Autor Tema: Ipak pčela, i to solitarna?  (Pročitano 783 puta)

ihi

• Leptir
Ipak pčela, i to solitarna?
« poslato: 09.Apr. 2014, 08:06:58 »
Juče sam na Zvezdari, beogradskom parku, na zemljanoj stazi ugledao jedno uzvišenjce od rastresite zemlje sa rupom u sredini. Pažnju su mi privukli čudni insekti koji su majstorisali po objektu. Nažalost, fotografija nije baš najbolja, ali možda ima i takvih majstora koji mogu i sa mog neuspelog snimka da odgonetnu o čemu i o kome se radi:D 
« Poslednja izmena: 10.Apr. 2014, 09:32:40 ihi »

Radoman

• Gusenica
Odg: Nije ni pčela, nije ni pauk, šta je?
« Odgovor #1 poslato: 09.Apr. 2014, 17:36:44 »
Provjerite ipak da nije neka od solitarnih pčela. Imam ih nekoliko, koje ne znam tačno da odredim.   

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 09.Apr. 2014, 21:31:28 »
Hvala na preporuci, Radomane. Nema šanse da ja sam mogu nešto više saznati od ovoga što sam priložio. Pravo da vam kažem do ovog trena nisam ni čuo za solitarne pčele. Čuo sam za solitarne ose. A na slicu koju prikazujem vidi se više insekata. Da li su onda solitarne ako se pod ovim pojmom podrazumeva samo jedna jedinka?

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 09.Apr. 2014, 23:51:42 »
O solitarnim pčelama znam samo nešto od opštih podataka. Za razliku od medonosnih koje imaju izuzetno organizovanu zajednicu(društvo) koje je organizovano oko jedne ženke(matice), ženke solitarne pčele skoro sve rade same...  :)
Za razliku od medonosnih ne lete daleko u potrazi za hranom, već se njihov kompletan život organizuje blizu izvorišta hrane. Mnogo su manje probirljive, što se tiče hrane od medonosnih...  Pored ostalih opštih informacija o solitarnim pčelama je i da su jako zanimljive voćarima.

Moja sugestija da pogledate među solitarnim je na bazi pretpostavke... tako da bih volio da neko ko poznaje divlje pčele, napiše konkretnije od ovakvog mog teksta...  ::)

Nadam se da vam ne smeta ako postavim u okviru vaše teme par fotografija?
Ako iz bilo kog razloga remeti temu ili drugo, obrisaću ih.

Pozdravljam vas Ihi.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #4 poslato: 10.Apr. 2014, 00:21:24 »
Evo šta sam ukratko uspeo pronaći u jednoj knjizi o pčelama.
Solitarne pčele same grade svoje gnezdo i obezbeđuju hranu za potomstvo (bez pomoći drugih jedinki).
Uz to, obično napuštaju gnezdo pre sazrevanja potomstva. Naravno, govorim o ženkama (mužjaci "ispadnu" iz cele priče već nakon parenja).
Sa druge strane, u koloniji pčela živi dve ili više odraslih ženki (bez obzira na njihov status u koloniji - matica, radilica).
Ima naravno i raznih prelaznih slučajeva, gde se npr. u jednom trenutku formiraju i kolonije.

Gde se uklapaju pčele sa fotografije, to ne bih znao.  :)  Laički, očigledno je da se više jedinki okuplja oko jedne rupe - što ne znači nužno da je unutra kolonija, niti da postoji neka organizacija između pčela. Možda samo imaju zajednički ulaz  ;D, dok svaka ženka polaže jaja zasebno dalje u hodnicima. A ovde samo načinjemo jednu od mogućnosti.

Dok sam dovršio poruku, Radoman me pretekao.  :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 10.Apr. 2014, 06:38:18 »
Radomane, kakvi da smetaju, naprotiv. Vi ste Zemunac pa ste dotrčali do Zvezdare i fotografisali ono što ja nisam uspeo dobro da uradim :D
Stvar se zaokružuje. Našao sam na Internetu sijaset podataka o ovim pčelama.

Saša, vi ste pravi pedagog. Lepo vi to (meni) a i ostalima, objasniste šta je šta. To nije prvi put :)

Hvala obojici.

Radoman

• Gusenica
Odg: Ipak pčela, i to solitarna?
« Odgovor #6 poslato: 11.Apr. 2014, 01:03:58 »
Da, Saša nam je lijepo objasnio   :)
Ne morate se zahvaljivati Ihi, najvažnije je da (ako!) smo bar odredili usmjerenje, ako ne znamo više...  :)
Pozdravljam vas