Autor Tema: Orbilia  (Pročitano 607 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Orbilia
« poslato: 30.Maj. 2014, 16:55:41 »
Izgleda da sam juče iščeprko nešto zanimljivo iako izgleda veoma obično. Na truloj lipi bele apotecije 1-2 mm, spore obične ali kolega Baral je rekao da je to odličan nalaz i da je baš pre neki sa nekim kolegom pričao o toj vrsti kako im treba materijal za sekvencioniranje DNK. Namerno neću da napišem ime vrste jer se on dvoumi između dve, jedne retke ali već opisane i jedne koju upravo opisuje, za to mu i treba materijal. Na žalost ostale mi samo 2 što je verovatno nedovoljno pa ću u ponedeljak ponovo na isto mesto.
Još je zanimljivija priča koju mi je ispričao u vezi sa ovom vrstom. Aseksualni stadijum hvata u zamku (kao biljke mesožderke) nematode u supstratu i jede i to su tzv. "nematode-trapping species".

ihi

• Leptir
Odg: Orbilia
« Odgovor #1 poslato: 30.Maj. 2014, 19:25:10 »
Oprostite, nisam najbolje razumeo Aseksualni stadijum hvata u zamku (kao biljke mesožderke) nematode u supstratu i jede i to su tzv. "nematode-trapping species". Da li to znač da ova vrsta kada još nije polno zrela, kada je u aseksualnom stadijumu hvata nematode koje žive u supstratu i njima se hrani? A šta jede kada polno sazri?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 31.Maj. 2014, 11:49:58 »
Tako je, dobro ste razumeli ali nije im to jedini izvor hrane već dopunski (kao i kod biljaka mesožderki). Ta pojava je nađena kod više askomiceta i nekih Mucor-a i bazidiomiceta koje isto love nematode, amebe i colembole. U lovu koriste dve vrste zamki, aktivne - u vidu prstena koji se stegne kad kroz njega prolazi plen ili pasivne gde se on zalepi za određene lepljive strukture. Znači, i dalje jedu drvo ali kad im se ukaže prilika ne odbijaju i parče mesa.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 31.Maj. 2014, 14:23:05 »
Hvala Dragiša.
Znam za neke miksomicete da se hrane bakerijama i sporama drugih gljiva, jedino ne znam da li to rade kada su u aseksualnoj ili seksualnoj fazi.
U svakom slučaju sada mi je jasnije i lakše.

Pozdrav, I.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 01.Jun. 2014, 10:06:07 »
Jednog će dana i nas pojesti Gljive  :D

Što se tiče te tvoje Orbilije mislim da ti je to ta redja, ja sam isto jednu sličnu našao na Lipi, i baš su sve bile tako udubljene u obliku čašice.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 01.Jun. 2014, 14:26:43 »
Žare potpuno si u pravu, nema nam spasa gljive će nas dokusuriti ;D 

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 09.Jun. 2014, 14:43:50 »
Bio sam ponovo na isto mesto i uspeo sam da ih nađem ponovo. Poslao sam materijal u Luksemburg izvesnom Guy-u luksemburžaninu da ga genetski analizira. Videćemo šta će da bidne od toga.
Ovaj put sam ih našao malo više a nekoliko njih je bilo napadnuto myxomycetama. Evo da vidite kako myxo jede asco. ;D

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 26.Jun. 2014, 14:37:39 »
Genetika odrađena, tj. stigli rezultati. Ova moja Orbilia je nova vrsta za nauku, najsličnija njoj je samo jedna iz Kine. Kolega Baral je već ima iz Nemačke (misli da su iste) i trenutno radi na objavljivanju.

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 26.Jun. 2014, 16:26:19 »
Znao sam da ćete iskopati nešto novo. Čestitam.