Autor Tema: Ptice, Afričke i naše  (Pročitano 6238 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Ptice, Afričke i naše
« poslato: 11.Jun. 2014, 18:42:56 »
Nasao sam (trazis jedno - nadjes drugo) diskete sa skeniranim pticama, koje sam slikao
u periodu od 1991 do 2001god. Sve slike su slikane Tamronom 400mm i konvertorima 2x i 1,4x,
na Fuji 400ASA, pa kvalitet nije bas....

Ima jos; pa ako kvalitet nije mnogo los, da dodam i ostale?!

« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:12:53 Gabor Mesaros »

slavko

• Leptir
Odg: Ptice, Afričke i naše
« Odgovor #1 poslato: 11.Jun. 2014, 23:09:46 »
Ovo je sjajno, ja ne vidim neke mane, samo vi postavljajte, a mi cemo se diviti i radovati vasim postovima
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:15:13 Gabor Mesaros »
leptirici

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 12.Jun. 2014, 08:03:24 »
Ovo su za to vreme odlične fotografije. Ja baš i nisam neko ko juri tice po prirodi da ih fotografiše za razliku od Geze koji ima par terabajta slika ptica, ali tu i tamo škljocnem po neku. Juče smo se Geza i ja malo smucali po jednom ribnjaku, sunce upeklo, baš i nije bilo vreme za slikanje ptica ali evo par komada.

čigra, Chlidonias hybridus leti prsno

ista, ali leti leđno  ;D, tj. uzdiže se nakon neuspešnog lova

gnjurci, Podiceps cristatus, obratite pažnju na malog na leđima majke

i na kraju poplašismo jednu prepelicu, Perdix perdix
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:15:22 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Ptice, Afričke i naše
« Odgovor #3 poslato: 12.Jun. 2014, 11:38:39 »
Pa dobro, evo jos. Ja se bas nerazumem u ptice ali kao da su vecina selice?!
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:16:45 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Ptice, Afričke i naše
« Odgovor #4 poslato: 12.Jun. 2014, 11:43:32 »
Evo jos. Izgleda da su vecina ovih ptica u "tranzitu" ili zimovanju?!
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:16:37 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Ptice, Afričke i naše
« Odgovor #5 poslato: 12.Jun. 2014, 11:45:23 »
,,,,
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:16:28 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Ptice, Afričke i naše
« Odgovor #6 poslato: 12.Jun. 2014, 11:46:50 »
....
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:16:22 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Ptice, Afričke i naše
« Odgovor #7 poslato: 12.Jun. 2014, 11:48:22 »
to je sve
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:16:13 Gabor Mesaros »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 22.Jun. 2014, 14:52:14 »
Slike koje su odlične - na njima ima i tropskih vrsta! Da li su slikane u nekom Zoo?

