Autor Tema: Ko je izgubio jaje?  (Pročitano 743 puta)

ihi

• Leptir
Ko je izgubio jaje?
« poslato: 14.Apr. 2014, 21:18:26 »
Juče sam u beogradskoj šumi Makiš pored Ade ciganlije našao na travi ptičje jaje. No zbunjuje me činjenica da nije bilo gnezda ni na zemlji, kao ni na drvetu koje je raslo u blizini. Da je ispalo iz gnezda, razbilo bi se. Mora da ga je neko izgubio, ili ga je rodio neki gmizavac.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Ko je izgubio jaje?
« Odgovor #1 poslato: 14.Apr. 2014, 23:30:27 »
Sa kolegama sam pre koji vikend našao jaje kosa, takođe nerazbijeno. Nismo uspeli da pronađemo gnezdo, mada je verovatno bilo negde u neposrednoj blizini - jaja se ipak kotrljaju?   ;D   ::) A ako je već embrion unutra, onda se i ne razbija tako lako.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 15.Apr. 2014, 00:14:22 »
Ovo jaje nije kosovo i nije od nekoga iz roda Turdidae, ali teško da će neko znati od čega je i kako je dospelo tamo. "Ključeve" za jaja i gnezda nemamo (neki se i protive tome, jer je neetički ganjati ptice po gnezdima kad su u najosetljivijem periodu reprodukcije), najčešće se gazda otkriva tek kad uzleti sa gnezda. Moj tip je da je neki kradljivac jaja (svraka recimo) slučajno ispustio jaje...

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 15.Apr. 2014, 00:26:04 »
Naravno da nije kosovo, pa nisam daltonista.  ;D (jaje kosa je plavo :) )
A da li uopšte možemo da isključimo jaje gmizavca?

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 15.Apr. 2014, 06:23:03 »
Hvala vama Saša i Jozi koji ukrstite mačeve a jaje ne razbijete.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 15.Apr. 2014, 09:13:05 »
Veoma je teško odrediti po izgledu. Moguće da je jaje obične zebe, zelentarke, češljugara, brgljeza, carića, crvendaća, neke senice, nekog zviška,
možda čak i vrapca
http://www.vulkaner.no/n/birds/spurver/grey.html
Najbolje je pokušati po staništu da se odredi kojoj vrsti pripada. Pošto je na zemlji, ne verujem da ga je uzela svraka iz gnezda, ili je kao što kažete ispalo ili je ptici bilo hitno da ga snese pa nije našla drugo mesto. Kako iznad mesta nema gnezda verovatno bi u tom slučaju ispalo iz pliće duplje (brgljez, senice, carić), ili je od ptice koja nosi jaja na zemlji pa ste dobro uradili ako ste vratili jaje tamo gde je bilo.
Gušteri i zmije uglavnom jaja zakopavaju u zemlju, pesak i slično i njihova jaja imaju meku ljusku pa ne verujem da je njihovo, a od barske kornjače jaje je veće, dužine oko 5 cm.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 15.Apr. 2014, 14:55:21 »
Bojane, baš tako. Vratio sam ga tamo gde je bilo. I meni je padalo na pamet da ga je snela ptica koja nije imala vremena da napravi gnezdo. Prošle godine sam pisao na Forumu o golubici koja je snela jaje na mojoj terasi na golom betonu bez ijedne slamčice ili bilo kakvog "dušeka". Očigledno, ptica se preračunala pa nije više mogla da ga nosi već ga je snela tu gde se zatekla. A, bogme, jaje nije bilo baš malo. Može se uporediti sa mojom šakom, šakom dvometraša (Naravno, ja nisam ratar niti šumski radnik pa mi šaka i nije najrazvijenija. To je šaka običnog ćate).

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 15.Apr. 2014, 21:42:01 »
Naravno da nije kosovo, pa nisam daltonista.  ;D (jaje kosa je plavo :) )

Prvo, izvini zabunilo me ono "... jaje kosa, takođe (...nerazbijeno...)"
Drugo, ja sam namerno napisao Turdidae jer me je lično zanimalo ima li neko iz familije belo jaje, ali se čini da svi imaju plavo (ja sam jedino za kosa znao kako mu jaje izgleda).
Evo jedan interesantan link kolekcija fotkanih muzejskih eksponata, pa ko voli nek izvoli i traži: http://www.egretta.org/galleryeggs.html