Autor Tema: Tekunica  (Pročitano 846 puta)

Aleksandra Jovanov

• Gusenica
Tekunica
« poslato: 05.Jun. 2014, 17:55:24 »
Baš sam se danas obradovala kad sam videla tri tekunice. Nisam znala da ih ima na tom staništu. To je odprilike 4km od Farkaždina ka Perlezu. Nažalost, nemam bolje fotografije, ali se na njima vidi da su to tekunice.

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Tekunica
« Odgovor #1 poslato: 25.Jun. 2014, 17:22:36 »
Lepo stanište.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 25.Jun. 2014, 21:40:22 »
U pozadini stoje dva lovačka psa??
A tekunica motri na samo 50 m od njih. Ili je tekunica bila hrabra, ili psi nisu imali njuh...

Ovo bi mogla biti i neka izolovana populacija. Banat je velik, i verovatno ih ima svuda gde je trava niska (Festucetum) ili gde ima ispaše. Međutim to je ugrožena vrsta u nestajanju. Po Bačkoj ima napuštenih kolonija gde su samo rupe. Dobar znak prisustva je upravo ono kopanje sa zadnje slike - znači rupe su aktivne. Najbliže odatle je populacija Del. peščare, na oko 50 km ili više. Barem populacija za koju se zna.
« Poslednja izmena: 25.Jun. 2014, 21:52:51 jozi »

Aleksandra Jovanov

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 26.Jun. 2014, 16:55:20 »
Jesu u pozadini bila dva psa, ali bez lovca, i nisu izgledali zainteresovano za tekunice. Bliža populacija im je ona pored Titelskog brega. Otići ću opet tamo i možda budem bolje sagledala situaciju.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #4 poslato: 26.Jun. 2014, 18:03:54 »
Nekoliko puta sam pogledao prvu fotografiju i tek posle trećeg shvatio da taj štap na sredini nije štap...  :-[  :D

Na Departmanu za biologiju i ekologiju PMF u Novom Sadu su prošle godine radili popis kolonija tekunica, duž stepsko-slatinskih koridora, ali ne znam da li su obuhvatili i ovaj lokalitet. Proveriću.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 26.Jun. 2014, 20:27:39 »
Titelska populacija jeste najbliža kako se ono kaže "vazdušnim putem" ali biološki nikako, jer tekunice ne umeju da plivaju a naročito ne preko Tise ;) Znači populacije u Banatu su populacije koje su izolovane od Bačkih. Pitanja koja se podižu najbolje je prepustiti genetičarima...

Aleksandra Jovanov

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 26.Jun. 2014, 20:46:14 »
Haha, hvala.  ;D Nisam razmišljala u tom smeru.  :) A sledeći put kad budem išla, mogu odrediti i koordinate, a nadam se da ću moći i bolje da ih uslikam.

Aleksandra Jovanov

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 22.Jul. 2014, 15:43:17 »
Koordinate
45° 12' 32" N
20° 24' 02" E

Aleksandra Jovanov

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 26.Mar. 2015, 18:05:40 »
Danas sam se prošetala malo kroz stanište. Izbrojala sam 23 tekunice, ali sigurno ih ima više. To je Perleski pašnjak i proteže se daleko. Deo gde sam videla tekunice je između pruge i kanala. Iza kanala je takođe stanište koje bi odgovaralo tekunicama, ali nisam tamo zalazila (postoji prelaz preko kanala). Tu ima i dela koji je povremeno plavljen, pa je verovatno stanište rasparčano.