Autor Tema: Dok sam među pticama (CG)  (Pročitano 1034 puta)

ihi

• Leptir
Dok sam među pticama (CG)
« poslato: 17.Apr. 2014, 09:31:23 »
Nisam ni Brem ni Konrad Lorenc, i vrlo slabo poznajem ptice, ali za dve vrste sa ovog javljanja mogu da kažem da su vrlo zanimljive.
Sojka ili kreja je izuzetno lukava ptica. Gledao sam kako jedan par organizovano krade hranu psima, čuvarima jednog objekta. Dok jedna privlači pse da je jure, druga uzima komade hrane iz njihovih šerpi, a zatim obrnuto. Ovu koju prikazujem, fotografisao sam u dvorištu. Došla je na gradilište. Nikada pre toga kreju nisam video u "civilizaciji".
Rusi svračak mi nije poznat i ne znam kako se ponaša u doređenim situacijama, ali lešnikara pripada vrlo radoznaloj vrsti ptica. Jednom me jedna na obroncima Hajle pratila u stopu i ceo kilometar. Sletala je sa drveta na drvo i uvek se približavala. Šta je htela od mene, ne znam.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Dok sam među pticama (CG)
« Odgovor #1 poslato: 08.Maj. 2014, 20:45:14 »
Ptice iz porodice vrana su izuzetno inteligentne. U kom periodu je kreja ušla na gradilište? Da li je bila zima ili leto? Lešnikara je ne samo kao i sojka jako radoznala već i na svom staništu kao i sojka predstavlja neku vrstu alarmera, pravi buku i time obaveštava ostale stanovnike šume o potencijalnoj opasnosti. Mislim među prvima alarmira. Isto se odnosi i na sojku.

S druge strane svračak je priča za sebe. Na obližnjem trnovitom žbunu voli da nabada svoje žrtve (guštere, žabe, ptice, insekte) i tako pravi svojevrsnu ostavu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 08.Maj. 2014, 21:30:34 »
Hvala Joži

Kreja je u avgustu došla u moje dvorište.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 14.Maj. 2014, 14:13:27 »
Kreja je u avgustu došla u moje dvorište.

U tom slučaju, možda neki radoznali mladi primerak. U gradu, urbanumu kreje sam viđao samo u zimskom i jesenjem periodu. Eventualno blizu šume ili u većem parku. Međutim van gnežđenja lutaju, ponekad i u manjim jatima. Iako je izrazito šumska ptica, u potrazi za hranom - kao i ostale vrane - dolazi u gradsku sredinu, ne plaši se čoveka. Međutim na određenoj udaljenosti ako mu priđete, počeće instinktivno da glasno krešti i "alarmira".