Autor Tema: Craterellus cornucopioides ili mozda i nije  (Pročitano 498 puta)

Baluban_S

• Lutka
Craterellus cornucopioides ili mozda i nije
« poslato: 10.Jun. 2014, 16:19:43 »
U subotu sam malo prosetao Fruskom Gorom. Išao sam da berem Paprenjače. Njih sam naravno našao, a bilo je tu i još 10-tak vrsta gljiva. Jedna gljiva ili  bolje rečeno jedan žbunić gljiva mi je malo čudan. Naime veoma liči po izgledu na Craterellus cornucopioides - Crnu trubu ali niti je sesiric crn, niti je truba siva. Šeširići su svetlo braon, čak kremkasti a truba je spolja više žučkasta nego siva. Polovinu žbunića sam ostavio u prirodi da ih obiđem ponovo kasnije.

U međuvremenu šta mislite na osnovu fotki i Vašeg iskustva?

ihi

• Leptir
Odg: Craterellus cornucopioides ili mozda i nije
« Odgovor #1 poslato: 10.Jun. 2014, 16:46:01 »
Craterellus cornucopioides.
U prirodi se sreću dve prilično različite forme mrke trube, jedna siva ili skoro crna, i druga tamnobraon sa tamijim pegama po unutrašnjem obodu šešira. Ove vaše su vrlo mlade pa im spoljnji deo fišeka još nije poprimio karakterističnu sivu boju.
U literaturi stoji podatak da se vrsta javlja u listopadnim ili mešanim šumama a ja sam je nalazio u čisto crnogoričnoj sastojini.
Obiđite ih svakako za nekoliko dana, pod uslovom da vas nije neko uhodio, pa napravite nove fotografije i dajte ih na ovaj podforum da možemo da pratimo njihovo uzrevanje.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 14.Jun. 2014, 00:09:56 »
Moje male Crne trube posle 6 dana su sada potpuno crne i suve. Izgleda da im ne prija +35. Kako god ulepšale su mi dan. Sedeći pored njih i fotografišući ih ponovo osećao sam se veoma lepo bez obzira na +35 stepeni.

Smatram da je za unapredjenje gljivarstva jedan od kljucnih izuma GPS i OziExzplorer sa topo mapama. Ako nešto obeležite možete biti sigurni da ćete to i pronaći u krugu od 1-2m2. Naravno to se može, kao i sve, i zloupotrebiti da se gsve gljive poberu. A može biti i veoma korisno da istu lokaciju u meter ponovo pronađete da biste ponovo slikali neku lepu gljivu u prirodi.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 14.Jun. 2014, 18:46:21 »
Iste male Crne trube koje su 7 dana bile u frižideru u idealnim uslovima u kutiji sa malo vode i ostalim gljivama. Čekale su našu malu letnju izložbu u Dunavskom parku u Novom Sadu.

Izgleda da je njima bilo mnogo lepše nego onim gljivicama napolju na +35. Posle izložbe, zajedno sa većinom gljiva, vraćene su na breg gde su i ubrane.