Krenuću redom:
Serija1:
1. prvi u prvoj seriji bi trebalo da je vodomar (Alcedo atthis) međutim ovaj mi liči na afričku vrstu Alcedo cristata. Naravno to je samo moj utisak, na osnovu boja
2. izgleda mi kao orao zmijar (Circaetus gallicus)
3. afrička zmijoglava ptica (Anhinga rufa) i SIGURNO nije na Carskoj bari
4. somalijska vrsta rode (Ciconia abdimii) - evo primerka u Londonskom Zoo vrtu
Serija2:
1. afrički sveti ibis (Threskiornis aethiopicus) - simbol Britanskog Orn. društva, u Evropi veoma retka pojava
2. mala bela čaplja (Egretta garzetta) - e ova je već obična na Carskoj bari ;)
3. čaplja kašikara (Platalea leucorodia) takođe verovatno sa carske
4. je mlada siva čaplja (Ardea cinerea) verovatno sa jezera Deliblato - pošto neznam šta bi tražila u peščari, eventualno ako je gradacija glodara?
Serija3: je ponovljena serija 2 :)
Serija4:
1. žalar, vrsta šljukarice - Charadrius - ovaj na slici najviše liči na Afričku vrstu Charadrius tricollaris. Leba Vam, gde ste to slikali? :o
2. velika bela čaplja (Casmerodius albus) verovatno stoji u jezeru Deliblato, kad je već odatle
3. Caprimulgus europaeus - odlična fotografija, istina nakon ovog blica ptica pola sata nije videla ništa...
4. isti primerak (ostavili ste "crvene oči" ;) )
Serija5:
1. pupavac (Upupa epops)
2. drozd imelaš (Turdus viscivorus) - veoma dobra fotografija ove ređe vrste!
3. ženka vetruške (Falco tinnunculus) - skoro sam siguran da nije "klasična" možda neka pustinjska podvrsta, bleda je skroz, eventuelno neka faza mitarenja?? jako čudna ptica, ako me iskustvo ne vara :(
4. ovo je stvarno interesantna stvar: snežnoj sovi (Nyctea, novije Bubo scandiaca) "koja je slikana u Vršcu" areal rasprostranjenja se nalazi na oko 1500 km od nas, sa najjužnijom poznatom tačkom javljanja na oko 1000 km severnije od Vršca (arktičko-cirkumpolarna vrsta). Zabeležen je, doduše za vreme ekstremno hladnih godina kada im na severu ponestalo hrane, ali ne bih da ulazim u detalje jer malo znam (radi se o ustreljenim pticama u zbirkama muzeja). Da li bismo mogli dobiti neku bližu informaciju gde je slikana? U nečijem privatnom Zoo vrtu? Meni je poznato da ga kod nas jedino ima u Zoo Bgd. Stvarno je interesantan podatak.
Inače, gledajući sliku jasno je da je slikana u zatvorenom prostoru i nije previše bila raspoložena za slikanje. Verovatno je dremuškala kad ju je ošinuo blic. No ona je vrsta sove koja isto vidi i danju kao i noću.
Serija6:
1. ćuk (Otus scops) - lepa fotka, doduše malo prejak blic za ovu blizinu
2. mrka lunja (Milvus milvus)
3. egzotična vrsta droplje, moguće sa bliskog istoka, ne znam koja je... Božo, ako je primerak male droplje (Tetrax tetrax, ženka ili nesvadbeni mužjak) onda ste slikali veoma retku vrstu!
4. slika je nakako čudna (boje su čudne) ali je verovatno žutarica (Serinus serinus)

Božo, uslikali ste par veoma retkih vrsta, ako biste bili ljubazni dati i neke datume (u Exif-u ih nema), i ponovo proverili lokacije bili bi jako zahvalni!

Dragiša, svaka čast za prepelicu koja uzleće! :)
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:15:03 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #9 poslato: 22.Jun. 2014, 18:05:26 »
Da, sve je tacno!
Problem je sto ja imam "galopirajucu" zaboravnost.
Neke od ptica su snimljene po nekim privatnim zoo vrtovima u Vojvodini, pojma nemam gde.
Nekim od ptica je data pogresna lokacija, jer nemogu tacno da se setim gde sam ih slikao.
Vecina ptica je slikana sa Tele-blicem, iako je bio dan (izuzetak je droplja) , jer je ekspozicija
bila oko 1/60 zbog tele-extendera. pa zato imaju crvene oci.

Jedino cega se secam, jeste da sam, gledajuci karte migracija ptica, u to vreme isao cesto da ih slikam.
Sve u svemu, zbog nedostataka podataka, izgleda da je ovaj post prilicno neupotrebljiv.

Mozda, da ga obrisemo nacisto. I nije potreban cinican ton, ja sam uvek spreman na objektivnu
kritiku.

« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:14:32 Gabor Mesaros »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 22.Jun. 2014, 19:29:51 »
Nema i nije bilo ciničnosti, baš zato i stavljam male osmehe jer se drugačije nikako nemože znati kakvim tonom se piše.

Ja ne bih brisao ništa, što je tu je. Jedino, poznajem većinu Zoo vrtova u Srbiji: Palić, Beograd, Bor, Zoo park Ada, Zoo park Jagodina, a tu su i Sofija, Segedin, Budimpešta, Pečuj, Kečkemet, Osijek, Zagreb, u nekima sam bio, od okolnjih zemalja možda samo u Rumuniji i Austriji nisam.
E sad, većina ovih Zoo vrtova nema vrste koje ste slikali - zmijoglava ptica, afrička roda, sveti ibis i mala droplja su prava senzacija. Da, zaboravio sam postoji Zoo Vesprem, Mađarska, gde su nedavno imali podmladak ibisa, ali oni su jedini u regionu koji se bave ovim veličanstvenim pticama...

