrav,

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 01.Jul. 2014, 10:45:13 »
E nije ni jedno ni drugo nego bogami treće. ;D Teško je sa slike i sa nedovoljno podataka ali sa gljivom u ruci ide mnogo lakše. Mislim da sam je dobro odredio ali treba još mikroskopiju da uradim. Prečnik šešira je 1-2cm, rastu na zemlji (nema grančica u zemlji, proverili smo), donja strana šešira, tj. rupice u početku bele (vidi se na slici) a kasnije postaju smeđe.

Coltricia cinnamomea

ihi

• Leptir
Odg: Coltricia cinnamomea i Lisicarka ispod Borova
« Odgovor #7 poslato: 01.Jul. 2014, 12:29:56 »
Nalazio sam Coltriciia perennis, imaoo sam u rkama Coltricia cinnamomea, ali  ovakvu žutu, još nisam viideo.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 01.Jul. 2014, 14:16:26 »
Evo i spora

Veličina sasvim odgovara. C.perennis je, koliko čitam, krupnija i raste pod četinarima, spore široke 3,5-4,5 a ova ide u listopadne šume, manja je ali ima šire spore, 5-8 mikrona.
Inače, C.cinnamomea je po slikama uglavnom braon, retko ovako žuta ali može da bude. Takođe, svi primerci koje sam poneo su brzo promenili boju u braon, tako da je žuta verovatno samo kod mlađihi svežih primeraka.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 01.Jul. 2014, 22:07:43 »
Coltricia u svakom slucaju, navodno ima 4 vrste Coltricia u Evropi, ali ja sam samo nalazio Coltricia perennis, za ostale nisam ni čuo.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 02.Jul. 2014, 11:58:36 »
Evo i moje slike one lisičarke ispod borova. Imam i slike spora ali nisu ni od kakve koristi za razdvajanje tipičnog od ovog varijeteta pa ih neću ni kačiti.

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 03.Jul. 2014, 07:34:30 »
Mislim da je ovo, ipak, Cantharellus pallens

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 03.Jul. 2014, 08:55:09 »
Sve je moguće, mada pallens znači bledo žut što ova nije a i po index fungorum ta vrsta je samo sinonim od C.cibarius.

ihi

• Leptir
« Odgovor #13 poslato: 03.Jul. 2014, 12:24:57 »
Ako kažete da je pallens bledožut, zar je za vas ova lisičarka žuta? Naravno, kako kaže Boženka, botaničari izmišljaju "nove" vrste. Ova sa fotografije mogla bi biti Cantharellus cibarius var. pallens ili v. pallida.
Ne insistiram, na ovoj vašoj vidim i nešto svetlosivo na šeširu. No, gljive iz istog "gnezda" nisu uvek isite. Najčešće im je različita i ornamentacija i boja.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #14 poslato: 03.Jul. 2014, 12:29:16 »
Ma ok, slažem se ali s obzirom da su ukinuli varijetete znači da boja nije bitan karakter, tj. da to spada u individualnu varijabilnost. Na internetu su slike od ovog pallensa uglavnom cele svetlo žute tj. beličaste.

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 03.Jul. 2014, 19:02:05 »
Dragiša, ko je ukinuo varijetete? Nije mi poznato - što znači da zaostajem. Index fungorum beleži oba pominjana varijeteta i pallens i pallida.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #16 poslato: 03.Jul. 2014, 19:27:43 »
Naravno da ih beleži ali kao sinonime. Važeći naziv je zelenom bojom.