Autor Tema: Carduus candicans Waldst. & Kit. ?  (Pročitano 839 puta)

Mila M.

• Jaje
  • *
Carduus candicans Waldst. & Kit. ?
« poslato: 12.Maj. 2014, 15:24:06 »
Da li je biljka na slikama Carduus candicans Waldst. & Kit. ?
Slikano u aprilu 2014. u podnožju Vršačke kule.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Carduus candicans Waldst. & Kit. ?
« Odgovor #1 poslato: 14.Maj. 2014, 14:38:38 »
Ja bih s moje strane potvrdio, listići involukruma su dlakavi i dovoljno dugački; habitus i listovi takođe odgovaraju vrsti (mada su slike dosta male da budem 100% siguran). Mnogo bi značilo da se zna da li je bilo i nekoliko pognutih glava, jer kako vidim slike i opise, glavice starijih cvetova teže da se poviju. Drška glavica je dugačka i gola, to takođe odgovara, a isključuje druge vrste.
No kod nas i nema mnogo sličnih vrsta (slične su većinom mediteranske) – naš obični stričak (Carduus acanthoides) nema te crvenkaste "šarene" krajeve listića. Nije preterano česta vrsta, nalazi se na Pravilniku zaštićenih biljaka, Prilog II.
« Poslednja izmena: 14.Maj. 2014, 15:00:19 jozi »

Mila M.

• Jaje
  • *
« Odgovor #2 poslato: 08.Jul. 2014, 15:56:02 »
Fotografisala sam istu biljku, na istom staništu, u podnožju Vršačke kule, krajem juna ove godine. Sada je skoro precvetala. Neke glavice su oborene. Može li se sada potvrditi da je to Carduus candicans ?

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 08.Jul. 2014, 17:45:13 »
Slike su i dalje dosta male, a od većine botaničara svakako ćete čuti primedbu da vole da identifikuju samo iz ruke ili herbara...
Tako ja sam nebih da donosim krajnji sud, voleo bi da se od ljudi koji se bave biljkama još neko oglasi.
Ako stavite u BioRas, može da završi arhivirano - bolje je neka odstoji još ovde na forumu.

Ako se za par dana niko ne javi sa predlogom i mišljenjem, odlučiću na osnovu dosad iznetog... dotle još malo ću da prostudiram literaturu i ključeve.