Ako se u međuvremenu setite neke od tačnih lokacija i barem godine to je o.k. ako ne - da li pristajete da Vaše slike autorizovano ubacimo u našu prezentaciju o biodiverzitetu gde nam manjka dobrih fotografija?

P.S. Hajde "priznajte" bar za žalara da ste boravili na Afričkom putovanju, Egipat ili slično ;) to se u Zoo ne nađe, ali ako negde ima takav, ja odmah krećem biciklom. :))
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:14:39 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Ptice iz Vojvodine 1991-1001
« Odgovor #11 poslato: 24.Jun. 2014, 14:22:03 »
Da nije moje Cerke, ko zna koliko bismo se natezali. Kad mi je rekla da su sve ove slike iz Botswane, pozlilo mi je od muke. Sad trazimo diskete sa pticama iz Vojvodine.
Ja se izvinjavam, ali nije bilo namerno.
Molim Vas da obrisete ovaj post, da nebismo zbunjivali ostale Forumase, koji bar znaju sta rade,
za razliku od mene.
Da sam pre 15 godina znao sta je to Exif, i da sam obelezio diskete, sve bi bilo drukcije.
Izvinjavam se jos jednom :-[

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 24.Jun. 2014, 15:27:17 »
Hvala vam što ste nam prikazalii ptice Bocvane.
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:14:53 Gabor Mesaros »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 24.Jun. 2014, 17:29:56 »
Poštovani Božo, nem nikakvih problema sa slikama. Ovakav post nismo imali od kada postoji forum, ja ne bih da brišem ništa! Eto i Ihi se već javno izglasio, pa nisam jedini protiv brisanja. Molim admina sa pravom ažuriranja da ispravi naslov na "Ptice, Afričke i naše" i to je to ;)

Niste odgovorili smemo li da ubacimo fotografije u BioRas. Postoji opcija da se samo slika koristi kao prezentacija vrste gde ima  malo slika sa terena, ne treba datum. Kad ubacimo, šaljem vam link da pogledate kako i gde su Vaše fotografije upotrebljene.
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2014, 18:14:46 Gabor Mesaros »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #14 poslato: 24.Jun. 2014, 20:42:11 »
Ihi me zafrkava; tako mi i treba!

Neznam sta ce ptice iz Botswane u BioRas-u ali ako ima opravdanja, naravno da mozete da ih koristite. Ako nista drugo, kad god odem na BioRas, podsecace me da pazim sta radim.

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 24.Jun. 2014, 20:59:38 »
Daleko bilo, ili Božo nedaj bože da se šalim. Uživao sam u lepim fotografijama. Ja ne ulazim u to da  li da ostanu ili ne na Forumu ptice Bocvane, ali te fotografije radio je naš čovek- član Foruma. Po toj logici trebalo bi da prestanem da se javlljam iz CG kao i Slavko iz Bosne itd.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #16 poslato: 24.Jun. 2014, 22:56:10 »
Ma Ihi salio sam se, izvini!

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 25.Jun. 2014, 14:36:08 »
Nisu sve slike iz Botswane, osim toga pregledaće ih i neko zadužen za ornitologiju pre nego što lupimo identifikacije. Napolju je kiša, hteo sam na teren, ali eto prilike da proradim na tome.
------
Ispalo da nemam pristupa tom odeljku :( sačekaću da vidim sa adminima, kad budu bili dostupni...
« Poslednja izmena: 25.Jun. 2014, 17:00:44 jozi »

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #18 poslato: 25.Jun. 2014, 17:15:59 »
Zanimljive su africke ptice na fotografijama, izgleda da umeju da poziraju.  8)
Zanimljive su i ovdašnje ptice na Dragišinim fotografijama posebno ćubasti gnjurci. Na jednoj fotografiji je ženka fazana Phasianus colchicus a ne prepelica.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #19 poslato: 25.Jun. 2014, 19:15:50 »
Sve moje slike, na ovom postu su iz Botswane!!!!

Dok ne nadjem diskete sa pticama iz Vojvodine, da napomenem, da imam jos desetine ptica iz Botswane.
Ali, posto one nemogu da "udju" u datoteku Srpskih ptica, pitam se na koji forum da ih stavim,
naravno, pod uslovom da je neko zainteresovan, da ih bar vidi.