Autor Tema: Inocybe sa peščare  (Pročitano 566 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Inocybe sa peščare
« poslato: 29.Apr. 2014, 16:22:42 »
Spore Ibrahimove gljive sa Deliblatske peščare, on će objasniti o čemu se radi.  Dimenzije spora 9,7 x 5,6 µm

ihi

• Leptir
Odg: Inocybe sa peščare
« Odgovor #1 poslato: 29.Apr. 2014, 21:11:28 »
E, u ovom postu ići ćemo odnatrag prema napred. Čekaju nas spore gljive koje je postavio Dragiša. A kako me je on najavio, ispričaću celu priču o gljivi i još po nečemu.
Naime, 21. IV tg. bio sam na Deliblatskoj peščari sa mojim društvom, s kojim već preko dvadesetak godina idemo na razne terene. Interesovanja su nam različita, ali manje-više ima nešto što nas spaja.
Elem, tog dana, na Deliblatskoj peščari, blizu Čardaka, primetio sam na sredini peščanog puta po kojem idu automobili, jednu gljivu. Odmah sam se "bacio" na fotografisanje, ali, verovali ili ne, dok sam izoštravao sliku, meni se približavao jedan auto koji je išao u rikverc. Uplašio sam se da me vozač nije primtio, a i pribojao sam se da auto ne zakači gljivu pa sam je naglo povukao iz peska. Osetio sam da sam joj slomio dršku, što znači da ona pripada onim vrstama gljiva koje u pridevu ili drugom delu imena imaju naziv radikata ili radikozum, tj. korenasta, iliti gljiva sa dugom drškom, kakva je, recimo, Hebeloma radicosum.
Pomislio sam da sam pronašao interesantnu vrstu Inocybe dunensis, vrstu koja raste u pesku na dinama. Ovu vrstu beleže švajcarski autori Brajtenbah i Kranclin u delu Gljive Švajcarske. Jednu vrlo sličnu ovoj iz Peščare našao sam u zavičaju na pesku pored rečice Crnje. I nju sam evidentirao kao moguću Inocybe dunensis.
Dakle, kada sam odgovarao na zahtev kolege Savića da mu pošaljem vrstu Rizopogon roseolus da je mikroskopira, nađenu takođe istog dana na približno istom mestu, uputio sam mu i komadić Inocye da i nju mikroskopski obradi.
Naravno, makroskopska determinacija vrsta iz roda Inocybe vrlo je komplikovana i nepouzdana, ali uz spore, odnosno mikroskopiju, moguće se približiti vrsti.
I šta smo dobili. Dobili smo spore koje su glatke a ne ćoškaste, kakve postoje u rodu o kojem govorimo, i kakve ima vrsta Inocybe dunensis. Dakle, sistemom eliminacije, nažalost, zaključujemo da nisam otkrio na Deliblatskoj peščari vrstu Inocybe dunesis. A šta sam otkrio, to možda ni pok. Mozer ne bi znao.
Uz ovu priču prilažem fotografije plodnog tela i ostisak spora vsrte. Dragiša je već postavio spore na čemu mu, bez obzira što sam razočaran, vrlo zahvaljujem.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 29.Apr. 2014, 21:24:08 »
Fotografija spora vrste Inocybe dunensis skinuta sa Interneta.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 29.Apr. 2014, 22:59:46 »
Materijal od ove gljive je bio spljeskan tako da osim spora nije bilo moguće videti i druge strukture. Po izgledu spora liči i na Psathyrella ammophila koja je jako česta na Deliblatskoj peščari ali listići su jasno gusti tako da nije.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 30.Apr. 2014, 08:20:30 »
Evo mog duplog promašaja i razočarenja. Nisam na Deliblatskoj peščari pronašao Inocybe dunensis, a posle detaljne analize Dragišinog preparata i mojih spora u masi, zaključujem da sam promašio ceo rod.
Ni jedna vrsta u rodu Inocybe, pa ni u rodu Cortinarius, nemaju ovakvu boju spora u masi. Ovakva boja javlja se kod nekih Psathyrella.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 30.Apr. 2014, 09:11:58 »
U, pa to se meni stalno dešava sa askomicetama, užasno su slične.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 01.Maj. 2014, 08:29:39 »
Možda je najteže kada čovek za protivnika ima samog sebe. Elem, dok vi zasluženo spavate iako je prvomajski uranak, ja od devet zora tražim rešenje po glljivarskim knjigama i Internetu ne bih li isterao na čistac problem sa gljivom koju sam našao pre desetak dana na deliblatskom pesku.
Ko prati ovaj post videće koliko sve problema ima kada je u pitanju determinacija nove vrste, tj. vrste s kojom se prvi put srećemo.
Dakle: jeste Inocybe, nije Inocybe.
Jeste Inocybe heimii Bon!!! >:(
U knjizi Bruna Četa I funghi dal vero, vol. 7 naišao sam na deskripciju vrste Inocybe heimii (sin. Inocybe caesariata) koja odgovara vrsti o kojoj "nagađamo". Gljiva raste na peščanim terenima. Oblik, veličina i boja šešira se podudaraju. Takođe oblik i veličina spora su istovetni preparatu koji je uradio Dragiša. Jedino ostaje pitanje kakva je boja spora u masi kod vrste Inocybe heimii. Ako neko pronađe negdeovaj podatak, biću mu zahvalan.

@work

• Jaje
  • *

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 04.Maj. 2014, 16:12:32 »
Hvala mom prijatelju @work-u kojeg pominjem u novom broju časopisa Bilje & zdravlje, br. 262