Autor Tema: koja je ovo vrsta pauka??  (Pročitano 470 puta)

Znatiželjka

• Jaje
  • *
koja je ovo vrsta pauka??
« poslato: 11.Apr. 2014, 12:05:45 »
Hellppp meeee... Promašla sam pauka u kućici kod svog patuljastog kunića. Zanima me koja je vrsta, do sada ga još nisam vidjela u blizini stana  :-[ ,...Je li otrovan, tj. opasan ako ugrize (i za životinje i za ljude)  :o ... Zekan se još uvijek normalno ponaša, znači da ga nije ugrizao, a nogom ga je držao pritisnutog za tlo :P .. Ako netko zna??? Pronašla sam dvije vrste koje su slične, ali ne želim pametovati jer se stvarno ne kužim u paukove, a i bojim ih se, iskreno  :'( ... Je li moguće da je Pauk Vučjak , ili Zoropsis Spinimana??? I samo da kažem da na slici možda izgleda malen, ali nije bioooo ... :o

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: koja je ovo vrsta pauka??
« Odgovor #1 poslato: 11.Apr. 2014, 12:27:13 »
Može biti taj (a može i ne biti), ima puno sličnih. Svi paukovi su otrovni ali u 99,99999 % slučajeva ne napadaju ljude niti mnogo veće životinje od sebe. Većina ima (po ljude) veoma slab otrov i slabe "zube" kojima uopšte ne može da probije kožu čoveka. Zekan je bezbedan, ne brini, možda su se već i sprijateljili a ti hoćeš da ih razdvojiš.  ;D

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: koja je ovo vrsta pauka??
« Odgovor #2 poslato: 11.Apr. 2014, 14:53:14 »
Meni ovaj pauk izgleda sasvim interesantan. Cephalothorax i opšti izgled ukazuje na Lycosidu, znači nekog "vučjeg" pauka. Hogna, Arctosa, Lycosa nije, Zoropsis spinimana je verovatno dosta blizak pogodak. No Dragiša je u pravu, ima ih dosta vrsta.
Njihov ubod/ujed može biti bolan, ali teško da može da usmrti zeca, a još manja je šansa da ga napadne...
« Poslednja izmena: 11.Apr. 2014, 15:07:19 jozi »