Autor Tema: Deliblatska Peščara  (Pročitano 566 puta)

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
Deliblatska Peščara
« poslato: 28.Maj. 2014, 10:40:29 »
Slikano u Peščari, ako imate ideju šta je u pitanju...

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Deliblatska Peščara
« Odgovor #1 poslato: 28.Maj. 2014, 16:07:59 »
Imam ideju, Prunus tenella - bademić

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #2 poslato: 28.Maj. 2014, 22:23:04 »
Hvala Dragisa! Video sam neki raniji post sa ovom vrstom iz Pescare ali mi nikad na pamet ne bi pao rod Prunus. Deluje kao neka terofita! Kako to da cveta tako mlada biljka?
F.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 29.Maj. 2014, 08:05:41 »
Pa nije mlada, ona i ne raste više od metar, metar ipo, takva je. Drugi Prunus-i svima dobro poznati (šljiva, trešnja, višnja itd.) su visoko drveće a ova je niska ali ipak Prunus. Ima na Fruškoj gori još jedna niska vrsta iz roda Prunus, stepska višnja koja je takođe nizak žbun ali su plodovi ipak višnje, malo kiseliji ali ukusni. http://www.naturefg.com/pages/a-plants/prunus%20fruticosa.htm

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #4 poslato: 30.Maj. 2014, 07:20:21 »
I dalje gledam ovu biljku i moram reci da mi izgleda kao zeljasta biljka. Video sam jos nekoliko primeraka i sve su bile te velicine i u cvetu. Nigde nisam video vece primerke ili razgranate. Mozda fotografija koju sam poslao nije dobra, ali mene neodoljivo podseca na Dictamnus albus.
Cao
Filip

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 30.Maj. 2014, 07:26:37 »
Pa što pitaš kad znaš ;D Može biti, jako je mala slika, ne vidi se dobro. Meni je Prunus tenella odmah pala na pamet jer me baš kolega pre neki dan pitao kako izleda s obzirom da raste na peščari a treba mu da je nađe.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #6 poslato: 30.Maj. 2014, 07:59:34 »
Pa ne znam :) nego sam gledao fotografije P. tenella na netu i nesto mi se nije poklapalo. Ma nezgodno je sa ovim mali fotkama, mozda ih ja i previse smanjim, ali ne znam bolje.
Ajde sad da cujem misljenje o onoj zalfiji! ;) zasto su joj onakvi listovi???

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 01.Jun. 2014, 01:29:38 »
Nezahvalno je na ovako malu sliku dati fiksni odgovor. Ja mislim da ipak više liči na D.albus, jer ima duže prašnike od bademića. Bademić je obično razgranat, i to poprilično, kolika je u realnosti šansa da baš slikaš primerak koji je tek iznikao i procvetao u jednoj grani? Zatim cvetovi na slici kao da imaju i neke uzdužne šare, ali oči mi ispadoše... :D sledeći put daj bar malkice veće slike, leba ti ;D