Autor Tema: Sta bi ovo moglo biti ???  (Pročitano 345 puta)

Baluban_S

• Lutka
Sta bi ovo moglo biti ???
« poslato: 28.Maj. 2014, 18:52:32 »
Neki dan u FG fotografisao sam ovu malu gljivu ispod veoma debele bukve. Gljiva je imala šeširić oko 3 cm. Nije imala vidljive listiće ili iglice, više je bila kao krem gomilica. Rasla je na zemlji pored bukve. Ukus je bio gorkast, ali sasvim prijatan, kao Hydnum repandum.

A ove žute kuglice kao ikra, da li su to možda jajašca od nekog leptira?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Sta bi ovo moglo biti ???
« Odgovor #1 poslato: 28.Maj. 2014, 19:04:44 »
Nikad nećemo saznati šta je jer si joj oduzeo život  ;D Definitivo je nešto mlado, nerazvijeno. Žute su neke myxo.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 28.Maj. 2014, 21:13:17 »
Čini mi se da sam tu gljivu već nalazio, takođe u blizini bukve. Ova je od 2010 godine i u prečniku je 7-8 cm. Ukus je potpuno isti, ove od neki dan kao i te od 2010 godine. Dugo već trazim šta je to. Sledeći put ću da je zalivam i gajim da poraste, pa ćemo videti. Hydnum repandum često nalazim i to definitivno nije.

@work

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 29.Maj. 2014, 12:55:38 »
Ako je kao ova iz 2010. ne znam sto ne bi bio repandum? Mozda eventualno H. umbilicatum ili H. rufescens.
« Poslednja izmena: 30.Maj. 2014, 10:58:05 @work »

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 29.Maj. 2014, 23:24:13 »
Razlog zašto mislim da to nije neki od poznatih Hydnum gljiva je to što sve one, koliko je meni poznato, imaju izraženu dršku a i dosta često ih nalazim u FG. Ali ne isključujem da je to neka manje poznata Hydnum. Ova gljiva iz 2010 uopšte nije ni imala dršku. Bukvalno sam je isekao iz zemlje, a bila je veličine 7-8 cm, dakle lepo razvijena. Ukus sam dobro zapamtio, prijatno gorak, ne prejako. Šešir ili gomilica veoma tvrda, posle oštećena menja boju ka tamnije krem i vuče ka boji kajsije. Ne bi mi bilo prvi put da neku gljivu obilazim čak mesecima i fotkam je kroz sve faze razvoja. Ova je svakako kandidat za to, samo nije baš česta. Onu malu gljivu šešira tj gomilice 2-3 cm pronašao sam ispod bukve blizu lisičarki koje su rasle okolo, ali gorkast ukus, mnogo tvrđe telo i nedostatak bilo kakvih listića eliminiše čak i pomisao da je mlada lisičarka. Za sada oba nalaza ostaju Hydnum sp. Kako god za oba znam u metar gde sam ih pronašao u FG (zabeležio lokaciju na GPS-u), pa ću pokušati ponovo da ih pronađem pre ili kasnije.